3 slovenskí fotografi, ktorých by si mal sledovať

Vedeli ste že máme na slovensku a v česku toľko fotografov ktorí sú známi po celom svete no na slovensku sa im nedostáva ani zďaleka toľko pozornosti koľko si zaslúžia ?

tejto serii článkov vám viac priblížime tvorbu rôznych slovenských a českých fotografov . fotografi ktorým sa budeme dnes venovať majú po celom svete desaťtisíce fanúšikov no v našich krajinách o nich takmer nikto nepočul...

Mária Švarbová

Vždy krásne usmiata Slovenka Mária Švarbová svojimi fotografiami ohuruje celý svet ! Mária po štúdiu archeológie sa rozhodla venovať fotografii. V jej tvorbe môžete nájsť prvky surealizmu, Art Nuoveau a v poslednej dobe aj vplyv minimalizmu. Má­ria má za se­bou via­cero vý­stav v rôz­nych kú­toch sveta. Ne­dávno zís­kala ti­tul Has­selb­lad mas­ter, čo z nej robí do­slova fo­to­gra­fickú špičku sveta. Týmto ti­tu­lom sa to­tiž pýši len veľmi málo fo­to­gra­fov, to­bôž nie zo Slo­ven­ska. Ti­tuly sa ude­ľujú každý druhý rok a vý­her­co­via sa pre na­sle­du­júci rok stá­vajú am­ba­sá­dormi značky Has­selb­lad. V rámci svojho ví­ťazs­tva zís­kajú špič­kový fo­to­apa­rát Has­selb­lad, s kto­rým fo­to­gra­fujú a ná­sledne je vy­tvo­rená z ich prác fo­to­gra­fická kniha.

jej tvorbu nájdete hlavne na instagrame .

Evelyn Benčičová

Natália Evelyn Benčičová je mladá slovenská fotografka, vo svojich fotografiách pracuje s ľudským telom. Fotila krásnych ľudí, nahé telá, zaujímavé tváre, ale napríklad aj fascinujúci módny editorial pre značku Dior. Taktiež vyhrala cenu Hasselblad masters za fotografiu dievčaťa s bezsrstou mačkou zo série Close.

Žije striedavo v Bratislave, Berlíne a vo Viedni, kde študuje odbor fotografia na Universität fur Angewandte Kunst. Evelyn pracuje prevažne s inscenovanou fotografiou. Vo svojej fotografii hľadá cestu medzi umením a komerciou, pričom nezanedbáva vizuál ani koncept. Aj keď jej práca zväčša nezachytáva reálny svet a javí sa skôr ako fikcia, je založená na skutočnosti, ktorú odráža. Evelyn sa označuje za vorkoholičku, ktorá naplno žije tým, čo robí, a naopak.

Nejde o fotenie. Samo „cvaknutie“ je len posledný, najjednoduchší krok dlhej cesty, ktorá mu predchádza. Obraz vznikne omnoho skôr v mojej predstave, ktorej sa potom snažím priblížiť. To, samozrejme, nikdy dokonale nefunguje. V týchto situáciách nastupuje kreatívny chaos, ktorému sa nebránim. Preferujem, keď do scény vstúpi náhoda a vdýchne fotografii prirodzenosť reálneho života.

tvorbu Evelyn nájdete na Behance,Facebooku a na jej súkromnom instagrame.

Martin Stranka

Martin Stranka sa narodil v Moste piatok trinásteho v apríli 1984. K fotografii sa dostal cestou terapie po nečakanej strate veľmi blízkeho človeka pred 12 rokmi. Nikdy umenie neštudoval, a tak bol vždy sám sebe samoukom. Jeho osobitý spôsob videnia fotografií sa nachádza medzi snívaním a prebudením. Martin vytvára obrazy, ktoré sa zdajú byť ako statické snímky z filmu - z takého, ktorý balansuje na hranici medzi fantáziou a realitou. Fotku vníma ako priestor, kde nachádza čistú rovnováhu a pokoj.

Za posledných 12 rokov pozbieral cez 90 medzinárodných ocenení v oblasti fotografie. Medzi tými najcennejšími určite stojí za zmienku novo získaná prestížnej medzinárodnej cena Sony World Photography Awards, ďalej potom Professional Photographer of the Year, Emerging Talent Award v súťaži Nikon International Photo Contest. Je víťazom medzinárodnej súťaže Prix de la Photographie Paris. Už jedenásťkrát za sebou je držiteľom titulu zo súťaže International Photo Awards.

jeho tvorbu nájdete hlavne na facebooku.

ak vás niekto zaujal a radi by ste sa dozvedeli niečo viac, na internete je veľa zaujímavých článkov a rozhovorov s týmito tvorcami no musím upozorniť že väčina je práve v angličtine.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
11
Poslať správu
PHILIP POLAK | 21 | | time's forever frozen still | • Portrait photographer • Slovakia •

Chceš vedieť, keď filipphilippolak pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.