Začína Art Film Fest - tipy a triky ako si ho užiť naplno

Že čo už je ťažké na sedení v kine a aký návod k tomu treba? Filmový festival je veľká zábava, no zároveň vám dá aj zabrať.

Keď som pred rokom odchádzala z posledného premietania v rámci Art Film Fest-u v Košiciach, cítila som sa tak ako sa cíti malé dieťa, keď končia Vianoce. Vlastne, ja dodnes smútim, keď je po Vianociach, ale pre filmového fanúšika je ozajstným sviatkom práve udalosť, akým je filmový festival. Na Slovensku ich máme niekoľko a o výhodách tých najznámejších som písala v minulom blogu.

Už mesiace pred tým sa naň tešíte, je to vaša motivácia popri bežných všedných dňoch a naopak aj pri náročných dňoch v práci, či v súkromí. Starostlivo a včas robíte rezervačky, aby vám ani náhodou nejaký dobrý snímok neušiel. Občas nadávate, že filmy premietané na rôznych miestach sa vám kryjú a vy predsa chcete vidieť oba. A teleportovať ste sa zatiaľ tiež nenaučili. Ale to sú už skôr tie príjemné starosti.

Výhodou je, že oproti hudobnému festivalu ani to počasie nie je až také dôležité, pretože v sále predsa neprší - samozrejme, pokiaľ neriešite ubytovanie stanovaním. Jednoducho, tešíte sa naň celý rok a odrazu je za tým všetkým a cítite nepríjemné prázdno.

Zdroj

Možno si mnohí myslíte, že taký filmový festival je pohodička, pri ktorej vlastne len celý čas sedíte a oddychujete. Tí, ktorí ho pravidelne navštevujú by vás ale rýchlo vyviedli z omylu. Po založení účtu a zakúpení cinepassu si prostredníctvom systému MyCinepass viete urobiť rezervácie (súčasne môžete mať maximálne 5 rezervácii na filmy) alebo si kliknutím na symbol srdiečka pridáte do zoznamu tituly, ktoré vás najviac zaujali.

Tu sa začína prvý problém, kedy zisťujete, že film, ktorý chcete vidieť ide napríklad o 10.00h v kine Úsmev a ďalší o 11.30h v Slovan-e. Nemusíte byť práve matematický génius, aby ste pochopili, že obe nestíhate. Našťastie sa filmy párkrát opakujú, takže na ten druhý viete ísť v iný deň - pokiaľ sa vám opäť nebude kryť s ďalším filmom. Áno, niekedy je to celkom "sranda"...

Samozrejme, je na vás koľko filmov chcete za deň stihnúť. Možno vám postačí iba jeden, ale filmový fanúšik ako ja si z každého festivalu chce odniesť čo najviac trofejí. No a potom to vypukne a začína sa (občas doslova) maratón. Minulý rok som takto dobežala z jedného filmu na ďalší na poslednú chvíľu. Sadla som si do kresla a popravde som si už ani nepamätala, aký film ma čaká. To som ešte nevedela, že o chvíľu zažijem ten najlepší filmový zážitok roka. Takže ten zhon určite stál za to!

V prvom rade vám odporúčam zakúpiť si cinepass. Táto malá sranda vás dostane všade.

Zdroj

Ak ste tak urobili už v predpredaji, ušetrili ste ešte viac. S touto kartou máte otvorené brány, dá sa povedať, všade. Navyše si už nemusíte kupovať žiadny lístok pred vstupom do sály ako to býva pri bežnej návšteve kina a čakať v dlhom rade. Stačí, ak máte film rezervovaný a prídete minimálne 5 minút pred premietaním do sály (inak vám rezervačka prepadá). Alebo to môžete nechať na náhodu, čo je už istý risk. Snažím sa to často neaplikovať, pretože minulý rok bolo na niektorých premietaniach úplne plno a do sály som sa dostala len vďaka milému personálu, ktorý mi dovolil sedieť na schodoch. Samozrejme, zatiaľ sa to ani zďaleka nedá porovnať s väčšími zahraničnými festivalmi, kde sa na jeden film čaká aj niekoľko hodín v rade a je dosť možné, že sa naň nakoniec nedostanete vôbec.

No a keďže filmový festival nie je len o filmoch, v rámci odreagovania od všetkých tých často náročných príbehov a fiktívnych svetov sa môžete ísť osviežiť na nejaký hudobný koncert alebo iné sprievodné podujatie. Kedykoľvek sa vám môže stať, že popri prechádzke po meste stretnete nejakú herečku, režiséra alebo producenta, čo je celkom milé. Väčšinou sú všetci dobre naladení a ak ich poprosíte o spoločnú fotku, myslím, že nebudú namietať. Niektorí dokonca aj radi pokecajú o svojom filme. Odporúčam navštíviť kaviareň Carpano, ktorú nájdete na Hlavnej 42. Je to oficiálna festivalová kaviareň a reštaurácia, kde sa vám ľahko môže stať, že pri vedľajšom stole bude piť kávu niekto známy. Navyše, so cinepassom vám dajú 10% zľavu na konzumáciu.

Zdroj

Program festivalu je vždy pestrý, či už si zgustnete na ťažkej dráme, komédii alebo je skôr pre vás tým pravým orechovým nejaký dokument, každý si príde na svoje. Ale keďže sa bavíme o ART Film Feste, spravidla je program zostavený z náročnejších snímok pre vnímavého diváka. Ja som milovníkom drám, ktoré zas dajú psychike celkom zabrať. Tento rok sa najviac teším na sekciu American Indies, Európske zákutia a Prísľuby z východu. Práve z tejto sekcie ma zajtra čaká prvý film, ktorým zahájim tohtoročný festival - Begónia a veľká ryba. Ide o čínsky animovaný film, ktorý kombinuje tradičnú a počítačovú (2D a 3D) animáciu a maľbu na sklo. Počas svojho uvedenía v súťaži festivalu v Annecy 2017 vyvolal veľký rozruch a získal titul čínskej Cesty do fantázie.

Zdroj

Na záver ešte niekoľko ďalších rád ako prežiť filmový festival s úsmevom na tvári:

- naplánujte si aspoň deň vopred program na ďalší deň - zostavte si zoznam filmov, ktoré chcete vidieť, tak aby vám to časovo vychádzalo

- na infocentre si vyzdvihnite katalóg - ak máte cinepass, máte nárok na katalóg zadarmo, inak si ho môžete zakúpiť za 4 eurá. Zmestí sa aj do kabelky, či menšej tašky a ľahko vám pomôže zorientovať sa v programe.

- pohodlné oblečenie je nadovšetko - keďže budete veľa sedieť, po pár dňoch začnete v sále striedať všetky možné polohy, pretože vám už v žiadnej nebude pohodlne. Ale vhodným oblečením tomu viete aspoň zo začiatku predísť

- vezmite si so sebou malú fľašu pitia, dáždnik a vejár - v závislosti od počasia môžu nastať dve rôzne situácie. Buď bude slnečno alebo rovno veľké horúčavy, kedy to býva v niektorých sálach bohužiaľ dosť nepríjemné. Malý vejárik dokáže pomôcť (niekedy ich zvyknú zadarmo rozdávať pred vstupom do sály) a pitný režim je samozrejme dôležitý. Ak nastane situácia B a bude upršane, dáždnik alebo aspoň mikinu s kapucňou určite oceníte. Budete sa dosť často presúvať na rôzne premietacie miesta a sedieť v kine mokrý asi nebude bohviečo.

- objednajte sa na masáž - táto rada samozrejme nie je nutnosťou, ale ak plánujete ostať na festivale celých 9 dní, vaše telo dostane počase poriadne zabrať a tak v rámci oddychu medzi jednotlivými filmami padne kvalitná masáž iba vhod.

- káva, káva, káva - tú občas naozaj budete potrebovať. Okrem Carpana odporúčam aj kaviareň Kávy sveta na Hlavnej 20, kde vám ponúknu naozaj kvalitné, vlastnoručne pražené odrodové kávy arabica

Zdroj

- spoznajte Košice aj po inej stránke - najmä ak ste v tomto meste prvý krát, je tu toho až až, čo sa oplatí vidieť. Dóm svätej Alžbety, Spievajúce fontána, rozľahlý mestský park a množstvo skvelých kaviarní a reštaurácií... bola by škoda, ignorovať všetky tie krásy, ktoré naše druhé najväčšie mesto ponúka.

Zdroj

Predovšetkým však robte všetko tak, aby ste sa BAVILI a UŽILI SI to. Veď o tom to predsa je. Prajem vám čo najviac skvelých filmových zážitkov.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.