5 tipov na dokonalú flatlay fotku

Patríte medzi milovníkov instagramu ako ja? Radi fotíte a veľakrát ste rozmýšľali ako robia vaši obľúbený influenceri na instagrame, tak super foto? Ak áno, tak dnešný článok je pre vás ako stvorený.

Dnes vám totižto prezradím ako dosiahnuť tak známe fashion a food fotografie, ktoré sú populárne v zahraničí pod názvom "flatlay". Mám pre vás 5 jednoduchých tipov ako dostať svoje fotky na “inú úroveň”...

1. pozadie je dôležité

Pri akomkoľvek fotení zohráva pozadie podstatnú rolu na fotke. Práve preto je dobré si vopred premyslieť akú tému fotenia chceme zdokumentovať. Pri flatlay fotkách platí menšie nepísané pravidlo bledého a tmavého pozadia. Biele, či bledé farby sa používajú zvyčajne pri módnych a beauty fotkách. Tmavé pozadie zas využite pri fotení jedla alebo tvorbe flatlay s cestovateľskou tématikou. Skvelé ukážu napríklad niektoré fólie s imitáciou dreva alebo cestovateľské mapy. S vhodným kusom dreva vo vašej domácnosti máte vyhrané. Ak ho ešte nevlastníte je načase, samozrejme ak máte naň priestor. V bežne dostupných obchodoch pre kutilov nájdete rôzne veľkosti dosiek, ako aj sfarebenia. Tie si dokonca môžete prefarbiť podľa svojich predstáv. Páči sa vám jemné mramorové pozadie ale mramor doma predsa len nemá hocikto. Máme pre vás menší trik mnohých instagramerov. Stačí si zaobstarať či už papier s daným vzorom alebo tak známe fólie. Zaberú aj menej priestoru, oproti akejkoľvek doske.

zdroj: pinterest

2. správne svetlo

Jedna z najdôležitejších vecí pri každom fotení je samozrejme svetlo. Prirodzené denné svetlo je to najideálnejšie svetlo, je však celkom náročné vystihnúť ten správny čas a počas chladných dní o to viac. Pokiaľ však nevlastníte kvalitné štúdiové svetlá, treba si ho “vystriehnuť”. V opačnom prípade budete so svojich fotiek viac sklamaný ako nadšený. Zásadne nepoužívajte nikdy pri fotení blesk na mobile ani žlté svetlo, tieto fotky naozaj nepôsobia oku lahodiaco. Skúste svoje fotky robiť v blízkosti nejakého okna alebo sklenených dverí a hlavne skúšajte, skúšajte, skúšajte. Časom si nájdete tú správnu techniku.

zdroj: mylucie.com

3. mobilné fotoaplikácie

Či chceme či nie nedá sa na každej fotke spraviť všetko dokonalo bez úprav. Raz nám fotku kazí svetlo, inokedy sa nám pohne výrobok alebo si nevšimnete nejakú smietku ktorú vám do vašej dokonalej flatlay privialo. Presne preto sú našimi pomocníkmi aplikácie. Je ich nespočetné množstvo, z toho dôvodu ostáva na vás s ktorou sa skamarátite a bude vašim verným pomocníkom. Nie naozaj vám k tomu netreba ovládať tak známy Photoshop ako si mnohí myslíte. Dnes vypichnem iba 3 z nich ale je len naozaj na vás akú budete používať. Medzi najznámejšie patrí VSCO, ktorá je veľmi chválená svojimi filtrami a Facetune, ktorú zas využijete aj pri svojich selfie fotkách. Tieto dve aplikácie sú dostupné ako pre Iphone, tak aj pre Android. Tretia z nich je dostupná len pre Iphone a tou je tiež pomerne známa aplikácia Camera+. Tak teda hurá do sťahovania a skúšania.

4. uhol, smer a rozloženie

Majú byť vecičky všetky zarovnané alebo máte použiť tzv. “chaos” na fotke? Majú byť vodorovne, zvisle alebo nebodaj v šikmo? Je to na vás aký spôsob fotenia si pre svoje flatlay vyberiete. Myslite na to aby hlavná vec mala svoje správne umiestnenie a potom dotvárajte ostatné. Podstatou je aby ste danému štýlu ostali verný. Každý spôsob má totižto niečo do seba a pokiaľ k tomu pridáte tú správnu štipku svojho štýlu, tak vaše fotky jednoznačne oslovia. Hlavné je aby ste nezabúdali fotiť do štvorcového formátu a ideálne z vtáčej perspektívy. Ak sa vám výrobky do záberu nezmestia nevadí, niekedy nie je potrebné aby ich bolo vidieť celé.

zdroj: pinterest

5. zlatá je dobrá

Čo je zlaté to je milé. Inak povedané zlatá je, bola aj ostatne trendy. My ženy to predsa poznáme, no nie? Platí to aj pri fotkách, ak sa na nich objaví zlatá, dostáva ich na úplne inú úroveň a pôsobia oku lahodiaco. Tiež ale platí známe pravidlo, niekedy je menej viac, preto to so zlatou netreba preháňať. Stačia drobné detaily v zlatej farbe, správna farebná kombinácia k nej a máte vyhraté.

zdroj: pinterest

Bonus na záver

K záveru mám pre vás posledný tip a vcelku užitočný tip. Nezabúdajte na správne hashtagy. Pri ich správnom použití oslovíte fotografiou viac ľudí a môžete sa tešiť z pribúdajúcich srdiečok. Na inšpiráciu prikladáme pár šikovníc zo Slovenska, práve vo fotení takýchto flatlay fotiek.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
...milujem módu, umenie a všetko súvisiace s handmade. Som človek tvorivý, sama sa venujem vlastnému handmade, blogu a móde ako takej. Je to moje hobby a zároveň veľká časť môjho 2. JA. Mám sen, venovať sa tomu čo ma baví naplno a vraj sny si máme plniť..

Chceš vedieť, keď byZuZu pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.