Dôvody, pre ktoré muslimovia nekonzumujú bravčové mäso

A nie len muslimovia. Prorok Ježiš, mier a požehnanie s ním, ho taktiež nekonzumoval.

Muslimovia nejedia bravčové mäso kvôli viacerým dôvodom. Môžeme sa na to pozrieť z troch hľadísk: 1.) zdravotné hľadisko .) etické hľadisko 3.) náboženské hľadisko.

ZDRAVOTNÉ HĽADISKO

- dôvod srdcovo cievnych ochorení a vysokého cholesterolu: 

Konzumácia mastného bravčového mäsa je radená medzi najzávažnejšie dôvody srdcovo-cievnych chorôb. Keď si preštudujete dietické odporúčania lekárov pri ochoreniach ciev a srdca alebo pri vysokom cholesterole, ako prvé sa tam takmer vždy uvádza doporučenie úplného vylúčenia mastných jedál zo stravy, - bravčovej slaniny, bravčového mäsa, údeného bravčového mäsa a bravčovej masti.

- trichinelóza:

Trichinelóza je parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje Trichinella spiralis (svalovec špirálovitý), ktorý typicky parazituje na svini domácej (ošípanej). OOchorenie je prenosné zo zvierat na človeka s prírodnou ohniskovosťou. Trichinelami sa človek môže nakaziť prostredníctvom konzumácie infikovaného bravčového alebo diviačieho mäsa. Existujú 2 formy tohto ochorenia: črevná a svalová. Pri svalovej forme trichinella napáda svaly, čoho dôsledkom sú bolesti, horúčky, a dokonca môže dôjsť k zápalu srdcového svalu (myokarditíde). Jej následkom býva smrť. Úmrtnosť pri nákaze sa pohybuje okolo 40%. 

- tenióza: 

Tenióza je parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje Taenia solium (pásomnica dlhočlánková). Jej medzihostiteľom je sviňa domáca. Pri konzumácií infikovaného mäsa dochádza k prenosu parazita na človeka, v ktorého orgánoch si parazit začína tvoriť skládky lariev, čo sa nazýva cysticerkóza. Ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha, nevoľnosťou, hnačkou/zápchou, chronickými bolesťami hlavy, závratmi, poruchami psychiky, bolesťami oka až slepotou.

ETICKÉ HĽADISKO

- vysoko vnímavé a citlivé zvieratá:

Prasiatka patria medzi zvieratá, ktoré majú vnímanie na úrovni nášho domáceho maznáčika, psa. Z vedeckého hľadiska sa radí medzi najinteligentnejšie zvieratá žijúce na Zemi. Je priam neuveriteľné, čo taká sviňa domáca dokáže. Rýchlo sa učí, dokáže urobiť rôzne triky (dokonca pri jednom pokuse sa naučila hrať jednoduchú videohru), rada počúva hudbu a jej mozog je vývojovo porovnateľný s mozgom 4- ročného dieťaťa. Nie je správne ich teda chovať ako zvieratá na mäso vo veľkochovoch, pretože pri tom veľmi trpia.

NÁBOŽENSKÉ HĽADISKO

Nie je tajomstvom, že muslimovia a ani Židia (a teda ani Ježiš, mier a požehnanie s ním) nekonzumujú bravčové mäso. Viažu ich k tomu náboženské dôvody - Boží príkaz. Pre porovnanie tejto podobnosti vrámci "abrahámovských" náboženstiev Vám nižšie okrem citácií z Koránu uvádzam i citácie z Tanachu a Biblie.

- judaizmus: 

V Tanachu je uvedené:

Toto sú zvieratá, ktoré smiete jesť: býk, ovca a koza, jeleň, gazela a srnec, kozorožec, antilopa, byvol, divá koza. Smiete jesť všetky zvieratá, ktoré majú rozdvojené kopytá, že obe kopytá sú obe rozpolené a ktoré sú prežúvavce medzi zvieratami. Ale z prežúvavcov a z tých, ktoré majú rozdvojené paprčky, nesmiete jesť ťavu, zajaca a damana. Sú to síce prežúvavce, ale nemajú rozdvojené paprčky. Ani ošípanú, tá má síce rozdvojené paprčky, ale nie je prežúvavec, je pre vás nečistá." Dt 14:4-10
Tí, čo jedia mäso z prasiat, z ohavných zvierat a myší, spolu zahynú - znie výrok Hospodina." Iz 66:17

- kresťanstvo: 

Kresťania zvyknú tvrdiť, že Ježiš tento zákaz konzumácie bravčového zrušil výrokom:

„Človeka nepoškvrňuje to, čo vchádza do jeho úst, ale čo vychádza z úst človeka." Mt 15:11 

avšak tento výrok je na jednej strane veľmi dôležitým výrokom, na druhej strane výrokom, ktorý sa vôbec neviaže ku konzumácii určitého typu mäsa. V prípade, že sa do Biblie začítate, v danom odstavci Ježiš, mier a požehnanie s ním, kritizoval to, že Židia jeho učenníkov vinili za to, že si pred jedením chleba neumyli ruky. Nepíše sa tam o mäse. Ale o hygiéne. Čiže tento argument je nepostačujúci.

Ak sa začítate v Biblii ďalej, Ježiš, mier a požehnanie s ním - sám nikdy nekonzumoval bravčové mäso, dodržiaval Židovský zákon (a vyzýval k jeho dodržiavaniu), a dokonca vyhnal zlých duchov do stáda (nečistých) svíň:

„Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov. Neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť." Mt 5:17
„Tam sa na vrchu pásla veľká črieda svíň. Prosili ho teda (zlí duchovia), aby im (Ježiš) dovolil vôjsť do nich. On im to dovolil." Lk 8:32 

- islám:

V Koráne je rovnako ako v Tanachu a Biblii Božím príkazom zakázaná konzumácia: - krvi, zaduseného (a  týraného) zvieraťa, zvieraťa obetovaného modlám a bravčového mäsa. Boh pozná zdravotné a etické dôvody tohto zákazu a zároveň takýmto spôsobom skúša poslušnosť tých, ktorí v Neho veria.

V Koráne je uvedené:

„On vám zakázal zdochliny, krv, bravčové mäso a to, nad čím bolo vyslovené meno iné než Božie. Kto by bol ale nútený, nebol by nevraživý, alebo prekračujúci mieru, ten sa hriechu nedopustí. Veď Boh je Odpúšťajúci a Milostivý." Korán 2:173
„On vám zakázal len zdochliny, krv, mäso z prasiat a všetko, nad čím bolo vyslovenémeno iné než Božie. Kto by bol ale nútený, nie nevraživý, alebo prekračujúci mieru, tak Boh je Odpúšťajúci a Milostivý." Korán 16:115
„Sú vám zakázané zdochliny, krv, mäso z prasiat a všetko, nad čím bolo vyslovené meno iné než Božie, zvieratá, ktoré sa zadusili, ktoré boli ubité k smrti, ktoré sa zabili pri páde z výšky, ktoré zomreli ubodaním parohami iného zvieraťa, ďalej to, z čoho jedla divá zver s výnimkou tých zvierat, ktoré ste ešte stihli v mene Boha zarezať a zvieratá, ktoré boli zarezané na oltároch. A je vám zakázané, aby ste sa rozhodovali veštiacimi šípmi. To všetko je spurnosť. Dnes sú už tí, ktorí odmietli veriť, zúfalí z možnosti zničiť vaše náboženstvo. Nebojte sa teda ich, ale bojte sa Mňa (Jediného Boha). Dnes som vám dokončil vaše náboženstvo, dovŕšil som voči vám Svoj dar a súhlasil som, aby bol islam vaším náboženstvom. Kto by bol nútený hladom bez toho, aby sa chcel úmyselne hriechu dopustiť, nech vie, že Boh je Odpúšťajúci a Milostivý." Korán 5:3

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
10
Poslať správu
Patrím medzi slovenských muslimov a týmto blogom sa vám pokúsim: - priblížiť najdôležitejšie aspekty islámu, najrýchlejšie rastúceho náboženstva sveta, - objasniť mýty, ktoré sa o isláme šíria - zodpovedať často kladené otázky, ktoré sa týkajú života muslimov. Ak máte nejaké nezodpovedané otázky, neváhajte sa na ne opýtať v komentároch. Možno ma tak inšpirujete k tvorbe ďalšieho blogového príspevku :) .

Chceš vedieť, keď Lenka Kravcová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.