Slávia muslimovia Vianoce?

Niektorí áno, iní nie. Argumenty.

Muslimovia sa, čo sa týka slávenia Vianoc, delia na 2 skupiny: 

muslimovia, ktorí Vianoce neslávia vs. muslimovia, ktorí Vianoce slávia. V tomto blogovom príspevku sa vám pokúsim priblížiť najčastejšie argumenty týchto 2 skupín.

ARGUMENTY muslimov, ktorí Vianoce NESLÁVIA

1. Vianoce nepatria medzi muslimské sviatky

Títo muslimovia slávia iba 2 náboženské sviatky - muslimské sviatky: 

Sviatok al-Fitr = sviatok prerušenia pôstu, počas ktorého sa slávi ukončenie pôstneho mesiaca Ramadánu (najbližšie 24.05.2020) a Sviatok al-Adhá = sviatok obety (najbližšie 31.07.2020). 

2. Narodeniny prorokov sa nikdy neslávli

Prorok Muhammad, mier a požehnanie s ním, neslávil narodenie iných prorokov a ani svoje vlastné. Rovnako ani iní proroci. Niektorí muslimovia označujú slávenie narodenín prorokov ako inováciu, ktorá je v isláme nežiadúca.

3. Ježiš, mier a požehnanie s ním, sa nenarodil 25. decembra, malo by sa to oslavovať inokedy Podľa Biblie sa Ježiš, mier a požehnanie s ním, narodil v období, kedy: 

„V tom kraji boli pastieri, ktorí v noci bdeli na poli a strážili svoje stádo. (Lk 2:8)         

čo poukazuje na letné až rané jesenné obdobie, z dôvodu nočného stráženia stád na poliach (v zime sa pastieri v noci zdržiavali v príbytkoch). 

Korán približuje dátum narodenia Ježiša, mier a požehnanie s ním, nasledovne:  

„Pôrodné bolesti ju (Máriu) priviedli ku kmeňu palmy. Povedala: Bodaj by som bola zomrela pre týmto a bola by som bezvýznamnou a zabudnutou. Zavolal na ňu spod nej: Nežiaľ! Pán tvoj učinil pred tebou potôčik. Zatras kmeň palmy smerom k sebe, spadnú na teba čerstvé plody (datlí). Jedz a pi a buď spokojná.. 19:22-25

Tieto koránske verše poukazujú na to, že Ježiš, mier a požehnanie s ním, sa narodil v období dozrievania datlí, čo je v oblastí Palestíny obdobie mesiacov: august-september. 

ARGUMENTY muslimov, ktorí Vianoce SLÁVIA

1. Muslimsko-kresťanské rodiny

Mnohí muslimovia, ktorí slávia Vianoce sú členmi zmiešaných manželstiev (muslim-kresťanka) alebo konvertitmi k islámu, ktorí sa tento sviatok rozhodli naďalej oslavovať so svojimi kresťanskými rodinami. 

2. Čo nie je zakázané, je povolené

Táto skupina muslimov zastáva názor, že to, čo v isláme nie je zakázané, je povolené. Z tohto dôvodu títo muslimovia oslavujú napríklad i narodenie proroka Muhammada (najbližšie 8.apríl 2020), narodenie proroka Ježiša, alebo i kultúrne nenáboženské sviatky, ktoré nie sú v rozpore s islámom.  

3. Privlastnenie si Vianoc za svoje vlastné sviatky

Tento trend je viditeľný najmä v nemuslimských krajinách a súvisí s argumentom č.1 a 2. Časť muslimov si Vianoce privlastnila ako ďalší z muslimských sviatkov - sviatok oslavy narodenia predposledného proroka islámu. V príbytkoch týchto muslimov môžete počas Vianoc vidieť tradičnú výzdobu, darčeky, počuť typické vianočné muslimské blahoželania alebo si vypočuť cover verzie kolied. Celkom známa je napríklad táto muslimská vianočná koleda, ktorej videoklip vám priblíži muslimské atmosféru Vianoc: 

Prajem Veselé Vianoce! :) 

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Patrím medzi slovenských muslimov a týmto blogom sa vám pokúsim: - priblížiť najdôležitejšie aspekty islámu, najrýchlejšie rastúceho náboženstva sveta, - objasniť mýty, ktoré sa o isláme šíria - zodpovedať často kladené otázky, ktoré sa týkajú života muslimov. Ak máte nejaké nezodpovedané otázky, neváhajte sa na ne opýtať v komentároch. Možno ma tak inšpirujete k tvorbe ďalšieho blogového príspevku :) .

Chceš vedieť, keď Lenka Kravcová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.