Cesta časom s krátkometrážnymi filmami

Najmä počas týždňa nie je vždy dostatok času na dvojhodinový celovečerný film. Ale keďže deň bez filmu u mňa neexistuje, v takýchto prípadoch siaham buď po seriáloch alebo po krátkometrážnych filmoch.

Krátkometrážny film je film, ktorý má spravidla dĺžku 40 minút a menej. V tomto blogu som si pre vás pripravila výber 8 krátkych filmov, ktoré majú iba zopár minút, čiže sú ideálne na vyplnenie prestávky medzi učením na skúšku alebo ako oddych po práci.

Aby to bolo zaujímavejšie, vytvorila som malý mix z hľadiska ich vzniku (1902 - 2017), pôvodu a žánru. Takže verím, že si v ňom každý nájde to svoje. Možno budete namietať, že vám tu nejaký dobrý kraťas chýba. Je ich skutočne veľa, ale zámerne som vybrala aj tie menej známe a staršie, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Cesta na Mesiac/Le Voyage dans la lune (Francúzsko, 1902, 13 min)

Začnem v dávnej minulosti snímkom, ktorí možno na prvý pohľad nebude pre každého príliš atraktívny, ale poďte do toho. V knižke 1001 Movies You Must See je na prvom mieste práve tento dobrodružný fantasy kraťas. Toto dielo vzniklo dávno predtým ako sme my všetci uzreli svetlo sveta a tak sa naň aj treba pozerať. Vzišlo z úplných počiatkov kinematografie a vzhľadom k svojmu veku je nesmierne vzácne a nadčasové. Kúzelná cesta až na samotný mesiac.

Zdroj

Sh-h-h-h-h-h (USA, 1955, 6 min)

Všetci sa z času na čas dostaneme do bodu, kedy máme všetkého dosť, hlava nám ide vybuchnúť a jediné, čo potrebujeme je pokoj od všetkého a absolútne ticho.

V tomto mini príbehu je starší pán po menšom nervovom zrútení na odporúčanie svojho lekára poslaný do švajčiarskeho penzióna, kde si má od okolitého sveta odpočinúť. Spočiatku jeho pobyt vyzerá idylicky, až kým sa do susednej izby neubytujú skutočne hluční hostia. Jednoduchá animácia, ale zato výborný humor. Zapnúť a sh-h-h-h-h-h!

Zdroj

Pat a Mat: Tapety (Československo, 1979, 8 min)

Povestná znelka a dvaja milí babráci vznikla ešte za čias Československa a zožala veľký úspech. Postavy s dvoma čiernymi fľakmi namiesto očí a s čiapkou na hlave v tých najrôznejších situáciách. Pripadali ste si niekedy pri domácich prácach neschopne? Títo dvaja kutili vám ukážu, že to vždy môže byť aj horšie. Len sa bavte, ale príklad si z nich radšej neberte.

Zdroj

Tango (Poľsko, 1981, 8 min)

Zaujímavý nápad priniesol poľský režisér Zbigniew Rybczyński .

Celých 8 minút sa odohráva v jednej miestnosti, do ktorej postupne stále prichádzajú nové osoby a vykonávajú tam určitú činnosť. Všetky ich aktivity sa dejú súčasne, postavy pribúdajú, tempo sa zrýchľuje v rytme tanga. Jedna izba, ktorá je svedkom mnohých udalostí. Nápad, ktorý sa pozdával aj akademikom, nakoľko snímke vyniesol v roku 1983 zlatú sošku.

Zdroj

Geriho hra/Geri's Game (USA, 1997, 4 min)

Ku koncu 90´vznikla roztomilá Pixarovka, v ktorej ako hlavný hrdina vystupuje osamelý starý pán. A...v parku sa hrá šachy sám so sebou.

Štúdiu známemu nie len svojou originálnou animáciou, ktorú nepredčí snáď žiadne iné, tentokrát stačili štyri minúty priestoru na to, aby divákov pobavilo a zároveń dojalo.

Zdroj

Pre vtáčikov/For the Birds (USA, 2000, 3 min.)

Prelom milénia priniesol ďalší milý krátkometrážný animák, v ktorom sú tentokrát hlavnými postavami škodoradostné modré vtáčiky. Opäť krásna animácia, opäť dobrý humor a minipríbeh s výstižným záverečným ponaučením. Jednoducho Pixar Animation Studios.

Zdroj

Signs (Austrálie, 2008, 12 min)

Tvorcu reklám Patricka Hughesa spoznal svet v roku 2008 vďaka krátkemu reklamnému filmu Signs, ktorý pripravil pre firmu Schweppes. Na YouTube si pozrelo tento snímok už 10 miliónov ľudí.

Romantický príbeh dvoch ľudí, ktorí vzájomne komunikujú len prostredníctvom ceduliek, na ktoré si píšu krátke odkazy. Delí ich totiž od seba celá ulica a pozerajú sa na seba len cez sklo svojich kancelárií. Romantici určite ocenia.

Zdroj

Domovoj (Česko, 2017, 9 min)

Do výberu som sa ako posledný rozhodla zaradiť, minimálne z hľadiska mixu žánrov, celkom netradičný kraťas pôvodom z Česka - Domovoj.

Zatiaľ čo sledujete partiu zlodejov, ktorí sa vkradnú do domu osamelej babičky sa k vám prihovára príjemný hlas Jana Přeučila, ktorý s jemne hororovou atmosférou veľmi slušne kontrastuje. Túto malú lúpež čoskoro všetci oľutujú.

Zdroj

A čo vy, ktoré krátke filmy máte najradšej?

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.