Ako nás doba koronavírusu premenila na perzské princezné

O berberských princeznách, muslimkách, tradícii nikábu a víruse COVID-19

Pred pár dňami sa k tejto téme veľmi zaujímavým a poetickým spôsobom vyjadril český hovorca FF UK Kukal slovami: 

„Naše současná kultura odhaluje úplně všechno. Nejen nahota tváře, ale i nahota těla ztratily jakékoli tajemství. Koronavirová pandemie je děsivá věc. Dopadá na nás všechny a neshledávám na ní nic dobrého. Opatření, k nimž nás nutí, nám ale mohou některé věci připomenout. Nejen hodnotu solidarity a odpovědnosti, ale i skutečnosti zdánlivě nevýznamné. Třeba že okouzlení a tajemství jsou dvě sestry, které se vedou za ruce. Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizerii těchto dní perskými princeznami.“

Zamýšľam sa nad slovami pána Kukala a ich odkazom. Žijeme vo svete, v ktorom je krása častokrát meraná priamo úmerne odhaleniu tela. Je však to čo vidíme skutočná krása? Krása, ktorá nie len pohladí oko ale i dušu a vyžaruje z nej rešpekt, pôvab, tajomstvo i vnútorná sila? 

Prečo si vlastne perzské alebo bližšie berberské princezné, či zámožnejšie muslimské ženy  zahaľovali a zahaľujú tváre? Aký zmysel to pre ne malo v minulosti a aký zmysel to má dnes?  

Dôvody zahaľovania tváre

Hneď na začiatok musím poznamenať, že islám ako náboženstvo neprikazuje zahaľovanie tvárí u bežných žien. Povinnosť zahaľovania tváre mali iba Prorokové manželky. Náboženskou povinnosťou ostatných muslimiek je zahalenie tela s výnimkou rúk, chodidiel a tváre (tzv. hijáb) a u muslimov: zahalenie tela od pupku po hranicu pod kolenami. Muži okrem tohto nesmú nosiť odev z hodvábu a zlaté šperky - tieto ozdoby sú povolené iba ženám. 

Keďže v isláme povinnosť zahaľovania tváre u bežných žien neexistuje, prečo si teda muslimské princezné ale i mnohé dnešné muslimky zahaľujú tvár závojom nazývaným nikáb? Nižšie sa vynasnažím vymenovať všetky dôvody. 

1. Intimita

Obyvateľstvo juhozápadnej a západnej Ázie a muslimská populácia vo svete vníma intimitu trochu iným spôsobom ako zvyšná časť populácie Zeme. To, čo sa iným môže zdať normálne, je pre nás prekročením hraníc súkromia určitej osoby. 

Neviem ani ako by som to správne vyjadrila, možno pomôže tento ilustratívny príklad: 

Bežná nemuslimská žena nevyjde na ulicu či do divadla v spodnom prádle. Bude sa hanbiť. Nie preto žeby nebola krásna, ale preto, že toto odhaľovanie jej tela prekračuje medzu jej intimity a prekračuje hranice intimity, ktorú vníma a rozlišuje jej okolie. Rovnako sa cíti muslimka, ktorá sa vydá naprieč mestom bez závoja, či v tričku s krátkym rukávom. Každý človek si určuje hranice vlastnej intimity, ktorú nezdieľa s verejnosťou. Hranice intimity, ktorú zdieľa len v súkromí svojej rodiny, či dokonca len sám so sebou a svojho manželským partnerom/kou (Predpokladám, že žiadna zdravá dospelá žena sa neplánuje sprchovať len tak  pred svojimi rodičmi, rovnako ani muž..). To, čo je intímne zdieľame vždy v intímnom prostredí. Ženy nosiace nikáb považujú svoju tvár za časť svojej vlastnej súkromnej intimity, ktorú nevystavujú na obdiv širokej verejnosti. 

2. Kúzlo tajomného

Každá žena túži byť objavovaná. Rovnako i „perzské princezné". Nevyjavujú svoju krásu na prvý pohľad. Snažia sa prebudiť vo svojich obdivovateľoch túžbu spoznať ich bližšie. Muži túžia odhaľovať krásu žien. Ženy túžia po dobíjaní - ale nie každým, iba tým, ktorého si vyberú. Udržiavanie takéhoto tajomstva dáva ženám priestor na výber toho, kto ich tajomstvá časom možno odhalí. I z tohto dôvodu si niektoré ženy zahaľujú svoju tvár. 

3. Napodobňovanie Prorokových manželiek

Ako som v úvode spomínala, islám neprikazuje zahaľovanie tvári u bežných muslimiek. Túto povinnosť mali iba Prorokové manželky. Niektoré ženy sa snažia svoje náboženstvo dodržiavať do bodky, a i týmto vonkajším spôsobom sa snažia priblížiť svojim vzorom. Napodobňovanie vnútorných ale i vonkajších skutkov Proroka a toho čo bolo prikázané Bohom jeho blízkym sa považuje za chvályhodný čin. 

4. Tradície 

Niektoré krajiny a národy prevzali nikáb do svojej vnútornej národnej kultúry.  Nosenie nikabu je stále aktuálne v niektorých oblastiach Ázie, kde si dávajú dodnes záležať na dodržiavaní tradícií. Sú to napríklad krajiny ako: Saudská Arábia, Egypt, Kuvajt, Katar.. Je to porovnateľné s nosením typického vyšívaného lendackého kroja v Lendaku na Slovensku 

5. Ochrana ale i ukážka postavenia

Keďže sa princezné a zámožnejšie ženy v minulosti stretávali s únosmi, často používali závoj na svoju ochranu. V dave ľudí neboli rozpoznateľné na prvý pohľad (hlavne ak ich išlo viac pokope) a tak sa ich šanca na bezpečný prechod nebezpečnými štvrťami zvýšila. Závoj taktiež vyvolával v okolitých ľuďoch rešpekt, keďže odkazoval na náboženskú tradíciu Prorokových manželiek ale i na status zámožnej ženy.

Aký význam má nikáb pre dnešok? 

Dalo by sa povedať, že všetky vyššie uvedené dôvody sú stále platné. Ten posledný je však v dnešnej dobe najaktuálnejší. Nie však preto, žeby sme sa chránili pred nebezpečím, či snažili sa poukázať na svoj status. 

Dnes je význam nikábu o to väčší. Ochrana voči vírusu COVID-19 je najaktuálnejšou témou rozhovorov, spravodajstva, diania vo svete.. Nechránime seba. Chránime ostatných ľudí - najmä tých najviac zraniteľných. Nosením nikábov, šatiek alebo rúšok cez tvár chránime našich najbližších. Priam ako "perzské princezné". :) 

Na záver pridávam video s honosnými svadobnými nikábmi pre zaujímavosť: 

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Patrím medzi slovenských muslimov a týmto blogom sa vám pokúsim: - priblížiť najdôležitejšie aspekty islámu, najrýchlejšie rastúceho náboženstva sveta, - objasniť mýty, ktoré sa o isláme šíria - zodpovedať často kladené otázky, ktoré sa týkajú života muslimov. Ak máte nejaké nezodpovedané otázky, neváhajte sa na ne opýtať v komentároch. Možno ma tak inšpirujete k tvorbe ďalšieho blogového príspevku :) .

Chceš vedieť, keď Lenka Kravcová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.