Prečo ako muslimka neslávim Halloween a ani Sviatok všetkých svätých?

Nemôžem si vyzerať tekvicu alebo ísť pozrieť hrob svojich blízkych? Môžem, ale..

Odpoveď je zložitejšia ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. 

V isláme sa slávia len dva oficiálne sviatky: Sviatok obetovania /Íd al-adhá/ a Sviatok prerušenia pôstu pri ukončení Ramadánu /Íd al-Fitr/. Okrem týchto sviatkov niektorí muslimovia slávia i iné sviatky, ako: narodenie proroka Muhammada, mier a požehnanie s ním, alebo v Európe rozšírené slávenie narodenia proroka Ježiša, mier a požehanie s ním (toto platí hlavne u zmiešaných rodín kresťanov a muslimov). Tieto dva sviatky však nepatria medzi oficiálne a je odporúčané ich nesláviť v náboženskom zmysle - proroci k tomu totiž nevyzývali a teda to nepovažovali za dôležité. 

Halloween a Sviatok všetkých svätých nepatria medzi muslimské sviatky a tak ako nábožensky sviatok nemajú medzi muslimami zmysel. Avšak, mnohí ich rešpektujú ako sviatky nemuslimských krajín a slávia ich nenábožensky: kreatívne si vyrežú s deťmi tekvicu, alebo zájdu na hrob svojich blízkych pre spomienku na nich. Dôležitý je vždy úmysel. Neoslavujem zlo, nemodlím sa k svätým a neuznávam odpustky. 

NEOSLAVUJEM ZLO

Neoslavujem to, čo považujem za nesprávne. Nemá pre mňa morálny význam prezliecť sa za čarodejnicu, alebo vešticu, či démona alebo opíjať sa na párty. Z karnevalov som už vyrástla a alkohol nepijem :) . Z praktického zdravotného hľadiska sa mi taktiež nepáčia koledy detí pre sladkosti, pretože viem, koľko ich naraz dokážu skonzumovať a ani to, ak sa navzájom strašia. Nevinné detské karnevaly nezavrhujem a tekvicu si pre zábavu kľudne vyrežem. Neprikladám tomu žiaden nábožensky význam. Halloween ale inak neslávim. Neviem ani ako by som ho slávila. Nemá pre mňa hlbší zmysel.

„Vy, ktorí ste uverili! Opojné nápoje, hazardné hry, modly a veštiace šípy sú nečistotou z diel satana, tak sa tomu vyhýbajte, azda tak prospejete.“ (Vznešený Korán, 5:90) 

NEMODLÍM SA K SVÄTÝM PRE ICH ORODOVANIE

Modlím sa a klaniam sa výlučne Bohu. Ani k panne Márii, ani k Ježišovi, ani k Muhammadovi, mier a požehnanie s nimi všetkými. Iba k Jedinému Bohu, ktorý nás pre týmto pridružovaním vystríhal:

„Uctievajú mimo Boha to, čo im neuškodí a ani neprospeje a hovoria: „To sú tí, ktorí sa za nás prihovoria u Boha.“ Povedz: „Vy chcete oznámiť Bohu niečo, čo by On nepoznal ani v nebesiach a ani na zemi?“ Jedinečný je, nemá sa Mu pripisovať to, čo nezodpovedá pravde a je vysoko nad tým, čo k Nemu pridružujú.“ (Vznešený Korán, 10:18)

NEUZNÁVAM ODPUSTKY

Verím, že Boh môže odpustiť človeku kedykoľvek, ak dotyčný/á svoje nedostatky ľutuje a chce pracovať na svojom sebarozvoji; nie iba v termíny určené Katolíckou cirkvou. Ďalej verím, že mŕtvym Boh odpustil, ak žili spravodlivý život, a ak nie - je to Jeho vôľa ich potrestať. Boh je Spravodlivý, preto sa neobávam žeby niekomu ubral z jeho dobrých skutkov či zásluh jeho života. Súdi objektívne, nie subjektívne ako my ľudia.

„Kto by konal nejaké dobré skutky, či už by šlo o jednotlivca mužského pohlavia, alebo o jednotlivca ženského pohlavia a bol by pritom veriaci, tí vojdú do raja a nebude im ukrivdené ani o veľkosti ryhy na datľovej kôstke.“ (Vznešený Korán, 4:124)

Čo sa týka návštev hrobov blízkych, zastávam názor, že je správne spomenúť si na svoju rodinu a priateľov, ktorí už nie sú medzi nami. Upraviť miesto ich posledného odpočinku (ideálne bez tony plastových neekologických gýčových kvetov). Avšak myslím si, že na svojich blízkych by sme si mali spomenúť častejšie, nie iba vtedy keď to od nás požaduje zaužívaná obyčaj.

V prípade konštruktívnych otázok, či pripomienok neváhajte zanechať svoj komentár. Otázky budú zodpovedané v nasledujúcich blogových prípevkoch.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Patrím medzi slovenských muslimov a týmto blogom sa vám pokúsim: - priblížiť najdôležitejšie aspekty islámu, najrýchlejšie rastúceho náboženstva sveta, - objasniť mýty, ktoré sa o isláme šíria - zodpovedať často kladené otázky, ktoré sa týkajú života muslimov. Ak máte nejaké nezodpovedané otázky, neváhajte sa na ne opýtať v komentároch. Možno ma tak inšpirujete k tvorbe ďalšieho blogového príspevku :) .

Chceš vedieť, keď Lenka Kravcová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.