27.1.2018 21:15

Hudobný prieskumník: (1.) slovenská hudba

Zopár menej známych hudobných tipov zo zákutí našej domoviny.

Neraz som počula ľudí hovoriť, že slovenská hudba stojí za figu borovú. Po otázke, ako na to prišli, uvedú prevažne zopár najznámejších interpretov, ktorí sa týmto respondentom nepáčia. Pritom pri troške snahy po krátkom hľadaní na Googli či Spotify musí byť hneď každému jasné, že takáto generalizácia nie je celkom na mieste.

Tu čekuj zopár slovenských muzikantov a kapiel, ktoré si „idú svoje“ a idú si dobre.

THE LAST DAYS OF JESUS

(Zdroj: lasf.fm)

Začnem svojím absolútnym favoritom, bratislavským zoskúpením The Last Days of Jesus. Ak by som na nich nutne mala použiť len jednu jedinú žánrovú nálepku, bude to deathrock, ale táto škatuľka nie tak úplne vystihuje rozmanitý zvuk, ktorým táto banda už štvrťstoročie reprezentujú Slovensko na temnej gotickej scéne. Kapela má na konte 6 štúdiových albumov, z ktorých najnovší vyšiel vlani pod názvom The Last Circus. Na tomto albume môžeš okrem uleteného zvuku a typicky ironických textov počuť aj zaujímavých hosťov (Hanka Gregušová, Fabko z kapely The Rockfellas, Matej Korbelič, Hellebore).

Oficiálna stránka

Facebook

Spotify

Bandcamp

OSPALÝ POHYB

(zdroj: bandcamp kapely)

Názov dopredu prezrádza náladu hudby: ospalá, temná, depresívna a doplnená abstraktnými textami. Kapela Ospalý Pohyb tiež nie je žiadny nováčik, vznikla totiž ešte v 80. rokoch. V nasledujúcej dekáde vydali muzikanti tri albumy a potom sa na dlho odmlčali. Táto hibernácia skončila v roku 2015 vydaním „épečka“ Ü, za ktorým nasledovali dva albumy ø (2016) a Úzkosť a rozklad (2017). Po tomto prebudení sa projekt Ospalý Pohyb síce uložil opäť na zimný spánok, ale materiál, ktorý medzičasom nahrali, nás ostatných spať veru nenechá.

Oficiálna stránka

Facebook

Spotify

Bandcamp

SOLID MOVE

(zdroj: hudba.zoznam.sk)

Dosť nateraz temnoty, nalaďme sa na inakšiu nôtu. Predpokladám, že dnes už neaktívnu rapovú skupinu AMO mnohí z vás poznajú... ale poznáš Moeov projekt Solid Move? Áno? Dobre pre teba. Nie? Čekuj. Podľa Moeových vlastných slov ide o sólový projekt s kapelou. Debutový album Pohľady vyšiel koncom roka 2017, čiže je ešte čerstvo čerstvý. Okolo Moea sa v projekte vyskytujú Matej Mikloš, Marián Jaslovský, Jozef Magola, Ľuboš Ambrozai, na skladbe Dobré Ráno hosťuje DJ Spinhandz, na tracku Sloboda vypomáha Strapo, na Gentlemanovi Dano Kapitán a o spoluprácu na PPC sa delia Boy Wonder, Tonči Suchota a Idea.

Facebook

Spotify

Bandcamp

HVIEZDA

(zdroj: Facebook kapely)

Hviezda vznikla v Bratislave v roku 2011 a upísaní Slnko records vydali zatiaľ dva albumy: Tu v Bratislave (2014) a Nič sa nemení (2015). Trio Ďurovka, Hajdin a Prekop sú zohratá zostava z alternatívnych zostáv MED a Kosa z nosa, preto sa ti ten zvuk môže znieť akosi povedome. Taká dobrá upbeat ľahká alternatívna hudba s rádiovým potenciálom a rovnako alternatívnymi textami o reáliách aj hlavného mesta, aj života ako takého.

Faceook

Spotify

ELECTIONS IN THE DEAFTOWN

(zdroj: ahudba.sk)

Pätica z Považskej Bystrice. Debutový album Glue (2016) sa niesol v znamení indie rocku, kým vlaňajšie „épéčko“ Minutiae nás prekvapilo absenciou gitár a elektronickockým minimalizmom.

Oficiálna stránka

Facebook

Spotify

Bandcamp

PURIST

(zdroj: Peter Ondrus)

Ešte trochu elektroniky? Nech sa páči, elektro-popová skupina Purist.

Facebook

Spotify

Bandcamp

LAVAGANCE

(zdroj: Facebook kapely)

Indie pop, opäť z Prešporku. Zoskúpenie vzniklo v roku 2005 a debutové „épéčko“ Back to Attraction vydalo o rok neskôr. Kapela dokonca robila predskokana takým formátom ako Depeche Mode a Duran Duran na ich slovenských koncertoch.

Oficiálna stránka

Facebook

Spotify

EŠTE NIEČO?

Toto, samozrejme, nie je všetko, čo na slovenskej scéne stojí za zmienku, ale aby som každého čitateľa neunudila k smrti, tu s tým sekám.

Ak sa ti to predsa len máli, môj zoznam pokračuje ďalšími noteworthy interpretmi: 52 HERZ WHALE, THE BRIDGEHEADS, PAPYLLON,THE WILDERNESS, NIGHTLINES, KURKUS, MODRÉ HORY (aj keď rapovým fanušikom určite nemusím predstavovať), NO BRAKE, L PLUS, I AM PLANET, STROON, PANÁČIK, NEŘVI MI DO UCHA (československé zoskúpenie), SWAN BRIDE...

SPOTIFY PLAYLIST

Aké skvosty unikli môjmu hipsterskému efemkárskemu radaru? Daj mi vedieť.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
kasvetli kutlama

Chceš vedieť, keď Lucifer pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.