13.1.2018 23:01

Umelcov ̶(̶n̶o̶č̶n̶í̶k̶)̶ denník: čo z toho je talent a čo drina

Štipka názorov, štipka skutočného príbehu, štipka mojich diel, štipká rád a veľká buksa don’t give up.

Ako uvedomelí mladí Európania isto tušíte, že za každou zručnosťou je trocha talentu a väčšina tvrdej práce. S umením to nie je inak. Nikto učený, vyškolený a ani zručný z neba nespadol. Ľudia, ktorí ospevujú môj či niečí iný „dar zhora“ or something, pravdepodobne netušia, koľko smetiakov plných papiera je za jedným obstojným umelcom.

STORYTIME

Môj prvý pokus o „seriózny“ kus umenia sa datuje do čias, keď som po tomto svete chodila pekných (obedových) 12 rokov. išlo o portrét Tilla Lindemanna, speváka skupiny Rammstein (obr. 1). Aj keď v tom čase sa celé osadenstvo rodiny a kamarátov tvárilo, že je to nenormálny skvost (a aj som tomu vtedy uverila), dnes už tuším, koľká bije.

(Jednotka je už spomínaná prvotina, dvojka je pretty much tie isté chyby v tieňovaní, ale zlepšené tvary a troječka je kúsok zlepšenia z každého rožka.)

SAMOZVANÉ ODPORÚČANIE Č. 1

Ak sa považuješ za začínajúceho nádejného umelca, rozhodne prvé, čo chceš urobiť, je zdokonaliť si techniku kreslenia reálneho sveta. Chápem, že kreslenie postavy z tvojho obľúbeného anime je síce ľahšie, menej časovo náročné a isto aj zábavnejšie, ale ver mi, že keď zvládneš nakresliť „skutočňáka“, aj anime sa ti bude konštruovať jednoduchšie a prirodzenejšie. Skutočnosť je predloha každej fantázie. Nauč sa pravidlá pred tým, ako ich porušíš.

(Všetky tri sú kresby ceruzkami z obdobia asi roku až dvoch po tých na predchádzajúcej koláži. Basically to, kam som sa s ceruzkami dostala pred tým, ako ma to prestalo baviť.)

SAMOZVANÉ ODPORÚČANIE Č. 2

Moja ďalšia životodarná rada je skúšať čo najrôznejšie predlohy (ľudia, krajinka, zvieratá, architektúra...) a techniky (ceruza, akryl, pastel, akvarel...), raz istotne objavíš, čo ti ide najlepšie a čo ťa najviac baví. Taktiež sa posnaž stále sa nestrašiť tým, že sa musíš niečím odlíšiť. Tvoj vlastný jedinečný štýl sa časom ukáže sám, nemôžeš si ho vynútiť. Ak sa o to pokúsiš, skončíš s mixom niečoho, čomu nebudeš ani ty sám/a rozumieť.

(Všetky tri sú z pomerne nedávneho obdobia, síce nedemonštrujú široké rozpätie motívov (obyčajne robím len portréty), ale ak nič lepšie, tak aspoň rôzne techniky: sedmička je kresba fixkami, osmička je linoryt a devinka moje obľúbené vodovky.)

CONCLUSION

Najťažšia (váhou) myšlienka, ktorú chcem dnes vyrieknúť, je (zadrž dych): Ak si začínajúci umelec frustrovaný svojimi nepodarenými kresbami, nevzdávaj sa. Pracuj na sebe, rob to pre seba, nenechaj sa znechutiť a hlavne rob to, čo ťa baví (nie to, čo od teba chcú tvoji známi, kvietky, zátišia, pokiaľ im to nechceš predávať), pretože najväčšie umenie je vždy to, čo je od srdca. Ak si náhodný pozorovateľ, ktorý možno doteraz netušil, ako to s tým talentom naozaj je, tak take it easy, ale pozor: mnohí sú na to trošičku hákliví, takže nevinná poznámke a „božom dare“ z tvojej strany sa môže zvrtnúť na siahodlhý rant z ich strany.

(Plus ďalšia doplňujúca koláž, pretože vôbec nie som ani trochu narcis. Krajné dve sú staré známe vodofky a stred je digitálna maľba)

Pekný dník.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
kasvetli kutlama

Chceš vedieť, keď Lucifer pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.