4 dni, videných 10 dlhometrážnych a 5 krátkometrážnych filmov, 1 065 minút strávených v kine a 45 350 nachodených krokov

Kto sa môže pochváliť, že počas štyroch dní navštívil takmer celý svet? Ja áno. Minimálne na filmovom plátne.

V tomto blogu vám nie len opäť priblížim ako to funguje na našom najväčšom medzinárodnom filmovom festivale, ale dám vám tipy na niekoľko skvelých filmov.

Môj program na Art Film Feste bol skutočne pestrý. Okrem rôznych sprievodných podujatí som za 4 dni videla 15 filmov a prostredníctvom nich som precestovala takmer celý svet.

Pochopiteľne som nemohla vynechať naše Slovensko (Dôverný nepriateľ ) a náš hraničný štát Poľsko (Tvár + 212 metrov ticha ). Na svojej púti som pokračovala v Škandinávii Dánskom (Tiesňové volanie) a Švédskom (Tieňové zvieratá ). Veľká Británia mi ponúkla film Westwood: Pankerka, ikona a aktivista a Švajčiarsko zas svoju Intimitu. Francúzsko a Taliansko sa spojilo, aby vytvorilo dojemnú drámu o starnutí Náš milovaný karavan . Moju filmovú zbierku som doplnila aj v Čine (Begónia a veľká ryba + Pokojná noc), z ktorej som sa presunula do vedľajšej Južnej Kórei (Taxikár). No a napokon som dlhšie pobudla v USA (Lucky + Nastáva noc + Páni majú radšej blondínky + Neprirodzený ).

Bolo to opäť skvelé, dobrodružné, nezabudnuteľné a občas aj vyčerpávajúce. Aj takto možno opísať moju aktivitu počas prvých 4 dní na 26. ročníku Art Film Festu v Košiciach.

Deň prvý.

Festival som začínala animovanou rozprávkou Begónia a veľká ryba, v ktorej sa spája tradičná a počítačová (2D a 3D) animácia a maľba na sklo.

V prvom rade nejde o rozprávku pre deti, minimálne nie pre tie najmenšie. Svojimi myšlienkami mi tak trochu pripomínala Malého princa a všetky jej skryté pravdy a múdrosti možno neodhalí ani každý dospelý. Begónia a veľká ryba je o tých najdôležitejších hodnotách, o skutočnej nesebeckej láske, kedy človek miluje druhého viac ako sám seba a ktorá sa dnešnej dobe v takejto čistej podobe pomaly vytráca. V tomto čínskom animáku láska nepozná hraníc a ani tri rozdielne svety nie sú prekážkou na to, aby si hlavné postavy odovzdali to, čo si odovzdať majú.

Určite odporúčam vidieť. Je fakt zážitok, keď na animovanom filme dospelí vyberajú vreckovky...

Zdroj

Hodnotenie: 5*/5*

Na obed som zašla na film o známej módnej návrhárke Vivienne Westwood s názvom Westwood: Punkerka, ikona, aktivistka. Minimálne som bola zvedavá, čo sa skrýva za touto celosvetovo známou osobou. Kto je Vivienne Westwood, keď o nej hovoríme ako o osobe a nie o značke?

Zdroj

Vivienne začala byť slávna až po 20 rokoch kariéry. Ľudia ju spočiatku nebrali vážne, jej kontroverzným modelom sa smiali. Bola to typická umelkyňa. Svojská, drzá a cestu za kariérou si razila vlastným spôsobom. Z punkerky, ktorá začínala svoje modely navrhovať v zaprášených priestoroch bez elektriny sa postupne stala módna autorita, ktorá pri svojej práci nezabúda na ekologickosť a ochranu životného prostredia. V dokumente sa vyjadruje niekoľko ľudí - či už jej syn, bývalý manžel a ľudia, ktorí s ňou priamo spolupracujú a cítiť z nich veľký obdiv voči jej osobe .

Zdroj

Jej modely ukazujú pred kamerou a opatrne ich dvíhajú v bielych rukavičkách. Modelky na mólách pózujú v šialených modeloch a s rozmazaným rúžom na perách tancujú alebo sa rovno váľajú po pódiu. Ale má to niečo do seba. Je za tým podpis Vivienne Westwood. Babičky v krikľavo oranžových vlasoch, ktorá sa v kožuchu bežne premáva po meste na bicykli.

Hodnotenie: 3,5*/5*

Na večerný otvárací ceremoniál do Kunsthalle prišla kopa známych osobností. Medzi prvými bol prezident festivalu Milan Lasica a umelecký riaditeľ Peter Nágel.

Nasledovalo niekoľko nemenej známych tvári zo slovenských filmov a seriálov, moderátori, režiséri a producenti.

Ja som si našla dobrý place, odkiaľ som pekne videla na všetkých.

Vlastný zdroj

Za najväčšiu kráľovnú večera bola tentokrát Zuzka Mauréry, ktorá si na tohtoročnom AFF prevzala cenu Hercova misia.

Zdroj

Prvý deň som zakončila filmom zo sekcie American Indies s názvom Lucky.

Toto je ten typ filmu, ktorý je na prvý pohľad "o ničom", no keď sa viac zapozeráte, zistíte, že je takmer o všetkom. Je totižto o prostom živote, bez pozlátka, bez potreby prikrášľovania. Ak vám nevadí pomalé tempo a nevyžadujete od filmu nabitú akciu, na to, aby vás dokázal zaujať, tak by sa vám tento snímok mohol páčiť.

Zdroj

Lucky je pán v rokoch, ktorý si pomaly žije svoj rutinný život. Ráno začína jogou, za ňou vypije pohár mlieka a popritom ako lúšti krížovku fajčí jednu cigaretu za druhou. Potom si ide posedieť do baru, kde prehodí pár slov so známymi a zbehne do potravín dokúpiť ďalšie zásoby mlieka a tabaku. Tento rituál opakuje každý deň, až kým jedného dňa v kuchyni nečakane odpadne, čo ho značne vystraší. Začne sa zamýšľať nad svojím životom, postupne sa mu vyplavujú spomienky z detstva a zisťuje, že má strach. Strach zo smrti.

PS: Ak ste fanúšikom Davida Lyncha, v tomto filme si strihne jednu veľmi milú postavu.

Hodnotenie: 4*/5*

Deň druhý.

Film Taxikár bol ďalším skvelým výberom od režiséra Hoona Janga. Prvá časť filmu je odľahčená, komicky ladená, pričom sa nedá uprieť skvelý herecký výkon hlavnej postave soulského taxikára, ktorú stvárnil Kang-ho Song.

Taxikár, ktorý nečakane dostane príležitosť slušne si privyrobiť tým, že odvezie nemeckého reportéra do Kwandžu je spočiatku vidinou ľahko zarobených peňazí nadšený. Netuší však, čo ich v tomto mestečku čaká. Ťažká politická situácia, surová realita a boj o holý život. Nakoľko je film inšpirovaný skutočnými udalosťami, o to väčší dopad má celá situácia na diváka.

Odvaha ľudí, ktorí riskovali vlastný život za záchranu rodiny a za zastavenie absolútneho vyplienenie rodného mesta bola obdivuhodná.

Hodnotenie: 4*/5*

Popoludní si na košickej Hlavnej pri Dolnej bráne preberala Hercovu misiu Zuzana Mauréry, ktorá ocenenie venovala "do neba" svojmu nebohému otcovi. Po preslove nasledovala autogramiáda a fotografovanie s fanúšikmi. Zuzka bola naozaj milá, ochotná a pokorná.

Večerný film Nastáva noc ma úprimne až tak nenadchol. Hlavná postava sa po prepustení z decáku snaží začleniť do spoločnosti, bojuje so svojimi vnútornými demónmi a v podstate zisťuje, kto vlastne je. Niežeby sa jednalo vyslovene o zlý film, ale na podobné témy som už videla kvalitnejšie snímky. Odporúčam napríklad fantastickú American honey.

Hodnotenie: 3*/5*

Deň tretí.

Náš milovaný karavan- na tejto krásnej road movie bola plná sála a zaujala niekoľko známych tvári ako napríklad Braňa Deáka, Zuzku Kanócz s Jurajom Lojom, či Iva Gogála, ktorý sedel v rade predo mnou.

Zdroj

Film o živote a smrti. O starobe, ktorá je ťažká, únavná, no môže byť aj krásna, ak ju strávite s milovanou osobou. Možno to všetko znie ako totálne klišé, ale v tejto taliansko-francúzskej koprodukcii je táto téma podaná absolútne čarovne. Na pätnásťročného diváka pravdepodobne nezapôsobí, ale ak ste si aspoň čo to v živote už prežili, tak budete naplno prežívať aj príbeh starnúcich manželov a budete si želať, aby vaša staroba vyzerala minimálne podobne. Milovník Hemingwaya a milovníčka života. Jedno manželstvo, plno spoločne prežitých chvíľ a spoločných tajomstiev.

Ďalší film, pri ktorom mal nejeden divák mokré oči.

Hodnotenie: 5*/5*

Nemohla som si nechať ujsť aj niečo zo sekcie, ktorú zostavoval sám prezident AFF a teda Milan Lasica: Prezidentov výber. Tentokrát som sa vrátila do roku 1953. Do čiernobielej histórie, ktorej vládla Marilyn Monroe - Páni majú radšej blondínky.

Musím sa teda priznať, že ma táto snímka bavila viac, než som čakala. Bavila ma Marilyn, bavila ma Jane Russel a vlastne ma to bavilo celé. Opäť hovorím, nenechajte sa odrádzať tým, že film vznikol skôr ako vy :) Všetky súčasne filmy sa vyvinuli a sú inšpirované práve tými staršími. Aj keď ide o prostú komédiu, v ktorej postava slávnej blondínky spieva "Diamonds Are A Girls Best Friend ", práve táto blondínka tomu dáva niečo neidentifikovateľné naviac, vďaka čomu vám tento jednoduchý, ale úsmevný film zostane dlhšie v pamäti.

Zdroj

A ešte pikoška na záver - práve vďaka roli naivnej blondínky Lorelei si Monroe vyslúžila prezývku "dumb blonde" , ktorá ju sprevádzala, dá sa povedať , už po celý život.

V nedeľu popoludní prebiehala v košickom Auparku autogramiáda k festivalovej premiére slovenského filmu Dôverný nepriateľ. Herci boli opäť milí, ochotní sa porozprávať, či odfotiť sa. Ja som si na chvíľu odchytila Zuzku Porubjakovú..

No a večer, keď som dorazila na spomínanú premiéru filmu do kina Úsmev sa to známymi osobnosťami len tak hmýrilo. Podávalo sa šampanské, chlebíčky a nás neznámych bolo menej ako tých známych. Dokonca si rovno vedľa mňa sadla Eva Sakálová s otázkou, či tam mám voľné. No ale čo by nie.

O samotnom filme vám veľa prezrádzať nebudem. Premiéru bude mať v našich kinách 16.augusta. Tak bežte do kina, podporte slovenský film a spravte si vlastný názor. Myslím, že na slovenské pomery je to ďalší film, ktorý možno zaradiť k tým vydarenejším. Najmä oceňujem tvorcov za to, že sa nebáli pustiť do mixu žánrov, ktoré v našej krajine doposiaľ nemajú takmer žiadne zastúpenie.

Hodnotenie: 3*/5*

Deň štvrtý.

V pondelok som sa konečne dočkala poriadnej škandinávskej nálože v podobe filmu Tiesňové volanie. Musím sa priznať, že mi tento rok na Art Film Feste chýbalo viac severu. Ten, kto ma aspoň trošku viac pozná vie, že severské drámy sú mojou srdcovkou. a úplne najviac tie dánske. Tento film si určite nenechajte ujsť, mimochodom, na záverečnom ceremoniáli pri odovzdávaní cien absolútne dominoval. Získal cenu Modrého anjela pre najlepší hraný film a Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon porota udelila Jakobovi Cedergrenovi za nekompromisne poctivé stvárnenie hlavnej postavy. Možno vás navnadí práve táto ukážka...

Zdroj

...keď nedokážete pomôcť sám sebe, aspoň sa pokúsite pomôcť druhým. Pre dôvod umlčania vnútorných démonov, pre pocit katarzie alebo jednoducho preto, že už konečne potrebujete vo svojom živote urobiť niečo správne.

Lenže vo všetkej tej snahe možno nerátate s tým, že pravda nie je vždy tam, kde ju chcete vidieť.

Dokonalá práca so zvukom, výkon, ktorý stojí v podstate len na jednom hercovi a perfektné napätie. Milovaný sever.

Hodnotenie: 5*/5*

Na Súťaži krátkych filmov III som videla týchto 5 kraťasov:

- Intimita

- Neprirodzený

- 212 metrov ticha

- Tieňové zvieratá

- Pokojná noc

Z týchto filmov by som vám odporučila Intimitu, zvyšok by som kvalitou zaradila medzi taký priemer.

Zdroj

Za povšimnutie stoja aj Tieňové zvieratá (ktoré porota vyhodnotila za najlepší krátky film v rámci svojej kategórie). Ide však o veľmi svojskú snímku, ktorá mi tak trošku štýlovo pripomenula film Borgman, či celkovú tvorbu Yorgosa Lanthimosa. A tá je naozaj stvorená len pre určitý tip diváka.

Mojím posledným pondelkovým filmom na AFF bola poľská dráma Tvár, ktorá zaujala aj na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, kde jej udelili Strieborného medveďa - veľkú cenu poroty. Je to ďalší vydarený poľský film plný cynizmu a výsmechu spoločnosti.

Hodnotenie: 4*/5*

Mohla by som písať ďalej, ale myslím, že som sa rozpísala až až a ak ste sa dočítali až sem, tak vám ďakujem.

Verím, že ste sa dozvedeli o filmoch, o ktorých ste doposiaľ ani netušili a keď ich začnú dávať v našich kinách (aspoň niektoré), možno si spomeniete práve na môj blog. A možnoo na ďalšom ročníku AFF nebudete chýbať už ani vy.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.