Cestovanie

Potulky po krásach Slovenska 14

15.5.2018 17:07
Lednica – obec so zrúcaninou hradu zasadeného do skaly, ale aj obec so super turistickými možnosťami.

Ahojte,

Opäť vám prinášam nový tip na výlet pri spoznávaní krás Slovenska. Naposledy som sa aj s kamoškami vybral do Bielych Karpát, a to konkrétne do obce Lednica . O hrade som ani netušil, ale už z obrázkov z internetu ma zaujala jeho poloha.

Cesta k hradu a hrad

Prichádzame do dedinky a parkujeme cca v jej strede pri starom kostole, kde sa nachádza aj označník. Vydávame sa po modrej značke a cca po 500 metroch je odbočka na hrad. Na hrad je to kúsok, keďže sa nachádza hneď nad dedinou. Cesta trvá asi 25 minút.

Dá sa použiť aj cesta z druhej strany kam vás navedie tabuľa, ale táto cesta je veľmi krátka a my sme sa chceli prejsť.

Dostávame sa teda k hradu a vidno, že na jeho obnove sa poctivo maká, čo v tomto prípade bolo pre nás sklamanie, lebo hrad bol uzavretý. Dalo sa ho obzrieť len z vonku . Dovnútra sa dalo ísť len s prilbou. Na hrade aj tak prebiehali rekonštrukčné práce. Bohužiaľ takáto informácia nebola ani na oficiálnej stránke, takže sme si to nemali ako zistiť. Hrad je z vonka ozaj krásny, určite sa sem rád vrátim keď bude zrekonštruovaný. Teraz to bolo pre mňa iba ako spestrenie programu .

Mierne sklamaní si však vyberáme náhradný program a rozhodneme sa ísť na malú turistiku.

Červenokamneské sedlo

Ideme teda späť k označníku a vyberáme si cieľ Červenokamenské sedlo. Opäť sa teda vyberáme po modrej značke . Hrad máme takmer celý čas na dohľad z každej strany. Počasie nám zatiaľ prialo a svietilo príjemné slniečko. Cesta je príjemná a zaujímavá. Začíname ľahkým stúpaním po lúke. Celý čas máme hrad na dohľad a myslím si, že z hora v spojení s panorámou je ešte krajší .

Asi za 20 minút nás víta bukovo smrekový les, a teda aj príjemný prírodný tieň. Po lese ideme asi ďalších 20 minút. Ocitáme sa však zas na lúke, a to prichádza posledných 15 minút šliapania do kopca. Prichádzame na vytúžené sedlo. Konštatujeme, že sa oplatilo. Máme ozaj krásny výhľad na Vršatecké bradlá, o ktorých som už písal.

Tu sa ich dá vidieť z úplne inej perspektívy. Chvíľku zostávame a vychutnávame si pohľad na prírodu , samozrejme robíme pár fotiek. Nanešťastie vidíme v blízkosti približujúcu sa búrku, a tak sa radšej poberáme naspäť. Počasie nám teda nakoniec neprialo a búrka nás dostihla, no až v dedine, takže sme nezmokli. Spokojní teda ideme domov.

TIP: Lednica je krásna obec s krásnou zrúcaninou, avšak oplatí sa sem ísť buď ako odbočka pri nejakej ceste, alebo spojiť turistiku s pohľadom na zaujímavú slovenskú zrúcaninu. Určite odporúčam pre milovníkov bicyklov vyskúšať aj nejakú trasu na nich.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.
Priemerné hodnotenie
zatiaľ málo hodnotení
Ohodnoť blog
Pre hodnotenie sa musíš prihlásiť!
Prihlásiť
0
Nahor
Potulky po krásach Slovenska 22
Potulky po krásach Slovenska 21
Po stopách Slovenského národného povstania
Potulky po krásach Slovenska 20
Potulky po krásach Slovenska 19
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať
BOLESTI HLAVY, MÁLO ENERGIE A SUCHÁ POKOŽKA? DODAJTE TELU ŽELEŽO!
Zero waste nikdy nebudem
Kto sú najdôležitejší ľudia na svete?
Far Over the City Bridges Cold
Ľudia v našom coworkingu
Prečo začať s jógou?