Cestovanie

Jaký je život na Tchaj-vanu nebo třeba v USA? Slovenský polyglot se s námi podělí o svoje zážitky

13.3.2018 12:09
Chcete žít v cizině a nevíte, jakou zemi si vybrat? Inspirujte se rozhovorem s Vladimírem Škultétym.

Waterfall vibes.

A post shared by Vladimir Skultety 濤哥 (@vladskultety) on

Ahoj Vlado, než se představíš našim čtenářům, zeptám se tě na jednu věc. Nelson Mandela říkal, že: Když promluvíte k člověku jazykem, kterému rozumí, mluvíte k jeho hlavě. Když k němu promluvíte jeho vlastním jazykem, mluvíte s jeho srdcem.“ Je snad tohle důvod, proč ses učil tolik řečí?

Poznám ten citát :). Ja osobne som sa učil jazyky skôr kvôli zhode okolností (chodil som ako Slovák do maďarskej škôlky a ako dieťa som trávil veľa času v USA), dobrým podmienkam a preto, že ma to veľmi bavilo, ale s citátom súhlasím.

Teď nastala konečně chvíle, aby ses představil čtenářům, kteří nečetli tvůj předchozí rozhovor na REFRESHERu.

Mám 35 rokov, som z Košíc a vyštudoval som medzinárodné vzťahy a sinológiu. Pracujem ako tlmočník angličtiny, čínštiny a slovenčiny a tieto jazyky aj učím cez internet. Napísal som knihu o čínskych znakoch a veľmi nepravidelne robím youtube videá o tom, ako sa učiť cudzie jazyky. Päť rokov som žil na Taiwane, dva roky v USA a Čechách a dlhší čas som strávil v Taliansku, Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku.

Na Tchaj-van se moc lidí nestěhuje, co Tě tam vedlo?

Na Taiwan som išiel pôvodne v rámci štúdia čínštiny na Karlovej univerzite na jeden semester, predĺžil som si to na dva a po štátniciach som sa vrátil a ostal tam ďalšie 4 roky kvôli jazyku a preto, že sa mi tam páčilo. Konkrétne na Taiwan som išiel preto, lebo som ako slovenský študent v Českej republike nemohol požiadať o štipendium Čínskej ľudovej republiky do Číny ako moji spolužiaci Česi (čo bolo logické), mohol som teda ísť iba na partnerské univerzity v rámci výmenných programov a v tom čase, ak si spomínam, jediná partnerská univerzita Karlovej univerzity v čínsky hovoriacej zemi s katedrou sinológie bola Tamkang university práve na Taiwane, takže som veľmi nemal na výber.

Jací jsou místní lidé v porovnání s „Čechoslováky“ ?

Asi by som to nedokázal popísať ani na niekoľko strán, do jedného odstavca to pôjde asi ešte ťažšie. Sú aspoň trochu iní skoro vo všetkom. Je to jednoducho úplne iný svet so svojimi vlastnými pravidlami a zákonitosťami ktorý sa veľmi ťažko chápe. Žil som tam 5 rokov, 95 percent času som trávil s Taiwancami, väčšina mojich kamarátov a kolegov v práci boli Taiwanci a aj tak si myslím, že som ich na konci tých piatich rokov len začal chápať. Za milión príkladov spomeniem napríklad, že v autobusoch hromadnej dopravy visia zo stropu píštalky proti sexualnemu obťažovaniu. Už len dynamika myšlienkových pochodov ktoré viedli k tomuto nápadu je pre mňa ťažko pochopiteľná. Nehovoriac o tom, že na takýto krok zrejme musel byť aj pádny dôvod, čo je tiež niečo, čo je pre nás zvláštne. V mnohých autobusoch je ale napríklad aj polička s knihami na čítanie pre cestujúcich a ak si dobre pamatám, v niektoých hrala aj klasická hudba.

Četla jsem, že se na Tchaj-vanu mluví vícero jazyky. Jakými jsi hovořil ty?

Na Taiwane sa hovorí hlavne mandarínskou čínštinou, taiwanskou variantou jazyku južný min, jazykom hakka a potom asi dvadsiatkou domorodých jazykov, ktoré sú ale v menšine a veľa z nich vymiera. Ja hovorím mandarínskou čínštinou a veľmi slabo jazykom južný min.

Mandarínska čínština bola najťažší jazyk, ktorý som sa v živote učil. Má veľmi ťažkú výslovnosť a naozaj veľkú slovnú zásobu. Slovíčka a výrazy sú krátke, veľmi sa na seba podobajú a ťažko sa pamätajú. Napríklad (znaky, výslovnosť, význam):

事實 shìshí fakt, skutočnosť

知識 zhīshì vedomosť, znalosť

只是 zhǐshì iba

直視 zhíshì pozerať sa priamo

支持 zhīchí podporovať

智齒 zhìchǐ zub múdrosti

獅子 shīzi lev

十次 shícì desať krát

Vetné štruktúry sú veľmi nepravidelné, ťažko hľadať nejaké vzorce vetnej stavby a tým pádom sa človek musí učiť veľa vecí naspamäť a nemôže improvizovať. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje obtiažnosť jazyka je kultúra, pretože sa može stať že cudzinec niečo povie gramaticky a štrukturálne správne, s perfektnou výslovnosťou a aj tak nikto nebude rozumieť tomu, čo chcel povedať, lebo napríklad nerozumejú našim dvojzmyslom a sarkazmu atď.

Workout location for today.

A post shared by Vladimir Skultety 濤哥 (@vladskultety) on

Čínštině se očividně věnuješ celkem hodně. Jak dlouho ti zabralo, než ses ji naučil na úroveň C1?

Podľa mňa veľmi dlho. Asi 3-4 roky pomerne intenzívneho štúdia. Veľa krát som myslel, že štúdium nechám, pretože ani po niekoľkých rokoch som nerozumel napríklad obyčajným správam v televizii, ale potom sa to postupne nejak zlomilo.

Jaké další asijské jazyky ovládáš?

Okrem mandarínskej čínštiny a jazyka južný min viem ešte trošku japonsky a kantónsky (jazyk z Hong Kongu a okolia).

Rice fields. Southern Taiwan.

A post shared by Vladimir Skultety 濤哥 (@vladskultety) on

Jak vzpomínáš na svůj život v Americe? Je to taková „pecka“, jak se říká?

V Amerike som trávil viac času hlavne keď som bol ešte malý. Vtedy sa mi tam veľmi páčilo a hrozne som sa tam chcel presťahovať. Myslím, že USA aj svet boli o dosť iné ako teraz. Teraz by som tam už asi nechcel žiť. Na strednej aj na vysokej škole som bol v USA tiež viac krát. Pracoval som napríklad v New Yorku jedno leto na vysokej škole a bolo to vážne super, ale myslím, že teraz by som tam asi naozaj už nechcel žiť. Ako dospelý som tam bol len pár krát a nežil som v americkom systéme (dane, zdravotná starostlivosť, korporátna kultúra atď), neviem posúdiť či by to bola pecka alebo nie, ale myslím, že skôr nie :)

Za svůj život jsi žil v hodně zemích. Kde se ti líbilo nejvíc?

Keď tak teraz počítam v koľkých krajinách som strávil viac ako 3 mesiace, tak ich bolo osem (Slovensko, Česko, Taliansko, Taiwan, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, USA), z čoho som sám prekvapený, lebo nemyslím, že by som nejak cielene cestoval z krajiny do krajiny aby som žil na čo najviac miestach.

Pokiaľ ide o to, kde sa mi najviac páčilo, u mňa to záviselo hlavne od toho, v akých podmienkach som v tej-ktorej krajine býval. V Hong Kongu som napríklad býval asi 10 dní u môjho kamaráta Taliana na 26tom poschodí v modernom mrakodrape na Hong Kong Island s výhľadom na Kowloon. Takto by sa páčilo v Hong Kongu asi každému. Keby som mal žiť tak, ako väčšina obyvateľov Hong Kongu, v supermalých bytoch s nájmom možno aj pár tisíc eur na mesiac a pracoval 12 hodín denne v kancelárii bez okien, ledva zarobil na nájomné a jedlo, myslím, že by sa mi Hong Kong znechutil za dva dni.

Každé miesto bolo niečím pekné, ale čo sa napríklad prírody týka, najkrajšia bola asi na Taiwane, najkrajšie pláže na Korzike, najkrajšie mesto je pre mňa asi Hong Kong a európske mesto asi Benátky. V Tokiu bolo tiež fantasticky.

Ještě se chystáš někam „přestěhovat“ na delší dobu?

Záleží od príležitostí. Ak sa objaví niečo zaujímavé tak možno áno. Stále ma lákala Brazília, tak možno tam.

V minulém rozhovoru jsi říkal, že ti 19 jazyků stačí, změnilo se něco?

Myslím, že stačí, i keď v poslednom čase dosť čítam všetko, čo má niečo spoločné s antickými dejinami, možno by som sa len tak trochu chcel naučiť nejaký mŕtvy jazyk.

Taiphoon coming to Taipei, I'm going to Taipei. Summer 2014 memories.

A post shared by Vladimir Skultety 濤哥 (@vladskultety) on

To je určitě výzva. Latina má i v dnešní době jisté využití. Nicméně o dalších jazycích si nejsem úplně jistá. Každopádně čemu se teď věnuješ?

Momentálne asi najviac tým dejinám, športu a práci.

Jak tě mohou čtenáři kontaktovat, kdyby chtěli „využít tvých služeb“?

Ak by čitateľov zaujímali jazyky, šport alebo cestovanie, mám Facebookovú stránku, youtube kanal a blog.

Díky za rozhovor.

Ďakujem za pozvanie.

Na závěr se můžete podívat na video, kde Vlado mluví všemi 19 jazyky.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
0
Nahor
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
Broken mirrors, blooding eyes
Najlepšia Zmrzlina v Ríme
Pozdvihni svoj brand na ďaľšiu úroveň letteringom
Spoznávaním svojej krajiny spoznávaš aj sám seba
Trojica krátkych výletov v okolí Trnavy
O kolotoči násilia a agresivity