Osobný rozvoj

Rozhovor s blogerom a cestovateľom Alešom Tvrdým

30.1.2018 10:46
"Existuje veľa návodov a spôsobov, ktorými sa dá dosiahnuť to, že tvoj blog bude úspešný. " Aleš Tvrdý

1. Čomu sa venuješ?

Ahoj. Odmalička ma bavilo cestovanie. Vyzerá to tak, že to pretrváva až do dnes. K tomu sa ešte pridala fotografia a písanie textov. No a tak vzniklo niečo, čo ma nielenže baví, ale stalo sa to aj mojou vášňou.

2. Kedy a prečo si sa rozhodol začať blogovať?

Dostal som sa k tomu s pomerne veľkou dávkou šťastia alebo pozitívnych zhôd okolností. So svojimi priateľmi som cestoval už dlhšiu dobu pred tým. Fotoaparát samozrejme nesmel chýbať ani na jednom výlete. Vždy, keď som sa odniekiaľ vrátil, tak som rozprával o tom, čo som tam zažil, ako sme sa mali, no proste scenár, ktorý zažíva každý, kto sa vráti z nejakej cesty. Keďže moje výlety pribúdali, tak toho rozprávania bolo čoraz viac. Nakoniec to došlo až do takého rozsahu, že som nestíhal povedať každému to, čo som chcel. V tom čase som sa dozvedel aj o cestovateľskom blogu. Hneď ma ta zaujalo. No a keď som sa stretol s niekým, kto to v tom čase aj reálne poznal, tak som nasával všetky informácie, ako špongia. Spočiatku sa mi moc nepáčila predstava písania tých dlhých článkov. Ani na škole ma nikdy nebavilo písanie. Plán bol taký, že nosná časť budú fotografie a k tomu „prilepím“ aj nejaký ten text. Situácia sa po čase však zmenila a v písaní som si našiel obrovskú záľubu.

3. Akú peknú príhodu si zažil počas svojho blogovania?

Nenapadá mi žiadna konkrétna situácia, ktorú by som teraz presne opísal. Vždy mám však nesmiernu radosť, keď ma niekto osloví alebo požiada o radu. Každú takúto príležitosť beriem zodpovedne a veľmi si to vážim. Príde mi to, ako pocta, že ma niekto oslovil s tým, čo potrebuje pomôcť alebo poradiť.

4. Aké rady by si dal človeku, ktorý chce začať blogovať?

Existuje veľa návodov a spôsobov, ktorými sa dá dosiahnuť to, že tvoj blog bude úspešný. Nie je to žiadne tajomstvo a je toho plný internet. Záleží však na každom z nás, čo vlastne s tým blogom chceme povedať, čo chceme dosiahnuť.

Dlhodobo sa snažím uprednostňovať kvalitu pred kvantitou a hodlám v tom pokračovať aj naďalej. Zrejme to je beh na veľmi veľkú vzdialenosť, no som ochotný ho podstúpiť. V dnešnej dobe chce mnoho ľudí zbohatnúť alebo zarábať na hocičom. Len, aby to bolo rýchlo a nech je to „cool“. Toto nie je cesta, po ktorej chcem ísť ja.

Preto si myslím, že je celkom jedno či ide o blogovanie alebo hocičo iné. Ak chcem niečo robiť, tak to robím naplno. Vložím do toho všetku svoju silu, energiu a lásku. To samozrejme nestačí. Človek musí byť ešte vyzbrojený poriadnou dávkou trpezlivosti a vytrvalosti. Ak toto všetko zvládne, tak si môže byť istý, že výsledok, ktorý ho bude hriať na srdci, sa dostaví a bude ho tam hriať zakaždým, keď sa otočí a uvidí svoju odvedenú prácu.

To máš tak, ako so športom. Môžeš sa pred pretekom alebo zápasom nadopovať. Tvoje telo sa bude cítiť, ako keby nebolo tvoje, ale ako keby bolo nejakého gréckeho boha večnosti. Veľmi ľahko zvíťazíš a zažiješ eufóriu. No keď tá látka vyprchá, stratí sa aj pocit z vykonanej práce. Ak ti na to ešte aj prídu, že si podvádzal, tak o to horšie. Avšak keď sa na svoj pretek pripravíš poctivo a zodpovedne, tak ten pocit v cieli ti nikdy nikto nezoberie.

5. Aký je tvoj názor na sociálne siete? Sú podľa teba mladí na nich až závislí?

Toto je podľa mňa nie len aktuálna, ale aj zaujímavá otázka. Podľa mňa, všetkého veľa škodí. Je jedno či ide o sociálne siete alebo hocičo iné. Aj ja som ich aktívny používateľ a pomáhajú mi pri mojej práci. To je ok. Zlé to je vtedy, keď sa pristihnem, že vo svojom voľnom čase a mám robiť niečo duchaplnejšie, ako bezducho listovať stránky na internete.

Internet mnohým ľuďom zarába na živobytie, a preto je to dnes prirodzená súčasť ľudských životov. Netreba však zabúdať na to, že život sa odohráva aj mimo obrazoviek. V realite.

Keď som bol mladší a o internete som ani nesníval, tak dospelý ľudia horlivo diskutovali o tom, že deti moc sledujú telku. Tiež sa šírili názory o tom, či to škodí alebo nie. Podľa mňa je úplne jedno či niekto strávi hodiny na internete alebo pri televízore. Podstatné je to, za akým účelom to robí a čo mu to dá.

6. Máš obľúbenú webstránku, blog alebo knihu ku ktorej sa rád vraciaš?

Áno mám. Je niekoľko ľudí, ktorí robia svoju prácu naozaj fantasticky a ja ju pravidelne sledujem. Som vždy fascinovaný a unesený z toho, keď vidím, čo zasa vytvorili alebo čo sa im podarilo. Sú to ľudia, ktorí ani nerobia to isté, ako ja. Obdivujem to ich nasadenie, húževnatosť a vytrvalosť. Toto sú ľudia, ktorí ovplyvňujú môj život do značnej miery. V mojich očiach sú to takí mimozemšťania, pretože ich schopnosti niekoľko násobne prevyšujú nás ostatných, ako keby ani neboli z tejto planéty.

Veľa je aj takých, ktorých mená nepoznám a dostane sa ku mne len finálny produkt ich úsilia. Tým mám na mysli napríklad rôzne weby, za ktorými je celý tím ľudí a vytvárajú obsah, ktorý pomáha ostatným napredovať v tom, čo ich baví a napĺňa. Aj im všetkým som veľmi vďačný. Bez ich úsilia by aj tá moja cesta bola omnoho ťažšia.

7. Ak by si mal vybrať jeden výrok, alebo myšlienku, ktorá by charakterizovala tvoj život, aká by to bola?

Na túto otázku sa odpovedá celkom ťažko. Vždy je to podľa danej situácie, v ktorej sa nachádzam. Takže tých výrokov je samozrejme viac. Aby som však zodpovedal na otázku tak mi napadol prvý a ten sa mi naozaj veľmi páči. Neviem, kto je jeho autorom a možno to je dosť veľké klišé. No skrátka sa mi tá veta páči.

„Keď som sa narodil, všetci okolo mňa sa smiali, len ja som plakal. Preto chcem žiť svoj život tak, aby keď zomriem, som sa smial a ostatní budú smútiť“

Za rozhovor ďakujeme a ak Vás zaujal tento bloger, môžete navštíviť aj jeho web či facebook

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
Pridať komentár
0
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Cesta svetom - návrat domov (+fotogaléria)
Tip na Android hru : Proton Bus Simulator
Cestujete do Černobyľu? Toto by ste mali vedieť
Zanedbaná pieseň
Smrtonosná fajka
Cestovat a při tom vydělávat. Sen nebo realita?