Tip na letnú dovolenku: FILMOVÝ FESTIVAL!

Hudobné festivaly na Slovensku netreba predstavovať. Všetci ich navštevujeme a milujeme ich. Jedinečná atmosféra, vôňa leta, zábava až do rána...No čo takto okúsiť čaro filmového festivalu?

Takmer vždy po novom roku (ak aj nie skôr) všetci postupne začíname riešiť, kam vypadneme v lete tentokrát. Čoraz viac popularity sa dostáva spontánnemu cestovaniu, kedy letenku splašíte za pár šupov a miesto hotela bývate u neznámeho domáceho. Niektorí ešte stále preferujú klasickú dovolenku cez cestovku a pre niekoho jednoducho znamená letný oddych týždeň strávený na hudobnom festivale. Pohoda, Grape, Uprising...nemusíme ani chodiť do zahraničia, zabaviť sa dá aj bližšie. A festivaly k letu proste patria. Tentokrát sa nebudeme baviť o tých hudobných, vyrazíme tam, kde hudbu nahrádza filmové plátno.

Zdroj

Napriek tomu, že návštevnosť filmových festivalov na SR nie je malá a neustále má stúpajúcu tendenciu, v mojom okolí poznám len zopár ľudí, ktorí ich navštevujú. Pričom takých, ktorí radi chodia do kina je neúrekom. Nemusíte byť totálny filmový geek, ani poznať históriu kinematografie, aby ste na takomto festivale zapadli. Samozrejme, je to predovšetkým o filmoch, ale v druhom rade je to aj o nezabudnuteľnej atmosfére, spoznávaní nových ľudí, popíjaní vínka medzi jednotlivými projekciami a áno, aj o tej hudbe, ktorá patrí medzi sprievodné podujatia.

V tomto blogu vám predstavím tie najlepšie medzinárodné filmové festivaly na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť. Písať o skvelých filmoch, ktoré som tam videla je téma na samostatný článok. Tentokrát vám opíšem najmä jedinečnú festivalovú atmosféru, podmienky a sprievodné podujatia, aby ste si vedeli reálnejšie predstaviť, čo vás čaká.

Ceny vstupeniek v predpredaji vyjdú ako dva filmy v Multiplexe, ktoré vám z pamäti vyšumia dokonca skôr ako nudné učivo po skúške. A navyše, ani 100 odtieňov čiernej vám život nezmení, zato filmy, ktoré vzhliadnete na takýchto miestach vám budú vŕtať v hlave aj niekoľko dní. No a pokiaľ si nepotrpíte na veľký luxus, ubytko splašíte za pár eur, takže s výhovorkami naozaj opatrne :-).

Dva festivaly, ktorým venujem najbližšie riadky nás čakajú už v júni, čo pokladám za ideálny štart leta. No a keď vám ku konca augusta príde smutno, že všetko pekné už zas končí, je tu september a už vás víta tretí skvelý festival.

Poďme si ich teda postupne predstaviť.

1. ART FILM FEST Košice

Zdroj

Vznik: od roku 1993 organizovaný v Trenčianskych Tepliciach, neskôr aj v Trenčíne. V roku 2016 sa miesto konania presunulo do Košíc

Termín a miesto konania: 15. – 23. júna 2018, Košice

Program: je vyskladaný z diel najnovšej svetovej kinematografie, ale dostatočný priestor je venovaný aj titulom z filmovej histórie a prezentácii slovenského filmového umenia.

Tvorí ho 21 sekcií, súčasťou sú dve súťažné sekcie – pre hrané a krátkometrážne tituly. Medzinárodná porota každoročne vyberá víťazov v kategóriách Najlepší film, réžia, herečka a herec, ktorí si domov odnášajú Modrého anjela. Okrem toho sa udeľujú ceny ako Hercova misia, Zlatá kamera a Cena prezidenta festivalu.

Premietacie miesta: Kunsthalle, Kulturpark (1,2), Kino Slovan, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, Amfiteáter

Vstupenky: na výber je niekoľko druhov cinepassov, ktoré v predpredaji zoženiete za smiešne ceny...

· študentský cinepass - od 6€

· klasický cinepass - od 15€

· Cinepass Senior - 12€

· Cinepass ZŤP - 12€

· Cinepass Film - 20€

· cena vstupenky na 1 festivalovú projekciu: 3,50€

Vyberie si naozaj každý. Navyše, tohtoročnou novinkou je Cinepass KLUB dostupný už od 20 eur. Jeho kúpou získava držiteľ okrem vstupov na všetky verejné projekcie aj celoročnú zľavu do partnerských kín festivalu a okrem toho ešte niekoľko ďalších výhod.

Sprievodné podujatia: samozrejmosťou sú večerné koncerty, workshopy, autogramiády, diskusie, výstavy, vernisáže...

Vlastné skúsenosti: tento festival je mojou srdcovkou. Navštívila som ho ešte aj v Trenčianskych Tepliciach, kde pôvodne vznikol a mal tam tiež svoju jedinečnú atmosféru. Komornú, rodinnú...no keď je niečo dobré, tak sa to aj prirodzene rozvíja a potrebuje rásť. Napriek tomu, že sa neskôr začalo premietať už aj vedľa v Trenčíne, malé kúpeľné mestečko tomuto skvelému projektu už nedokázalo poskytnúť potrebné priestory na ďalší rozvoj. Okolo zmeny miesta konania a jeho presunu do Košíc sa toho dosť popísalo. Najmä ľudia z okolia Trenčína, či vysokoškoláci z BA študujúci film, ktorí boli každoročnými návštevníkmi tohto festivalu, boli pohoršení a sklamaní.

No všetko má svoje pre a proti. Košice sú jedným z najkrajších miest na SR a festivalu dokážu poskytnúť kvalitnú a komfortnú kinoinfraštruktúru a mnoho ďalších výhod, takže tentokrát v tom až takú tragédiu nevidím.

Veď sami posúďte, nie často máte možnosť pozerať film v tak krásnom prostredí...

Kino Slovan, Košice

Ako som už spomínala, súčasťou filmových festivalov je vždy niekoľko sprievodných podujatí. Minulý rok ma úplne ohromila táto výstava sôch z piesku. Celý Mestský park bol plný filmovými postavami - či už to bol Superman, Wonder Woman alebo Falco z Nekonečného príbehu, bolo sa na čo pozerať.

Viac fotiek z výstavy si môžete pozrieť napríklad aj tu.

Taktiež som stihla skvelý koncert skupiny MOLOTOV JUKEBOX. Že koho? To je taká londýnska skupina, ktorej frontmankou je Natalia Tena ( známa z Harryho Pottera ako Nymphadora Tonksová alebo ako Osha z Game of Thrones). Tak už vieme?

Hudba tejto skupiny bola aj pre mňa dovtedy veľkou neznámou, no kvôli Natalii mi zvedavosť nedovolila tento koncert vynechať. A bola to vážne pecka. Balkánske husle a latinská trúbka v kombinácii s jej živelnou povahou vytvorili tú správnu atmosféru.

Natalia Tena aka Osha s Briennom v GOT

Zdroj

A takto pesto oblečená, s kvetmi na hlave privítala Košice...

Zdroj

Mne sa zhodou okolností (fakt išlo o úplnú náhodu) podarilo dostať aj na záverečný ceremoniál, kde som sa odrazu ocitla v sále plnej hercov, režisérov, producentov..no proste všetkých zúčastnených a oceňovaných. A ešte aj šampanské som dostala, hm.

Mohla by som takto písať ešte dlho a samozrejme najmä o skvelých filmoch - či už ide o pripomenutie skvelých filmových klasík alebo horúcich noviniek zo svetových festivalov, ktoré máte možnosť vidieť ako prví diváci na SR (pretože ak sa niektoré z nich vôbec dostanú do kinodistribúcie, pár mesiacov to určite potrvá).

Jednoducho, ak vás film baví, určite okúste minimálne raz atmosféru tohto festivalu. A ak okúsite raz, tipujem, že prídete aj druhýkrát. Môžete sa ho zúčastniť aj ako dobrovoľník, z čoho vám plynie hneď niekoľko výhod, no a navyše sa to vždy môže hodiť aj do CV-čka

Poďme ďalej, presúvame sa do Trenčianskych Teplíc. Keďže sa priaznivci AFF ešte s pôvodným dejiskom v tomto kúpeľnom mestečku nedokázali zmieriť s tým, že by v lete ostali bez festivalu, vytvorili si náhradu. Novovytvorený projekt bol (najmä jeho prvý ročník) tvorený tak trošku narýchlo, no napriek tomu si organizátori dali záležať a k žiadnemu prepadáku nakoniec nedošlo.

2. Park Film Fest TRENČIANSKE TEPLICE

Vznik: 2016

Termín a miesto konania: 21. – 24. 6. 2018, Trenčianske Teplice

Program: program je rozdelený do 4 sekcií, z toho 2 sú súťažné

Premietacie miesta: kino Prameň, Kursalon, Kúpeľný park, kúpalisko Zelená žaba, hotel Pax, kino Metro v Trenčíne

Sprievodné podujatia: veľkým lákadlom je Art in Park, ktorý vznikol v roku 2016 ako sprievodné podujatie k prebiehajúcemu medzinárodnému filmovému festivalu. Ide o spojenie filmu, divadla, hudby a výtvarného umenia v prostredí parku.

Zdroj

Oddýchnuť si a podiskutovať o dobrých filmoch môžete v chillout zóne. Hudba je v týchto dňoch tak isto samozrejmosťou.

Zdroj

Vlastné skúsenosti:

Trenčianske Teplice sú malým mestečkom, ktoré ale ponúka množstvo výhod. Liečivé pramene + novozrekonštruované kúpalisko, krásnu prírodu a pohodu, ktorú dýchate na každom kroku. Tento festival je stvorený aj pre celú rodinu, zabavia sa tu malí návštevníci, ale aj ich starí rodičia.

Ak chcete vypadnúť z rušných veľkomiest, no na druhej strane niečo netradičné zažiť, tu je odpoveď. Určite nevynechajte návštevu Mosta slávy, pretože ten je neodmysliteľnou súčasťou tohto mestečka. Stáť na mieste, kde pred vami stáli osobnosti ako Claudia Cardinale, Jacqueline Bisset, Jeremy Irons či Catherine Denevuve je minimálne pre filmového fanúšika ďalší pekný zážitok do zbierky.

3. CINEMATIK PIEŠŤANY

Zdroj

Dostávame sa k nášmu najnavštevovanejšiemu filmovému festivalu...

Vznik: 2006

Termín a miesto konania: 12 – 17.09.2018

Program: značná časť programu je zameraná na európsku kinematografiu, no do ústrania sa v žiadnom prípade nedostáva ani naša slovenská tvorba. Program je rozdelený na 2 súťažné sekcie a 11 nesúťažných.

Premietacie miesta: 6 premietacích miest - Dom umenia, Kino Fontána, Kino klub, Bažant Kinematograf, Kino Kúpele, Žiwell a Elektráreň Piešťany

Vstupenky/akreditácie:

Cena akreditácie: od 18€

Cena akreditácie v predpredaji pre držiteľov kariet ISIC, ITIC, EURO 26: od 12€

Cena akreditácie: pre držiteľov kariet ZŤP a ZŤPS: 14€

Cena vstupenky na 1 festivalovú projekciu: 4€

Výhodou cinepassu je, že nemusíte pred každým premietaním stáť v rade a riešiť kúpu lístka. Jednoducho idete na toľko premietaní, koľko len stíhate.

Sprievodné podujatia Festivalové centrum sa nachádza priamo v mestskom parku, navyše celé kúpeľné mestečko je plné hotelíkov, kde môžete absolvovať rôzne relaxačné masáže (tie mimochodom po celodennom sedení pred plátnom naozaj oceníte). Na mestskej promenáde si medzi desiatkami reštaurácii a kaviarní určite ľahko nájdete tú "svoju".

Ak si trúfate a ste presvedčení, že vaše filmové znalosti sú na vysokej úrovni, prihláste sa na Cinematik filmový kvíz.

Nebojte sa prejaviť svoj názor a zapojte sa do jednej z mnoha diskusií. Zabudnite na to, že takéto akcie sú ako nudné prednášky na škole. Pomôžu vám film lepšie pochopiť, vypočuť si niekoľko rôznych názorov, ktoré možno prekvapivo zmenia ten váš a naučíte sa aj niečo nové.

Cez deň navštívte vernisáže a večer po ďalšom filme skočte na hudobný koncert. A keď vám stále ostane energia nazvyš, niektorí Dj-i vás radi budú zabávať až do rána.

Ďalším lákadlom, ktoré na vás v Piešťanoch čaká, je možnosť navštíviť naše najväčšie jednosálové kino na Slovensku. Aj minulý rok bolo na niekoľkých projekciách zaplnené do posledného miesta (pre zaujímavosť - kapacita kinosály je 600 divákov). Ja som dva krát musela sedela na schodoch...

Zdroj

Ďalším plusom je aj poloha - vzdialenosť od Bratislavy je len 85 km s priamym diaľničným spojením, takže výhod sa dá nájsť naozaj dosť.

Tak čo, ešte stále váhate? Nerozmýšľajte a choďte.

A ak už ste boli na nejakom filmovom festivale, budem rada, ak napíšete, ktorý to bol, prípadne ktorý je ten váš obľúbený.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.