Pouličný Fotograf

Pouličný fotograf Philip Polak

Ani nevieš , že ideš okolo talentovaného človeka. Mladý a nenápadný Filip Polák je začínajúcou fotografickou hviezdou. Jeho najlepšie práce pochádzajú práve z ulíc Bratislavy, kde na rôznych miestach fotí zaujímavých ľudí.

Spolupracoval s Alex Vortex, Cheryl Delarge, Karin Qayumovou , Evženom či množstvom popredných influencerov na Slovensku. Jeho umelecký profil má na instagrame neuveriteľných 34 000 sledovateľov a stáva sa čoraz viac žiadanejším medzi ľudmi. Čo dokáže fotografa nahnevať pri spolupráci a naopak, čo ho nadchne a hlavne prečo je najlepšou reklamou práve instagram si prečítaš nižšie.

1. Prečo fotenie?

Nikdy som nepatril medzi ľudí, ktorí od malička vedeli čo chcú robiť a čím chcú byť. Vedel som iba to, že chcem niečo tvoriť. S prvým foťákom ako 14 ročný som sa fotografii začal venovať naozaj naplno. Vždy ma fotografia ale aj veci s ňou spojené ako make up, môda a šoubiznis fascinovali, bavili a lákali. Každý fotograf sa uberá iným smerom. Nerád by som preto porovnával fotografov na základe ocenení, počtu sledovateľov či zárobkov, keďže to automaticky neznamená úspech či šťastie. Milujem kreativitu, zaujímavých a inšpiratívnych ľudí a zhon vo svojom živote. je to niečo vďaka čomu sa cítim nažive, nerád stagnujem alebo sa len prizerám. Mám rád aktuálnosť a vždy sa snažím fotiť na fresh témy či na najnovších miestach ako napríklad záber (foto) s našim novým bratislavským ruským kolesom.

2. Študoval si fotografiu? Ak áno pomohlo ti to?

Veľa ľudí škola odradí od toho čo radi robia a čomu sa radi venujú. Študoval som tlač a grafiku digitálnych medií, fotografiu som sa nerozhodol študovať práve kôli obavám z toho nasilu„umeleckého“ prostredia. Na veľa vecí ako napríklad fotografiu, tanec, spev, maľbu a vám nestačí iba škola, tak isto ako na to byť umelec. Musíte mať to čo robíte naozaj radi, a naplno sa tomu venovať, učiť sa, zlepšovať a mať určite aj nejaký ten talent. Aj ked samozrejme taká škola tak ako aj iné môže a určite aj je v niektorých smeroch veľkým prínosom, zaleží na vás čo si z nej vezmete. Použijem príklad že Najznámejšia slovenská fotografka vo svete – mária švarbová pôvodne študovala archeológiu a nie fotografiu či umenie.

Je podľa teba kritika dôležitá ?

Komentáre,názory,kritika a rady sú veľmi dôležité, no musia byť konštruktívne a mať nejakú váhu a opodstatnenie, nie každý názor od lajika ale aj profesionála je pre vás prínosný či dôležitý. S tým som sám veľmi dlho bojoval, no časom som zistil že nie každému vyhoviete, nie s každým si rozumiete. Každý predsa máme iný a vlastný vkus. Poznám kopu fotografov ktorých práca sa mi nepáči ich zákazníci sú vždy veľmi spokojný. Sám sa učím na vlastných chybách a postupom času vdaka kritike, názorom a komentárom ale hlavne usilovnej práci sa moja tvorba vykryštalizovala až do dnešnej podoby. Moje fotky niesú vždy kreatívne, zameriavam sa viac na kvalitu, svetlo,rýchlosť dodania , farby a celkovo efektivitu. Deadlines sú často krát už o pár hodín takže občas večer fotíme a ráno už sú fotky na svete. Takiež sa Medzi mojimi fotkami sa nájdu ale aj také ktoré nesú nejaký príbeh, myšlienku či posolstvo či boli zverejnené na nejakú špeciálnu udalosť a tak medzi ostatnými vynikajú viac ako ostatné a rád sa k nim vraciam.

4. Ako si hľadáš osoby a objekty na fotenie ? V tejto digitálnej dobe sociálných sietí a internetu je toľko otvorených dverí a možností ktoré sa vám každý deň ponúkajú. Ľudia na seba denne narážajú na sociálných sieťach a tak nieje problém vždy spoznať a spolupracovať s niekým novým s kým by som sa asi bez čara internetu bežne len-tak nespoznal. Ak by som oslovoval ľudí klasicky osobne, alebo oni mňa, nemali by žiadnu možnosť vidieť moju prácu a jej históriu.Takže si myslím že v tomto ohľade sú sociálne siete určite veľmi nápomocné a človek hned vie čo má odomňa čakať. A miesta ? záleží od okolností, niekedy ich mám vytypované dopredu, na niektoré sa rád vraciam, niektoré plánujem aj týždne dopredu, no najbežnešie počas fotenia rád objavujem a zľadujem outfity s prostredím, preto aj konečný výsledok do seba tak zapadá.

View this post on Instagram

HARDEST TO LOVE 🦋 @emmalacova

A post shared by PHILIP POLAK °• (@philippolak) on

5. Ako dlho už fotíš? Fotím bez akýchkoľvek prestávok cca 6 rokov, raz sa mi pred 2 rokmi stalo že som mal foťák dlhšie v oprave, no aj to som pracoval na staršom. Bola to výzva no vydržal som. Cez zimu väčšinou trošku poľavím a venujem sa viac iným veciam.

Chceš to robiť cely život? Určite áno, taktiež všetko príbuzné a spojené s touto prácou. Veľmi ma baví pracovať s ľudmi.

View this post on Instagram

@princekevinstyles ⚡

A post shared by PHILIP POLAK °• (@philippolak) on

6. Čo plánuješ do budúcna, aká je tvoja predstava tvojej kariéry a čo chceš dosiahnuť v živote? Patrím medzi fotografov a ľudí ktorí si budujú meno a značku, nadväzujem dlhodobé spolupráce. Niekto si potrpí na ocenenia, niekto na čo najväčšie zárobky, bez ohľadu na to či neskôr v budúcnosti vôbec ešte niekedy zákazník opäť využije jeho služby. Rád by som časom postupne robil čisto reklamné fotenia pre firmy, spracovanie grafiky a sprostredkovanie reklamy. Mojim snom je mať jedného dňa vlastnú firmu či agentúru.

View this post on Instagram

TB from archive

A post shared by PHILIP POLAK °• (@philippolak) on

7. Aká je najšialenejšia skúsenosť akú si mal pri fotení? Tých mám hned niekoľko, ku tým klasikám ktoré zažil asi každý fotograf patria rozne ponuky na platbu, to že niekto po fotení zahlási po fotení že nemá peniaze, že zaplatí jedlom, to že niekto zruší fotenie pár hodín pred. či ine rôzne výhovorky a podobne. Taktiež rôzne poznámky ľudí ktorí často komentujú ked prechádzdajú okolo, či nevhodne vybrané garde na fotenie ( kamarátka či kamarát ktorý vás doprevádza ) ktoré kazí atmosféru, naháňa nás lebo sa nudí, komentuje, rozosmieva či ničí istotu človeka ktorí je fotení. Najšialenešia skúsenosť ? myslel som že ľudia čo majú 100 000 sledovateľov ale aj viac sú zodpovední, dochviľní , profesionálni a že sa im v reálnom živote asi poriadne darí. nieje zlato všetko zlato čo sa blyští .

8. Čo tá motivuje v tvojej práci? Určite to sú zdieľania od rôznych stránok, firiem, to že médiá a spravodajstvá používajú moje fotky a celkovo že moje fotky sú často krát vidieť v množstve článkov či na verejne znamých profiloch.Určite aj ľudia a ich podpora a pocit že nestagnujem na jednom mieste. A čo ma motivuje úplne najviac ? zdravá konkurencia

9. Čo by si odporučil mladým ľuďom ktorý chcú začať s fotením a všeobecne s kreatívnou prácou? Môžeš mať talent, no ked sa pravidelne nevenuješ tomu čo máš rád, nevkladáš do toho čas a námahu tak nikdy sa nevypracuješ a nedosiahneš svoje ciele. Určite poznáte niekoho veľmi talentovaného, kto na svoj talent úplne kašle, pritom by mohol byť aj lepší ako niekto kto sa tej veci venuje roky.

View this post on Instagram

@gregory_miler

A post shared by PHILIP POLAK °• (@philippolak) on

10. Čo ti vadí na klientoch alebo na situáciách pri fotení? Kedže Ja sám si určujem s kým budem spolupracovať a s kým nie, takže väčšinou si s každým sadneme, spriatelíme sa a stáva sa že neskôr fotíme pravidelne. Ja sa dosť vyhýbam prúserom, veciam z ktorých mám blbý pocit a ľudom ktorí na mňa tlačia, myslím že za tie roky už na to mám celkom čuch. Nemám rád ked niekto čaká že v cene fotenia je aj zarátané to že jeho fotky zverejním, ked ma niekto príliš naháňa a je nedočkavý, čo ale dokážem pochopiť kedže sa každý vždy tešíme z nových fotiek, väčšinou to ale potom ovplyvňuje aj samotný výsledok.

View this post on Instagram

🌿🍃@karinkaqayumova

A post shared by PHILIP POLAK °• (@philippolak) on

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
PHILIP POLAK | 21 | | time's forever frozen still | • Portrait photographer • Slovakia •

Chceš vedieť, keď filipphilippolak pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.