Osobný rozvoj

Rozhovor s blogerom a cestovateľom Radoslavom Hoppejom

18.1.2018 00:51
“Ono to blogovanie vyzerá možno, že človek si len píše, ale je za tým milión hodín, ktoré človek potrebuje, aby taký blog fungoval.” Radoslav Hoppej

Čomu sa venuješ?

Venujem sa cestovaniu po Slovensku a píšem o tom na svoj cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra. Na blogu sa snažím aj vtipnou formou prinášať zaujímavé tipy a rady prostredníctvom príbehov z mojich krátkodobých či dlhodobejších túr a výletov po našej krajine. A tiež sa venujem písaniu pre nejaké portály.

Kedy a prečo si sa rozhodol začať blogovať?

Myšlienka, že začnem blogovať prišla u mňa v čase, keď som žil a pracoval vo Viedni. Tam som si uvedomil, že už roky žijem v zahraničí, ale svoju krajinu vôbec nepoznám. Nebol som dovtedy ani na Spišskom hrade či v Bardejove, a tak som si povedal, že je na čase zmeniť to. Asi pol roka som rozmýšľal, či sa na to dám, nakoniec som však urobil asi najradikálnejšiu zmenu v mojom živote. Dal som výpoveď v práci, vrátil sa späť na Slovensko a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Snažím sa ukázať, že aj Slovensko má čo ponúknuť a výlet či dovolenka nemusia byť vždy len o pláži a mori...

Akú peknú príhodu si zažil počas svojho blogovania?

Mňa pri mojom štúrovaní po Slovensku baví viacero vecí a dejú sa mi zatiaľ našťastie len pekné príhody. Často sa mi stáva, že ľudia sú celkom prekvapení, keď sa ich opýtam na cestu k nejakej pamiatke či do centra mesta. Baví ma, že ich teší, že nejaký mladý chalaň prišiel práve k nim a chce spoznať ich mesto či dedinku.

Aké rady by si dal človeku, ktorý chce začať blogovať?

Ja by som každému, kto chce začať blogovať odporúčil hlavne to, aby si to dobre premyslel. Ono to blogovanie vyzerá možno, že človek si len píše, ale je za tým milión hodín, ktoré človek potrebuje, aby taký blog fungoval. Veľa času zaberajú aj technické veci a v tomto blogerskom svete musí byť človek naozaj veľmi trpezlivý. Aj ja sám sa to ešte stále učím. Ja však verím, že každý človek by mal robiť to, čo ho baví a napĺňa, pretože aj jeho výsledok práce je po tom lepší. Takže ak sa možno na začiatku nenájde nikto, kto by vás podporil, nech vás ani to neodradí od plnenia si snov. Verte si hlavne vy a makajte na sebe.

Aký je tvoj názor na sociálne siete? Sú podľa teba mladí na nich až závislí?

To je ťažká otázka. Sociálne siete sa stali našou bežnou súčasťou a myslím, že sa to tak skoro nezmení. Ja sám sa priznám, že na nich trávim celkom dosť času, aj keď je pravda, že sociálne siete sú súčasťou mojej práce. Trošku by však niektorí ľudia mali mať od nich odstup a nadhľad, pretože všetci si dávajú na Facebook či Instagram len pozitívne veci a úspechy a potom to vyzerá akoby sme všetci žili dokonalé životy, a to je celkom dosť mätúce…

Máš obľúbenú webstránku, blog alebo knihu ku ktorej sa rád vraciaš?

V poslednom období som prečítal viacero motivačných kníh, ktoré ma bavili a snažil som sa z nich zobrať, čo najviac pre seba. Mojou najobľúbenejšou knihou tak vo všeobecnosti je Kto chytá v žite, nejak som sa na viacerých miestach v tej knihe aj ja sám našiel.

Ak by si mal vybrať jeden výrok, alebo myšlienku, ktorá by charakterizovala tvoj život, aká by to bola?

Neviem či mám nejakú takú myšlienku, ktorá by vyslovene charakterizovala môj život. Ale v mojom živote mi už dlho pomáha veta “Všetko je tak, ako má byť.” To si hovorím už dlhé roky, a verím tejto vete. Veľakrát, keď som mal nejaké ťažšie obdobie, tak som si povedal nahlas túto vetu a vedel som, že si jednoducho musím prejsť aj tým ťažkým, aby som sa mohol posunúť dopredu. A túto vetu mám dokonca vytetovanú na ruke.

Viac o Radovi nájdete na jeho blogu, s ktorým môžeš cestovať aj ty – www.hoppeyr.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
Pridať komentár
0
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Cesta svetom - návrat domov (+fotogaléria)
Tip na Android hru : Proton Bus Simulator
Cestujete do Černobyľu? Toto by ste mali vedieť
Zanedbaná pieseň
Smrtonosná fajka
Cestovat a při tom vydělávat. Sen nebo realita?