Z filmového plátna na tanečný parket

Tak ako k filmu neodmysliteľne patrí hudba, častokrát k nemu patrí aj tanec. A ten sa zas spája s letom, ktoré momentálne prežívame. Prenesme sa na chvíľu z filmového plátna na tanečný parket...

Tentokrát si s mojím blogom môžete zaspomínať na niekoľko kultových, ale aj zopár menej známych tanečných scén. Prejdeme sa časom snímkami, ktoré (možno) vznikli aj pred vašim narodením, až po tie súčasné, ktoré nás v kine ohúrili iba nedávno.

1. Spievanie v daždi (1952)

Možno málokto z vás (najmä ak patríte medzi tie mladšie ročníky) videl tento film, no pospevovanie „Singing in the Rain“ je známe snáď každému.

Tanečné čísla Genea Kellyho robia z tohto muzikálu niečo viac a pôsobia veľmi prirodzene. Na druhej strane, Debbie Reynolds, ktorá stvárňovala postavu Kathy Selden počas natáčania skolabovala. Bolo to práve kvôli jej tanečnej choreografii, ktorá pre ňu bola príliš fyzicky náročná.

Zdroj

2. Flashdance (1983)

Priemerný film o mladej Alex, ktorá cez deň zvára a v noci tancuje v nočnom bare. Jej tanec však zďaleka nie je priemerný a poteší najmä mužské oko. Zatancovala Jennifer Beals známu tanečnú scénu, ktorou sa ako Alex Owensová mala prebojovať na prestížne konzervatórium bez pomoci? Nie. Táto choreografia si dokonca vyžadovala až tri skúsené tanečnice. Marine Jahan dablovala tanec, Sharon Shapito mala na starosti gymnastické prvky a Crazy Legs zase breakdancing. Sklamanie? Nuž, Jennifer Beals je asi lepšia herečka ako tanečníčka.

Zdroj

Neskôr nám túto scénu pripomenula speváčka Geri Halliwell so svojím videoklipom k pesničke It's Raining Men. V úvodnej scéne klipu je práve odkaz na spomínaný Flashdance. Tak si to poďme porovnať...

Zdroj

No a do tretice za povšimnutie stojí ešte jedna scéna pochádzajúca z tejto hudobnej drámy - "water scene"...

Zdroj

3. Hriešny tanec (1987)

Za ten najhriešnejší tanec na filmovom plátne môže skvelý tanečník Patrick Swayze a jeho herecká partnerka Jennifer Grey. Baby našťastie nezostala sedieť v kúte a ich "zdvíhačka" sa navždy stala nezabudnuteľnou.

No komu už pri tejto pesničke nie je do tancu?

Zdroj

4. Pulp fiction: Historky z podsvetia (1994)

Pulp fiction patrí medzi topky topiek. Je to kultovka, ktorá je známa niekoľkými nezabudnuteľnými scénami a jednou z nich je práve aj tá tanečná...

Poďme si k nej prezradiť niekoľko zaujímavostí.

Vedeli ste napríklad, že bláznivými pohybmi napodobňoval John Travolta a Uma Thurman tanec Glorie Morin a Maria Mezzabotta z drámy z roku 1963 od Federica Felliniho ? Quentin Tarantino mal už hneď pri zrode filmu jasno v tom, že táto scéna v ňom nemôže chýbať. No a aj napriek tomu, že trofej zo súťaže v twiste končí v rukách tejto šialenej dvojice, súťaž vo filme reálne nevyhrali, výhru iba ukradli.

Zdroj

A teraz sa pozrime na tanečnú scénu dvojice, ktorou bola choreografia inšpirovaná. Jednoznačnú podobnosť môžeme vidieť aj v účese oboch ženských protagonistiek.

Zdroj

5. Titanic (1997)

Film, ktorý nepotrebuje snáď žiaden komentár. Nasledujúcu tanečnú scénu mám osobne veľmi rada, nakoľko pekne odzrkadľuje kontrast chudobnej časti lode, kde napriek všetkému vládne skvelá zábava a naproti tomu jej snobskú časť, ktorá sa topí v prepychu a zároveň aj v nudnej a chladnej atmosfére.

Zdroj

6. Chicago (2002)

Adaptácia úspešného broadwayského muzikálu s nabitým obsadením a rovnako skvelými tanečnými vložkami schmatla v roku 2003 až neuveriteľných 6 Oscarov.

Choreografie vôbec neboli triviálne a vyžadovali si náročné tréningy hercov, ktoré denne prevyšovali aj 14 hodín.

Producent ponúkol hlavnú rolu Roxie aj Cameron Diaz. Tá ju však práve kvôli tanečným a speváckym scénam odmietla, pretože si na ne netrúfla. Naopak Catherine Zeta-Jones si svoju rolu chcela poctivo odmakať a jednou z jej požiadaviek bolo, aby jej postava nosila krátku parochňu. Tým chcela zabezpečiť, aby jej bolo jasne vidieť do tváre a aby nikto nemohol mať pochybnosti, že pohyb zvládla ona sama.

No a taký Richard Gere trénoval na svoju stepovaciu scénu 3 mesiace. Napriek tomu sa nakoniec natáčala až pol dňa.

Pop. Six. Squish. Cicero. Lipschitz. No nenavštívili by ste dobrovoľne väzenie s takýmito odsúdenými?

Zdroj

7. Tom na farme (2013)

Tento film od môjho obľúbeného francúzskeho režiséra Xaviera Dolana považujem skôr za jeho slabší, no na jednu scénu - a to práve na tú tanečnú, spomínam dodnes. Ak ste film nevideli, je možné, že na vás príliš nezapôsobí. Vytrhnutá z kontextu nemusí pôsobiť až tak efektne. No a navyše, je netradičná aj tým, že pár tvoria dvaja muži. Ich poňatie tanga je však rozhodne horúce.

Zdroj

8. Mami! (2014)

O rok neskôr, po Tomovi na farme natočil Xavier Dolan film o chlapcovi s ADHD poruchou, ktorý sa okamžite zaradil do mojej topky. Ak ste ho nevideli, tak určite odporúčam. Ak budete mať možnosť v nejakom kinoklube, pozrite si ho jednoznačne tam. Pre mňa bol práve tento film jeden z najsilnejších kino-zážitkov vôbec. Stačí mi vidieť túto scénu a hneď dostanem chuť pozrieť si film znova. Aj po štyroch rokoch tie emócie fungujú úplne rovnako.

Dokonale precízne výkony hlavného tria a zaručené veľmi kvalitné zimomriavky.

Zdroj

No a dajme si aj niečo skutočne rozprávkové...

9. Kráska a zviera (2017)

Zdroj

Minulý rok sme sa dočkali veľmi milo a solídne spracovanej disneyovky Kráska a zviera.

Žlté noblesné šaty, ktoré mala v onú známu tanečnú scénu na sebe Emma Watson mali cez 55 metrov, no našťastie boli ušité z ľahkej saténovej organzy. Posiate boli tisíckami Swarovskeho kryštálmi a ich výroba trvala cez 12 hodín. Nečudo, že Zviera bolo Kráskou očarené :) .

10. A quiet place (2018)

Názory na tento psychologický horor sú rôzne, no môj je taký, že sa jedná zatiaľ o jeden z najvydarenejších filmov tohto roka. Námetom, celkovou atmosférou filmu, ktorý si vystačí s minimom dialógov a divákovu pozornosť púta inými, oveľa originálnejšími elementami.

Tanec manželov bol vzhľadom k ich životným podmienkam veľmi emotívny. Možno k vierohodnosti dopomohlo aj to, že herci tvoria manželský pár aj v reálnom živote.

Zdroj

Rozhodne by sa dalo spomenúť ešte množstvo iných vynikajúcich tanečných scén, ktoré boli v Pomáde, v Horúčke sobotňajšej noci, či v menej známych filmoch.

Ktoré scény sú pre vás tým pravým impulzom, kedy máte okamžite chuť bežať na parket alebo sa minimálne nenápadne doma vlniť na gauči? :-)

Zdroj

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Ak rád chodíš do kina alebo sa považuješ za ozajstného filmového maniaka, tak sleduj môj profil. Tieto blogy budú výlučne o filmoch. Viac na FB alebo: https://www.csfd.cz/uzivatel/337216-leila22/

Chceš vedieť, keď Simonavkrajinefilmov pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.