Ľudí treba milovať

Dnes krátke zamyslenie nad tým, z čoho v živote plynú medzi ľuďmi nedorozumenia.

Všetci sme úplné rovnaké bytosti. Každý z nás túži zhruba po rovnakých veciach. Ak sa zamyslíme nad takými základnými životnými prioritami, u každého sa budú opakovať rovnaké. Možno v inom poradí, ale predsa. Každý chce byť zdravý. Mať lásku. Mať dostatok peňazí na dôstojný život. Každá ľudská bytosť potrebuje blízkych ľudí. Či už kamarátov alebo partnera, deti, rodičov, súrodencov, atď. A v neposlednom rade, každý potrebuje byť úspešný, respektíve zažívať pocit uznania. Zhruba rovnaký vzorec.

Otázka potom znie: prečo je medzi ľuďmi toľko nedorozumenia ak všetci túžime zhruba po rovnakých veciach v živote? Mali by sme mať voči sebe určite pochopenie. Vedieť sa jeden do druhého vcítiť. Ak túžim po láske, a viem že po tom túžia aj ľudia z môjho okolia, prečo ich nedokážem pochopiť? Prečo odsudzujem ich konanie ak viem o čo im ide. Prečo im lásku odopieram, ak viem aký je to zlý pocit. A podobne je to i pri ostatných životných túžbach. Ak v živote potrebujem mať pocit uznania a úspechu, prečo tento pocit nedoprajem aj okoliu? Je to možno nedostatok tolerancie v nás? Alebo nám chýba empatia?

V živote som dospela do štádia, keď som pochopila, že ľudí treba mať rád. Ale úprimne rád. Ak mi niekto ublíži, vedome či nevedome ,neodsudzujem ho hneď (aspoň sa o to veľmi snažím). Pokúšam sa najprv zamýšľať nad tým čo ho k tomu viedlo. Prečo konal tak ako konal? Čo tomu predchádzalo? Nakoniec si uvedomujem, že ak by som bola ním, v jeho situácii. Konala by som rovnako.

Domnievam sa , že nedorozumenia v našom živote plynú hlavne z nedostatku empatie a lásky. Pretože motívy konania máme viac menej rovnaké, alebo podobné. Problém je teda v tom, že sa nedokážeme vcítiť do ostatných ľudí. Ak by sme toto dokázali, množstvo nedorozumení by sa vyriešilo.

Nikdy nesúďte druhého človeka bez toho, aby ste sa nad jeho konaním nezamysleli. Spravil chybu? A prečo? Čo bolo motívom jeho konania? Nie sú jeho motívy podobné ako tie Vaše? Konali by ste skutočne inak ak by ste boli v jeho koži? Ale nie len v situácii akej sa ocitol, ale byť ním. S jeho minulosťou, výchovou, sociálnym statusom, problémami atď. Skutočne vcítiť sa do kože druhého človeka znamená pochopiť aj širšie okolnosti, ktoré ho do danej situácie priviedli.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď kimlerova.alena pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.