Erasmus po Estónsky: 1.Prvé dni socializácie

Začiatky bývajú ľahké? Ťažké? Nope, také aké si ich spravíš. Alebo necelý prvý týždeň pod nulou.

Prvé dojmy? Očakávania? Ani jedno z toho. Cestovanie alebo E(o)r(g)asmus sa dá nazvať aj útekom, záleží na osobe, jej minulosti a očakávaní od budúcnosti. Pre mňa? Ďalší z väčších krokov k splneniu snov a cieľov. Stačilo by k teplej chvíľke, nikto nechce predčasne zrýchlené globálne otepľovanie.

Odchod 24.1 , mesiac predtým na ceste do Dublinu som si na letisku hovoril, že by som nerád cestoval tým malým lietadielkom s odkrytými vrtuľkami po bokoch. V tento deň sa predstava stáva realitou(niečo ako hlučný autodrom pre dospelých).

1st day

Babička mi požičala nový zelený kufor, no po bitke s posúvnym pásom by mohol slúžiť ako maskovanie v lese,na niečo si tam ľudia tú fóliu dávajú.

Prvé autobusové lístky na letisku a hneď pani revízorka v zelenej veste si ich chcela očekovať - nejaký úsmev a pokus o vysvetlenie, že mi ich mašina nezobrala(v MHD tu sú dva typy mašín).

Registrácia na ubytku a povinná otázka ale zle sformulovaná: " Am I allowed to smoke outside?" ... recepčný sa začal smiať, ja tiež keď mi to doplo , menšie doplnenie: "just cigarettes" , takže vnútri môže horieť čo chce.

Pokus o prvotné otvorenie dverí na izbe (prázdna) , internát v centre mesta , 64miest na chodbe, spoločné wc a sprchy(fakt spoločné) , kuchyňa a spoločenská miestnosť - nejaká okupácia Španielskeho národa (chvíľkové premýšlanie či sa tu stretla banda punkovích spevákov v jednej miestnosti). No porozumieť sa dá každému, napríklad o polhodinu neskôr , oni na palacinkách a mne stačilo pivo, kedže som už jedol ryžu (priority).

2nd

Orientačné dni - ak ste videli Harry Pottera 4 , tak aspoň pre mňa to bolo podobné bludisko po pár hodinách spánku a troch pivách v krvi. Ako doplnok pre budúco-zorientovaných - dezorientačné dni - aspoň názvy miest boli v angličtine(druhý jazyk Ruština), tak hor sa objavovať školu!

(jedna z úloh - imituj poslednú večeru)

Po príchode domov (dosť skoro som si zmenil adresu) pribudol k španielom prvý Srb a tak sme spoločne oprášili strategickú hru.

Výhoda? Ak by bol každí z nás v Newtonovej situácii, hádaj koho by to najmenej bolelo.

Pub Crawl (niečo podobné som raz skúsil s kamarátom v Trnave ...v Nedeľu).

Rozdiel? Po 4-och shot-och striptíz na tyči (hlas ľudu si zvolil).

Kto pozná seriál Priatelia, tak si môže predstaviť, že som stretol mentálnu stránku Phoebe v inom tele. Len mala smolu, keď jej skateboard vyrazil kreslo.

(ledva sa zmestilo do tela, nieto viac do blogu)

Gruuv sa to volá, ako predposledné som mal v krvi viac alkoholu než vody, takže vytancovanie každého vrátane DJ-ja bolo samozrejmosťou.

Ako dať najavo, že máte radi zimu? Mikina s nápisom "HOHOHO" z Teska za desinu so svietiacimi ledkami. Zistenie? Po tom ako sa mi prvý človek dotkol ledky situovanej na mieste ľavej bradavky sa chytil asi každí, neviem či viac trpelo svetielko ako si užívala tá časť pod ním.

Techno nemám moc v krvi (až na výnimku keď mám v krvi veľké %), tak sa dala posledná párty dňa docela užiť (povedali mi ráno).

3rd - Saturday

Ranná (10:00) vychádzka do obchodu. Teraz si nespomínam či ma boleli oči z toho, že som dlhšie nemal okuliare alebo z cien.

Pokus o obed, vlastne v tento deň mi z jedla zle nebolo.

Red Emperor - (vlastne tu som bol včera), no dnes tu sedel býk a okolo neho nafukovačka. 29sekúnd (jazda na býkovi) a nejaké salto nakoniec. Predstavte si Hobita vyskakovať na Smauga - až na to, že to bola Hobitka, ktorej sa točil svet/nebo bol len nízky tlak a Smaug bol šmykľavý, klzkejší (silná Čechizácia) alebo aspoň jej sa zdal.

(po minúte zdolania dosiahla možno druhý najväčší potlesk v živote - hneď po dokončení maturity)

Pokus o trochu čistého vzduchu prekazil Security guy so slovami: " Look at the table, you can not smoke here" ... pravdivý pokus o ojeb( potrebujem menej expresívne synonymum prosím),... " I dont have glasses" - nepomohlo.

Ako spoznať človeka bez priameho opýtania sa? Opýtaj sa na jednu z jeho 1000 "tetovačiek" a jej význam. Alkohol rozväzuje jazyk a dáva mi informácie typu: kerky,Estónsko vs. Rusko, kultúra, (volal sa Allan) , Allanove dve deti, škola, cestovanie po východných krajinách ...

"Alan prečo si nezostal na Bali?" , odpoveď : " Zabudol som použiť alobal na šniclu" (metafora).

Aj vojaci sa potrebujú odreagovať, preto mi Estónec (Rus), ktorého oči lietali ako vozidlo na horskej dráhe vysvetľoval ako bolo na vojne a ako je dobré a dôležité študovať Mechanical Engineering.

Ono dostaneš kartu na vstup do budovy intráku, tá moja sa rozhodla si chillnúť v šuplíku v izbe. Boh žehnaj(krízové situácie) telefónom a dátam, inač by ma to pivo v krvi muselo zahriať na prežitie teploty -10° vonku.

4th

Nechcem spoilovať, ale rána sú najkrajšie keď slnko vychádza, dnes je 13.3.2019 a jedine som ho uvidel keď som šiel spať.

Nedeľný trip do opusteného väzenia na zamrznutom jazere (Rummu), spoznávanie sa a taktiež precvičovanie českého,anglického a španielskeho jazyka.

Ako malý som bol vášnivý staviteľ LEGA, prvýkrát som to aplikoval na ľuďoch.

Zistenie : Snehuliaci nedržia na guľatých ľudských lebkách, stojka sa dá urobiť aj bez vzdušného kotrmelca a takmer vybitého dychu.

V okolí Rummu to vyzeralo ako z Ruského filmu, asi pretože to bolo blízko ruského getta. Srbská polievka ako dar (myslel som si, že tieto tri mesiace pôjdem viac na sever než na východ). Prvotné objatia od 4-dňových ľudí so slovami: " dont leave that soon". To mi pripomenulo, že musím kúpiť servítky.

Aspoň v Nedeľu sa musí odpočívať, preto zvuk "kssst" a pena von je množné číslo aj pri Movie Nighte.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Marek Kovár (dva) pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.