31.3.2018 15:44

Hudobný prieskumník: (3) Víkendový oddych

5 albumov na dotvorenie víkendového chillu.

Toto je môj krátky list albumov na tie víkendové (či iné) dni, cez ktoré nechcete robiť nič iné, len relaxovať. Či už túto zvrátenosť praktizujete doma s knižkou v ruke alebo sa snažíte si spríjemniť si dlhú cestu, týchto 5 hudobných diel sú mojím receptom na požadovanú atmosféru.

1. DEAD CAN DANCE – Anastasis

Anastasis je grécke slovo, ktoré znamená "vzkriesenie" a to je presne to, čím tento album je. Prvým štúdiovým počinom od rozpadnutia tohto austrálskeho dua v roku 1998. Album vyšiel v roku 2012 a nesie sa v duchu neoclassical darkwave tak, ako aj zvyšná éterická tvorba Lisy Gerrard a Brendana Perryho.

Anastasis je presne to, čo by jeden čakal od albumu DCD. Zaslúžilí speváci a multiinštrumentalisti Gerrard a Perry si idú každý svoje. Lisa Gerrard šéfuje ornamentálnym starodávne znejúcim skladbám s africkým či orientálnym nádychom, kým skladby, na ktorých spieva Brendan Perry, sa nesú v mierne art-rockovom duchu so zadumanou atmosférou. Avšak Return Of The She-King je duet.

And you know it's time / To look for reasons why / Just reach up and touch the sky / To the heavens we'll ascend / We are the children of the sun / Our journey has begun

2. KERO KERO BONITO – Bonito Generation

Toto je album, ktorý vás odzbrojí svojou sladkou a nevinnou zábavou. Je to electropop, ale naozaj kawaii electropop. Londýnske trio vzniklo v roku 2011 a ich debutový album Bonito Generation vyšiel v roku 2016. Zoskúpenie tvoria Gus Lobban, Jamie Bulled a speváčka japonského pôvodu Sarah Midori Perry.

Album od začiatku dokonca prekypuje chytľavým cukríkovým zvukom a anglicko-japonskými super cute ironickými textami.

First you fall down, then you jump back up again / Find your rhythm, momentum is the key / It's so easy, anyone can trampoline / So jump on up and you can see / The whole wide world

3. KISS THE ANUS OF A BLACK CAT – Hewers Of Wood And Drawers Of Water

Dobre, ten názov možno znie odpudivo, ale čestné pionierske, že na diele samotnom nič odpudivé nie je. KTAOABC je belgická skupina, ktorú v roku 2005 založil Stef Heeren. Skupina na svojich rannejších počinoch (vrátane Hewers) hrala niečo, čo by sa dalo označiť za psychedelický neofolk, ale ich dva najnovšie albumy (Weltuntergangsstimmung a To Live Vicariously) sú viac darkwave ako čokoľvek iné.

Hewers of...oh atď. dark folkové nebo, do ktorého sa dostanete, keď tento album úplnou náhodou nájdete v temných zákutiach Spotify. Pochmúrna apokalyptická nálada, pomalé tempo, poetické texty... rozhodne to chceš počuť!

I curse the sunday promise / I vexed, no one bothered / Joined forces with the others / I did / I was flippant and wasn't sorry / I watched them being ruffled / Made mischief to destroy / I did

4. KEATON HENSON – Kindly Now

Keaton Henson. Keaton Henson. Keaton Henson. Keaton Henson. Keaton Henson. Aaa.

Keaton Henson je britský folk rockový hudobník, poet a výtvarný umelec z Londýna. Tento umelec je svetu známy ako singer-songwriter, ktorý nemá rád živé vystúpenia. Kindly Now, ktorý vyšiel v roku 2016, je jeho najnovší štúdiový album.

Minimalistická inštrumentálna časť, clivé piano a nad tým Keatonov skľúčený hlas, ktorý je nosným pilierom mrazivej atmosféry celého nešťastného albumu.

It's been about a month / And I am eating badly / Still don't cry / But I keep meaning to / I hear the crowds adore you so / But I'm still here, I hope you know / Don't talk to them about me

(Nejako sa mi nepodarilo nájsť na YouTube celý album)

5. VNV NATION & DER FILM ORCHESTER BABELSBERG – Resonance: Music For Orchestra Vol. 1

Ide o orchestrálny album nemeckého alternatívneho elektronického projektu VNV Nation v spolupráci s Nemeckým Filmovým Orchestrom Babelsberg. VNV Nation je projekt Ronana Harrisa, ktorý začal svoju činnosť v roku 1990.

Na Resonance na nevyskytujú žiadne nové piesne, iba pre orchester upravené skladby z repertoára VNV. Napriek tomu je tento počin rozhodne zaujímavý, totiž sa odlišuje od všetkého, čo kedy pod menom VNV Nation vyšlo. Nie je to EBM, nie je to futurepop, je to neoklasický opus plný tragickej krásy, ktorý vrhá na najväčšie hity VNV úplne iné svetlo.

No need of sun to light the way / Across the ages, we have reigned as we endured / Through the storm fronts we will ever surely pass / To stand as never ending light

(opäť YouTube zrada)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
kasvetli kutlama

Chceš vedieť, keď Lucifer pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.