15.5.2018 17:07

Potulky po krásach Slovenska 14

Lednica – obec so zrúcaninou hradu zasadeného do skaly, ale aj obec so super turistickými možnosťami.

Ahojte,

Opäť vám prinášam nový tip na výlet pri spoznávaní krás Slovenska. Naposledy som sa aj s kamoškami vybral do Bielych Karpát, a to konkrétne do obce Lednica . O hrade som ani netušil, ale už z obrázkov z internetu ma zaujala jeho poloha.

Cesta k hradu a hrad

Prichádzame do dedinky a parkujeme cca v jej strede pri starom kostole, kde sa nachádza aj označník. Vydávame sa po modrej značke a cca po 500 metroch je odbočka na hrad. Na hrad je to kúsok, keďže sa nachádza hneď nad dedinou. Cesta trvá asi 25 minút.

Dá sa použiť aj cesta z druhej strany kam vás navedie tabuľa, ale táto cesta je veľmi krátka a my sme sa chceli prejsť.

Dostávame sa teda k hradu a vidno, že na jeho obnove sa poctivo maká, čo v tomto prípade bolo pre nás sklamanie, lebo hrad bol uzavretý. Dalo sa ho obzrieť len z vonku . Dovnútra sa dalo ísť len s prilbou. Na hrade aj tak prebiehali rekonštrukčné práce. Bohužiaľ takáto informácia nebola ani na oficiálnej stránke, takže sme si to nemali ako zistiť. Hrad je z vonka ozaj krásny, určite sa sem rád vrátim keď bude zrekonštruovaný. Teraz to bolo pre mňa iba ako spestrenie programu .

Mierne sklamaní si však vyberáme náhradný program a rozhodneme sa ísť na malú turistiku.

Červenokamneské sedlo

Ideme teda späť k označníku a vyberáme si cieľ Červenokamenské sedlo. Opäť sa teda vyberáme po modrej značke . Hrad máme takmer celý čas na dohľad z každej strany. Počasie nám zatiaľ prialo a svietilo príjemné slniečko. Cesta je príjemná a zaujímavá. Začíname ľahkým stúpaním po lúke. Celý čas máme hrad na dohľad a myslím si, že z hora v spojení s panorámou je ešte krajší .

Asi za 20 minút nás víta bukovo smrekový les, a teda aj príjemný prírodný tieň. Po lese ideme asi ďalších 20 minút. Ocitáme sa však zas na lúke, a to prichádza posledných 15 minút šliapania do kopca. Prichádzame na vytúžené sedlo. Konštatujeme, že sa oplatilo. Máme ozaj krásny výhľad na Vršatecké bradlá, o ktorých som už písal.

Tu sa ich dá vidieť z úplne inej perspektívy. Chvíľku zostávame a vychutnávame si pohľad na prírodu , samozrejme robíme pár fotiek. Nanešťastie vidíme v blízkosti približujúcu sa búrku, a tak sa radšej poberáme naspäť. Počasie nám teda nakoniec neprialo a búrka nás dostihla, no až v dedine, takže sme nezmokli. Spokojní teda ideme domov.

TIP: Lednica je krásna obec s krásnou zrúcaninou, avšak oplatí sa sem ísť buď ako odbočka pri nejakej ceste, alebo spojiť turistiku s pohľadom na zaujímavú slovenskú zrúcaninu. Určite odporúčam pre milovníkov bicyklov vyskúšať aj nejakú trasu na nich.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.