Na čo nezabudnúť pri výbere drevených eurookien?

Drevené eurookná sa tešia z čoraz väčšej obľuby a môže za to aj ich ekologickejšie prevedenie. Prírodný materiál v modernom vizuále si vás nízka príjemným vzhľadom ale aj priaznivými vlastnosťami.

Drevo patrí medzi obnoviteľné zdroje a pokiaľ uvažujete o drevených oknách, zabudnite na tie spred niekoľkých dekád. Tie súčasné si totiž prešli rapídnou zmenou, čomu zodpovedá aj ich kvalitné spracovanie. Viete však, na čo si dávať pri výbere pozor?

Zvážte voľbu dreva

Drevené eurookná sa vyrábajú z rôznych drevín, no všeobecne platí, že čím tvrdšie drevo si zvolíte, tým dlhšia bude životnosť okien. Najčastejšie sa používa borovica, smrek alebo dub, no niekedy ide aj o kombináciu, nakoľko samotný hranol môže byť zlepený z viacerých druhov drevín.

Výber skla taktiež rozhoduje

Bývate na rušnej ulici plnej detí a tento hluk sa vám po celom byte neustále len ozýva? Siahnite po protihlukových sklách a o ticho máte postarané. Kým proti zlodejom sa vybavíte bezpečnostnými oknami, pred nepríjemnými pohľadmi zvedavcov či priamemu slnku skúste zvážiť výber tých reflexných.

Nezabudnite na povrchovú úpravu

Niekedy sa pridáva aj vrstva, ktorá má za úlohu izolovať. Odolnosť okna pred vonkajšími podmienkami zabezpečuje zase špeciálna povrchová vrstva opláštenia a je tvorená z hliníka. Takéto drevo-hliníkové eurookná sú oproti tým bežným absolútnou zárukou minimálnej starostlivosti a údržby. Tie klasické drevené totiž treba po určitom čase ošetriť a dopriať im aj nový náter. Odolnosť voči vode, krupobitiu či iným výkyvom počasia zabezpečujú práve takéto povrchové úpravy, určite by ste ich použitie mali teda zvážiť.

Pozitívom drevených eurookien nie je len ich ekologické spracovanie, ale okrem ich tepelnoizolačnej vlastnosti a dlhej životnosti sú svojou štruktúrou aj moderným dizajnovým prvkom. Nielenže si vylepšíte kvalitu vášho bývania, ale oceníte aj nízke prevádzkové náklady.

Zdroj náhľadového obrázka:

Nerthuz / Shutterstock.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Martin Pružný pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.