Making a Murderer: Obeť systému a médií alebo psychopat a vrah? (Recenzia)

Viac podobných blogov nájdete na kulturnybarbar.sk. V prípade, že ste Making a murderer videli, podelte sa o svoj názor v komentároch!

Pritom obrovskom množstve seriálov, čo produkuje spoločnosť Netflix, tak trocha zapadol jeden špeciálny dokumentárny klenot. Ide o 3 roky starú záležitosť, ktorá by vám nemala ujsť. Making a Murderer. Niečo, čo medzi televíznymi projektami nemá obdobu.

Hovorí vám niečo známy prípad O.J. Simpsona z 90tych rokov? Prípad známeho futbalového hráča, ktorý mal zavraždiť svoju exmanželku? Celá Amerika sledovala tento prípad. Aj napriek usvedčujúcim dôkazom bol O.J. súdom oslobodený a až pred nedávnom, po 20 rokoch priznal, že to skutočne spáchal. Making A Murderer síce pojednáva o inom, ale zato veľmi podobnom prípade.

Dokument sa točí okolo muža Stevena Averyho, ktorý bol v roku 1985 obvinený zo znásilnenia a pokusu o vraždu. To, čo bolo na tomto prípade nezvyčajné bol prístup polície. Aj napriek tomu, že všetko nasvedčovalo tomu, že čin spáchal niekto iný, polícia robila všetko preto, aby za tento ohavný čin šiel sedieť práve Steven Avery. To sa aj podarilo.

Až po dlhých 18 rokoch sa Averymu podarilo dostať z väzenia, vďaka pokročilej technike. Tá prostredníctvom DNA z jedného chlpu, ktorý našli na obeti, pasovala za útočníka iného páchateľa, než bol Steven Avery.

Steven sa tak dostáva na slobodu a začína svoj boj s ľudmi od polície, ktorí svojim chybným konaním spečatili osud Stevena Averyho na dlhých 18 rokov. Tu však dôjde k jednému z najväčších plottwistov v dokumente. Netrvá totiž dlho a Steven Avery je obvinený z ďalšej vraždy. Súdny proces, ktorý nemá obdobu sa môže začať.

Nebojte, nič podstatné som vám nevyzradil. Zatial som opísal len úvodný diel celej série. Všetky najzaujímavejšie veci, ešte len prídu. Tie si však nechám pre seba, aby som vás neprirpavil o zážitok.

Seriál je po každej stránke výnimočnou záležitosťou. To, že sledujete skutočné postavy a nie nejakých hercov, dodáva celej situácií oveľa väčší emočný náboj. Veľmi ťažko sa hľadá niečo, čo by sa dalo sérií vytknúť. Avšak nájde sa. Objektivita.

Po dopozeraní celého dokumentu, budete mať pocit, že ide o jednu obrovskú krivdu páchanú na jednom človeku, respektíve jednej rodine. Keď začnete pátrať viac do hĺbky a surfovať po internete, zistíte, že dokumentaristi vynechali väčšie množstvo dôležitých dôkazov, prípadne situácií, ktoré by vykreslili charakter Stevena Avery trochu inak, než ako sa ho snažili prezentovať.

Môže sa to zdať ako veľká chyba dokumentu, treba však uviesť, že dokument sa sústreďuje na niečo iné, než je to, či je Steven Avery skutočne vrah, alebo obeť systému. To, čo si berie dokument na "paškál" je samotný proces vyšetrovania, ktorý bol tak neskutočne odfláknutý a obsahoval toľko chýb, že spravodlivosti nemohlo byť učinené za dosť za žiadnych okolností.

Ďalším bodom je, že dokument sa snaží byť protiváhou tomu, ako pracovali mienkotvorné média v čase, keď sa tento prípad odohral. Prípadne názorne ukázať silu médií. To čo sa vtedy dialo Stevenovi Averymu sa nedá charakterizovať inak ako hon na čarodejnice. Ešte neboli žiadne usvedčujúce dôkazy na svete, ale celý národ ho už mal za istého vraha a páchateľa. Preto sa tvorcovia rozhodli vykresliť Averyho skôr ako obeť zlého systému. Je však otázkou, či je to správny prístup.

Celý dokument pripomína iný známy dokument z našich slovenských končín a tým je Prípad Cervanová. Ten, kto ho videl vie, že tvorcovia tiež veľmi zhovievavo vykreslili odsúdených vrahov ako obete systému.

Making a Murderer je neuveriteľne silný dokument, ktorý musí vzhliadnuť každý milovník kriminálok a filmov z prostredia súdnej siene. Nič lepšie z tohto prostredia nenájdete. Skutočne. Je vysoko pravdepodobné, že dej vás tak pohltí až začnete pátrať po informáciach z tohto prípadu a tu narazíte na jediný problém dokumentu. Objektivitu. Aj napriek absencií objektivity si dokument zaslúži silných 9/10.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
...a kumšt nevyjde nazmar

Chceš vedieť, keď kulturnybarbar pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.