Filmy, ktoré voňajú letom

Snímky, ktoré vám v tomto blogu predstavím sú nabité pozitívnou energiou, romantikou a typickou letnou atmosférou. Pri ich sledovaní budete doslova cítiť, že vás šteklia slnečné lúče.

V tomto zozname nenájdete odporúčania na Hriešny tanec, ani Prázdniny v Amerike (aj keď mám oba filmy rada), ale kto už tieto tituly nepozná? Verím, že môj výber, aspoň pre niektorých z vás, nebude až taký známy a objavíte v ňom nepoznané tipy na skvelé filmy.

Ak máte odvahu, poďte sa so mnou spoločne spáliť, či už slnkom alebo letnou láskou...

1. Sága "Before..."

Pred úsvitom/Before Sunrise (1995)

Pred súmrakom/Before Sunset (2004)

Pred polnocou/Before Midnight (2013)

Začnem rovno trilógiou od režiséra Richarda Linklatera.

Zdroj

Prvá časť Pred úsvitom bola natočená už v roku 1995, pričom tá posledná len pred štyrmi rokmi - časový rozdiel medzi vydaním každého filmu, počnúc od toho prvého, je neuveriteľných 9 rokov. O to zaujímavejšie je sledovať nie len psychický vývoj filmových postáv, ale aj zmenu fyzického zovňajšku na samotných, mimochodom skvele zvolených hercov. Vo všetkých troch filmoch si hlavné postavy strihol Ethan Hawke ako mladý Američan Jesse a pôvabná blondína Julie Delpy veľmi presvedčivo zvládla svoju rolu francúzskej študentky Celine.

Zdroj

Dvom mladým ľudom stačil jeden rýchlik smerujúci z Budapešti do Viedne a láska bola na svete. Osudové stretnutie alebo... náhody neexistujú? Nech je to ako chce, niekedy netreba príliš rozmýšľať a jednoducho sa treba nechať pohltiť čarom okamihu. Tento okamih trval presne jednu noc, počas ktorej sa títo dvaja ľudia spoznávali, uvažovali o živote, o prostých, ale aj vážnych veciach, o snoch a túžbach, ktoré má každý obyčajný človek. Až kým nenastal čas ich rozlúčky a ich cesty sa na dlhý čas museli bolestivo rozdeliť.

V Pred súmrakom prichádza k ich opätovnému stretnutiu. Obaja sú o niečo vyzretejší, opatrnejší, možno menej spontánnejší...jednoducho dospelí.

Posledný diel je azda najsmutnejší, pretože nám režisér už nedovolí snívať, pozeráme sa krutej realite priamo do očí. Kedysi zaľúbené rozhovory prechádzajú čoraz častejšie do ostrých výmien názorov, nepochopených pohľadov a vyčítania si starých krívd.

Zdroj

Zaujímavosť - film je venovaný žene s menom Amy, ktorá bola pre režiséra samotnou inšpiráciou k vzniku Pred úsvitom. Práve s ňou Richard Linklater strávil spoločnú noc vo Philadephii, ktorú celú prerozprávali. Postupne stratili vzájomný kontakt a režisér sa neskôr dozvedel, že Amy zomrela pri autonehode.

2. Un moment d'égarement/One Wild Moment (2015)

Slnečná Korzika. Dvaja dospelí muži vyrazia zo svojimi pubertálnymi dcérami na prázdniny. Spočiatku sa obe dievčatá snažia každý možný moment vymaniť zo spoločnosti svojich nudných otcov, no neskôr jednu z nich začne otcov priateľ zaujímať akosi viac ako jej rovesníci. Totiž, keď je najlepší kamoš vášho otca charizmatický Vincent Cassel, tak to už hneď zaváňa prúserom.

Tento Francúz je odjakživa stvorený pre role mužov, ktoré možno ani tak o problém nežiadajú, ale jednoducho sa skôr či neskôr vždy do niečoho nepríjemne zamotajú.. V tomto prípade sa o to postarala naozaj krásna Lola Le Lann.

Čarovná Korzika, úplne prirodzené herecké výkony a veeľa očných kontaktov.

3. American honey (2016)

Jedna z mojich festivalových srdcoviek.

Zdroj

Film má 163 minút, ale nenechajte sa tým odradiť. Nenechajte sa odradiť ani tým, že sa v ňom v podstate nič prevratné nedeje. V tomto prípade to zahoďte za hlavu. Nechajte sa unášať na vlnách týchto mladých ľudí, ktorí blúdia naprieč Amerikou a vlastne aj celým životom. American honey v sebe skrýva niekoľko krásnych momentov plných slnka, mladíckej nerozvážnosti, je o túžbach, úniku a o oslave slobody.

Hlavná hrdinka, ktorú hrá Sasha Lane podáva skvelý výkon a napriek svojej drzej a rebelskej povahe nemusí o vaše sympatie dlho bojovať.

V podobnom duchu sa nesie celý film. Nežiada vás, aby ste ho milovali, iba pomaly plynie a na nič sa nehrá. Je o partii mladých ľudí, ktorí sa učia žiť tak, ako to momentálne najlepšie vedia. A napriek tomu, že nie sú v ľahkej situácii, film vám nespôsobí žiadnu depresiu. Naopak, tak zvláštne niekoľko krát pohladí na duši.

Pripájam moju obľúbenú scénu a odporúčam stiahnuť si soundtrack, ktorý sa na cestách skvelo počúva...

Zdroj

4. Moje leto v Provance/ Avis de mistral (2004)

Boli ste už niekedy na juhovýchode Francúzska, konkrétne v Provensálsku? Ja áno a nepotrebovala som veľa času na to, aby som si ho zamilovala. Práve na tomto území sa odohráva film, v ktorom si zahral hlavnú rolu Jean Reno a Anna Galiena.

Paul (Jean Reno) sa po nezhode s vlastnou dcérou nevidí dlhých 17 rokov. Odrazu však do jeho olivového sadu príde na návštevu nie len ona sama, ale aj jej tri deti - takmer dospelý Adrian, jeho sestra Lea a najmladší, nepočujúci Theo. Spočiatku to vyzerá, že tieto prázdniny naozaj nemôžu dopadnúť dobre, no všetky postavy si musia spolu niečo odžiť , aby sa nakoniec stretli na spoločnej ceste zblíženia.

Zdroj

5. Daj mi tvoje meno/Call Me by Your Name (2017)

Tento film som už spomínala v blogu, v ktorom som písala o top 10 najlepších filmoch minulého roka. Opakovanie je však matkou múdrosti a ak ste túto citlivú drámu doposiaľ obišli, opäť vám pripomeniem, prečo robíte veľkú chybu. V mojom okolí ju videlo len mizivé percento ľudí a tak mám naďalej nutkanie šíriť ju ďalej.

Ak vám nevadia LGBT témy a naopak, bavili vás filmy ako Život Adelé, Laurence Anyways, či Skrotená hora, tak vám garantujem, že Daj mi svoje meno vás očarí.

Zdroj

Ak sa pýtate na dôvody, prečo sa film oplatí vidieť, poviem vám ich hneď niekoľko:

- skvelí a neskutočne sympatickí herci;

- niekoľko prestížnych ocenení na festivaloch, ktoré o kvalite snímky čo-to vypovedajú:

Academy Awards 2018 - James Ivory (Adaptovaný scenár)

BAFTA 2018 - James Ivory (Adaptovaný scénár)

Melbourne IFF 2017 - Cena divákov - hraný film

New York Film Critics Circle 2017 - Timothée Chalamet (Nejlepší herec)

Los Angeles Film Critics Association 2017 - Nejlepší film, Luca Guadagnino (Nejlepší režisér), Timothée Chalamet (Nejlepší herec);

- čarovná letná atmosféra, ktorá vám pripomenie vaše prvé lásky;

- po celý čas sa môžete kochať krásami severného Talianska;

- možnosť zamyslieť sa a odhodiť predsudky.

Zdroj

" Call Me By Your Name, and I'll Call You By Mine."

Tento film vám zoberie vietor z plachiet.

6. Moja prvá láska/ My Girl (1991)

Stavím sa, že každý, kto číta tento článok, videl film Sám doma (a nie raz, však). No trúfla by som si povedať, že tento snímok s (ešte vtedy) rozkošným Macaulay Culkinom možno nevidel ani jeden z vás. A pritom ide o veľmi príjemný film o prvej láske, ktorý natočil len rok po spomínanom celosvetovo známom príbehu, v ktorom malý chlapec ostal sám vo veľkom dome bez rodičov.

Príbeh sa opäť odohráva počas letných prázdnin, kedy sa láska víri vo vzduchu viac ako v ktorékoľvek iné ročné obdobie. 11-ročná Vana, ktorá je tak trochu hypochonder sa snaží vysporiadať so svojím dospievaním. Trápi ju jej učiteľ, do ktorého sa platonicky zamilovala. Navyše, jej otec sa plánuje opäť vydať. A to je predsa na dospievajúce dievča príliš veľa emócií naraz. Zo svojím utrpením sa zveruje najlepšiemu kamarátovi Thomasovi, ktorého pomaly, ale isto prestáva vnímať iba ako kamaráta...

Zdroj

7. Nezabudnuteľné prázdniny /The Way Way Back(2013)

Nezabudnuteľné prázdniny sa stanú pre diváka nezabudnuteľnou jazdou vďaka skvelej postave sympatického Owena, ktorého hrá Sam Rockwell. Owena som si hneď zamilovala! To je presne tá filmová postava, pri ktorej si hovoríte, bože, tak tohto chcem mať za kamaráta. Pri každej scénke s ním som sa musela usmievať, pretože také veľké sústo pohody človek nedostáva každý deň. Viac ani nebudem prezrádzať, pozrite si trailer.

Zdroj

!!BONUS!!

8. Havajské prázdniny/ Hawaiian Vacation (2011)

Tento blog ukončím jedným funny kraťasom, v ktorom Woody a Bazz (Toy Story) usporadúvajú pre Kena a Barbie havajskú dovolenku snov. Noo, nebude to celkom na Hawaii a nie tak celkom v lete...ale užijete si to aj tak.

Zdroj

A ktorý je ten váš obľúbený "letný" film? Budem rada, ak sa s vašimi tipmi podelíte v komentároch :-).

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.