Videli ste top 10 najlepších filmov minulého roka? Uhádnete, ktoré to sú?

Sto ľudí, sto chutí platí aj vo filme. V tomto blogu sa dozviete, či sa váš vkus zhoduje s väčšinou...

Piateho marca sme mnohí skoro ráno vstavali, aby sme mohli sledovať odovzdávanie zlatých sošiek. Aj keď ide o najznámejšie filmové ocenenie, je to stále len jeden z pohľadov na víťaza minulého roka. Dajme teda na chvíľu bokom snímku Podoba vody/The Shape of Water, ktorá bola americkou Akadémiou filmových umení a vied vyhlásená za najlepší film roka 2017. Ja tvrdím, že nám vlaňajší rok priniesol niekoľko skvelých titulov, ktorým táto 4 Oscarmi ovenčená fantasy-lovestory nemôže príliš konkurovať.

V tomto blogu budem porovnávať top 10 najlepších filmov 2017 podľa:

1. najväčšej filmovej internetovej databázy IMdb.com,

2. v našich končinách najpoužívanejšej česko-slovenskej filmovej databázy ČSFD.cz

3. filmových kritikov z rôznych prestížnych magazínov a webov z celého sveta (Time, Variety, Entertainment Weekly, Indie Wire...)

4. môjho subjektívneho názoru

1. Internet Movie Database (IMdb) je databáza, ktorá funguje už takmer 30 rokov. Len pre zaujímavosť, má asi tak 57 miliónov návštevníkov mesačne. Takže, ktorých desať filmov si podľa tejto databázy zaslúži vašu pozornosť?

1. To/It

2. Wonder Woman/Wonder Woman

3. Kráska a zviera/Beauty and the Beast

4. Logan: Wolverine/Logan

5. Strážcovia Galaxie 2/Guardians of the Galaxy Vol. 2

6. Justice League/Justice League

7. Rozpoltený/Split

8. Votrelec: Covenant/ Alien: Covenant

9. Thor: Ragnarok/Thor: Ragnarok

10. Blade Runner 2049/Blade Runner 2049

Zostrih uvedených filmov a nejakú tú zaujímavosť o každom z nich si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Zdroj

Na absolútnom piedestáli sa vyníma horor sfilmovaný podľa knižnej predlohy Stephena Kinga To/It . Klaun s červeným balónom snímke zarobil skutočne slušných 694.1 miliónov, čím zároveň získal titul najzárobkovejšieho hororu s R- kovým hodnotením.

Nie som úplná milovníčka hororov, no To/It ani klasickým hororom nie je (možno aj práve preto ma tak bavil). Nečakajte od neho ľakačku za ľakačkou a zrýchlený tep od začiatku do konca, pretože budete sklamaní. Môžete si však vychutnať skvelú atmosféra 80-tych rokov a perfektnú partiu deciek v štýle Stranger Things.

2. Prejdime k Česko-slovenskej filmovej databáze. ČSFD existuje od roku 2001, momentálne obsahuje cez 200-tisíc záznamov filmov a je to moja srdcová záležitosť. Ja osobne sa viac stotožňujem s hodnoteniami filmov na tejto stránke ako na IMdb.

Pokiaľ ste zaregistrovaný užívateľ, máte vždy jasný prehľad o tom, aké tituly ste doposiaľ videli, kedykoľvek si môžete podiskutovať na filmové témy s inými užívateľmi a vždy, ak vás nejaký film zaujme, no čas vás práve nepustí, stačí si ho pridať do zoznamu Chci vidět a máte zaručené, že neupadne do zabudnutia.

No vráťme sa k rebríčku, ktorý podľa užívateľov ČSFD vyzerá nasledovne:

1. Coco/Coco

Zdroj

2. Earth: Deň na zázračnej planéte/ Earth: One Amazing Day

3. Tri billboardy kúsok za Ebbingom/ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

4. Wind River/Wind River

5. S láskou Vincent/Loving Vincent

6. Logan: Wolverine/Logan: Wolverine

7. Obyčajná tvár/Wonder

8. Conor McGregor: Notorious/Conor McGregor: Notorious

9. Jim & Andy: The Great Beyond - The Story of Jim Carrey & Andy Kaufman Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

10. Thor: Ragnarok/Thor: Ragnarok

Prvenstvo získala hudobne ladená rozprávka s pekným posolstvom o dôležitosti rodiny a zachovania tradícii s názvom Coco, ktorá si tento rok z Oscarov odnášala sošku za najlepší animovaný film roka 2017.

V rebríčku sa na druhej strane objavilo aj zopár snímkov, o ktorých existencii (tipujem) ani veľa ľudí nevie, čo je veľká škoda. Mám na mysli napríklad unikátnu životopisnú snímku S láskou Vincent, ktorá bola minulý rok otváracím filmom nášho najnavštevovanejšieho filmového festivalu Cinematik. Výnimočnosť tkvie v tom, že je to prvý "namaľovaný" film, ktorý vznikal až 6 rokov a maľovalo ho 125 výtvarníkov. Toto umenie si určite nenechajte ujsť.

V porovnaní s rebríčkom IMdb sú zhodné len dva tituly - konkrétne komiksové filmy Logan: Wolverine a Thor: Ragnarok.

3. Dostávame sa k výberu top 10 podľa 200 filmových kritikov z prestížnych magazínov a webov z celého sveta (Time, Variety, Entertainment Weekly, Indie Wire) :

1. Uteč/Get out

2. Lady Bird/Lady Bird

3. Dunkirk/Dunkirk

4. Niť z prízrakov/Phantom Thread

5. The Florida Project/The Florida Project

6. Podoba vody/The Shape of Water

7. Daj mi tvoje meno/Call Me by Your Name

8. Personal Shopper/Personal Shopper

9. Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

10. The Post: Aféra v Pentagone/The Post

Tieto výsledky sú najviac zhodné s nominantami a zároveň aj niektorými oscarovými víťazmi. Väčšinou sú tam klasické masovky, na ktorých boli sály v kinách minimálne poloplné. Čo sa týka bodu päť - Florida Project vstúpil do našich kín len pred pár dňami (05.04.2018.). Táto americká nezávislá sociálna dráma zatiaľ zbiera samé pozitívne ohlasy, takže som na ňu sama zvedavá. Prvýkrát sa konečne v rebríčku objavuje aj jedna z mojich topiek - Call me by your name a pribudla aj Aféra v Pentagone, ktorá u nás na SR naopak, pomerne celkom vyšumela a veľký ohlas som nezaznamenala.

Prvenstvo patrí v tomto rebríčku filmu Uteč/Get out - nervydrásajúca snímka o rasovej neznášanlivosti , ktorá získala až 4 nominácie na Oscara, vrátane kategórie Najlepší film. Už len tento fakt možno považovať za veľkú výhru, pretože prepašovať tento žáner do hlavnej kategórie sa roky rokúce nepodarilo takmer nikomu.

Zdroj

4. No a na záver pridávam moju topku toho najlepšieho, čím mi minulý rok najviac ulahodil.

1. O tele a duši/ On Body and Soul - Citlivá romantická dráma o dvoch zmrzačených ľuďoch, v ktorých sa prelína realita so snom a krvavé prostredie jatiek s pozemsky čistou prírodou bola mojím najsilnejším filmovým zážitkom nie len na na Art Film Feste 2017 , ale v podstate za celý minulý rok vôbec. Keďže som na festivale mala asi 15 minút na to, aby som sa po skončení iného filmu presunula z jedného kina do druhého, stihla som to na poslednú chvíľu. Keď som zadychčaná konečne zapadla do sedadla, vôbec som netušila, že sa na plátne začína diať niečo, čo ma absolútne ohromí. Na 116 minút pre mňa prestal fungovať okolitý svet.

Výhodou festivalov je aj to, že sedíte v sále väčšinou len s inteligentným publikom, vidíte film medzi prvými na Slovensku a ako aj v tomto prípade, po odpremietaní máte možnosť porozprávať sa priamo s hlavnou predstaviteľkou filmu (o festivaloch viac v inom blogu) a to všetko váš zážitok z filmu len zintenzívni.

Zdroj

2. Daj mi tvoje meno/Call Me by Your Name - bola by škoda odsúdiť tento film len na základe plagátu alebo prečítaného obsahu. Áno, je to film o vzťahu dvoch mužov, ale jeho účelom nie je kontroverzia,ani pobúrenie. Naopak, je o čistej láske, o prchavých, no o to vzácnejších momentoch, ktoré prežijeme počas života možno iba raz, možno niekoľkokrát, ale už nikdy ich nebudeme vedieť precítiť tak intenzívne ako v bláznivej mladosti. Snímka otvára otázky liberálnosti, potláčania vlastného ja a mnohé iné témy hodné zamyslenia. Celé je to natočené tak prirodzene, že som časom ani nevnímala, že sa nepozerám na klasický vzťah muž - žena. A Timothée Chalamet ako absolútna čerešnička (alebo ak chcete marhuľka) na torte.

3. Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Film, ktorého pointa kričí do sveta: Zlo plodí len ďalšie zlo. Mildred Haynesovej znásilnili a následne zavraždili dcéru. Je odhodlaná pomstiť sa a nájsť vinníka, ktorý bude znášať dôsledky. Cesta za spravodlivosťou však nie je ľahká a práve Mildred počas nej pochopí, že ak za niečo bojujete pridlho a žiadna zmena k lepšiemu nenastáva, niekedy je proste lepšie vzdať sa a nechať to tak. Aj keby to mala byť tá najťažšia vec, akú v živote musíte spraviť. Pretože to je to jediné riešenie, ktoré vám umožní žiť ďalej. Nie len prežívať, žiť.

4. Štvorec/The Square - Tak ako umenie samotné, aj Štvorec je kontroverzný, inovatívny a odvážny. Rieši témy, na ktoré sa možno dívať z rôznych uhlov. Režisér Ruben Östlund nám arogantne predkladá svoje ďalšie zaujímavé dielo a necháva na nás, ako sa s k nemu postavíme a čo všetko z neho prečítame. Festivalovka pre vnímavých divákov.

5. Piata loď/Little Harbour - Minulý rok bol v rámci slovenského filmu mimoriadne úspešný. Teší ma, že si do rebríčka svoju cestu vyšliapal, respektíve skôr “vyplával” aj slovenský film. Piata loď je postavená na skvelých detských výkonoch a nádhernej kamere, ktorá je výsledkom práce Denisy Buranovej.

6. matka!/Mother! - Pri tomto výbere budete mať možno viacerí námietky. Vlaňajšie dielo Darrena Aronofskeho bolo jedno z najdiskutovanejších a zároveň najkontroverznejších diel. Mne spočiatku tiež spôsobilo pekný bordel v hlave, no nakoniec som musela priznať, že ma režisér opäť zas odrovnal a to v pozitívnom slova zmysle. matka! je zničujúca. Je to utrpenie od začiatku do konca, s absenciou svetlých momentov. Proste jedna dlhá nočná mora. Film, na ktorý vás nič nepripraví. Apokalypsa nie len na plátne, ale aj vo vašej hlave.

7. Zabitie posvätného jeleňa/The Killing of a Sacred Deer - Recenziu na tento film si môžete prečítať v samostatnom blogu. Určite to nie je film pre každého, ale ak máte radi psycho, hor sa do toho.

8. Dunkirk/Dunkirk - Vidieť Dukirk v IMAX sále bol zážitok, ktorý ocení každý filmový fanúšik. Vďaka dnešným technológiám ste sa stali súčasťou známej operácie Dynamo. Topili ste, plávali v nafte, bojovali z posledných síl a nakoniec prosili o to, aby vás konečne nejaká prekliata loď dostala domov. Pretože vojna nie je sranda a Nolan nám dožičil pocítiť jej atmosféru.

9. Wind River/Wind River - Po Wind River ostáva guča v hrdle a smutno na srdci. Film so zdrvujúcim odkazom pripomínajúcim absolútnu nemožnosť dosiahnutia rovnosti na tejto planéte.

10. To/It - Svieži netradičný horor so skvelou dobovou atmosférou a s vtipnými malými deckami.

Toľko k mojim topkám. Ak som niečím inšpirovala, tak som len rada.

Na záver ešte spomeniem, že za najlepší slovenský film minulého roka bol v piatok, v rámci udeľovanie cien Slnko v sieti, vyhlásený film Čiara. Súhlasíte s výberom? Boli ste ho podporiť v kine?

No a čo vaša topka? Objavili ste v jednotlivých rebríčkoch svojich favoritov alebo by váš zoznam najlepších filmov za rok 2017 vyzeral úplne inak? Budem rada, ak dáte vedieť v komentári :-)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.