15.12.2018 14:24

Ako produkovať elektroniku !?

Môj prvý príspevok nahliadne do základov produkcie elektronickej hudby a to konkrétne dubstep v spojení s trapom.

Budeme sa zaoberať mojim nedávnym releasom, v ktorom som implementoval prvky trapu a dubstepu, čo je v dnešnej dobe dosť populárne kombo používané hudobníkmi ako Skrillex alebo Crankdat.

Osobne použivam na produkciu Fl Studio (software na vytváranie hudby) avšak tieto postupy sa dajú využiť aj pri ostatných DAW.

Tento projekt je v 150 bpm čo si myslím, že je pri týchto žánroch zlatá stredná cesta.

Na prvý pohľad je aj pre laika vidno, že tento projekt nieje nejak extra komplexný čo sa týka počtu jednotlivých zvukov a celkových drums

Prvým sa budem venovať chords , ktoré celý track odštarujú v spojení s vokálom (o ňom sa dočítaš ďalej :).

Prvá chord-a je v C Major 2. D, 3. A minor a 4. B major. Zvuk týchto nôt pozostáva zo stockového fl pluginu s názvom Harmless a v ňom preset "Royal Brass". Ďalej v tracku a v drope je táto midi stacknutá s ďalšou inštanciou pluginu teraz však Serum.

Tu sme využili aj nejaký basic sound design :) Vybral som 2 waveformy z rôznych knižníc serumu a trochu sa pohral s gombíkmi pokiaľ to neznelo aspoň trošku dobre.

PRE CHORUS

Bass v tejto časti tracku pozostáva z klasickej 808 (z nick mira soundpacku) . Ďalej je tam inštancia pluginu Nexus v ktorom je arp a samozrejme chordy z predošlej časti článku. A v neposlednom rade bubniská na tie sa pozrieme čoskoro.

Beat je klasický trapový čiže kick snare a nejaký generický hihat pattern, ktorý dnes počuješ v každom originálnom tracku ; ). Ďalej perkusie na vyplnenie prázdnych miest, ktoré sú pannuté tak aby zneli v pravom či ľavom slúchadle. A samzrejme nesmiem zabudnúť nejaký off beat chant pre udržanie bouncu.

DROP

Táto časť tracku už obsahuje dubstep beat, ktorý sa javí pomalším avšak tempo je stále také isté. Tu je beat oveľa generickejší ako v predchádzajúcej časti článku. Snare sa skladá z kombinácie dvoch tight snarov. Každý beat hitne ride cymbal pre zcelenie celých drums. A samozrejme vyplňujúce perkusie..

Samotný drop sa skladá z troch inštancií serumu kde som vybral "dubstep" presety a samozrejme sub bass pre low end.

VOKÁL

Vokál je z cymatics soundpacku avšak upravil som ho a osekal tak aby znel úplne inak. Celkovo sú na ňom 4 efekty. Prvý je eq pre orezanie low endu a trochu high endu. Ďalej reeverb pre ozvenu. Tretí je distortion pre agresívnejší efekt a prebitie cez ostatné zvuky. A posledný efekt je EFFECTOR , ktorý som automation clipom nastavil tak aby sa zapínal v strede a na konci vokálu kvôli variácii v tracku.

Samozrejme bolo by o čom ešte písať avšak nechcem ťa unudiť k smrti :)

Finálny výsledok nájdeš TU

https://soundcloud.com/user-931588870/worry

alebo

https://www.youtube.com/watch?v=zH8MpwilslQ

Socials

https://www.instagram.com/adamprrr/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
upcoming producent ktorý ti ukáže niečo málo čo vie :) tipy a triky k produkcii promo mojich muzík

Chceš vedieť, keď itslyt pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.