Praktikantka a raper

Volám sa Nella a píšem príbehy z väznice za oceánom, kde ma všetci volajú Miss M. Prečítaj si, čo mi dnes vystrojila moja praktikantka keď sa na zozname väzňov objavil známy raper.

Dnes som v rannom zhone zabudla, že má prísť moja praktikantka.  Volá sa Miss B a začala so mnou pracovať asi pred mesiacom.  Zatiaľ sa tvári, že ju táto práca baví a jej nadšenie mi pomáha prekonávať môj skepticizmus.  Neprijala som ju preto, aby som si ocukrovala svoje ego, ale skôr preto, že som začala byť naozaj pozadu s papierovačkami, čomu som vďačila hlavne faktu, že bola letná sezóna a pár mojich kolegov sa rozhodlo vyhrievať na letnom slnku namiesto toho, aby sa unúvali prísť do práce.  Síce som vedela, že prvé týždne mi zaberie viac času trénovanie Miss B ako užívanie si jej pomocnej ruky, zároveň som dúfala, že jej to aspoň trochu myslí a rýchlo sa naučí tie najzákladnejšie veci.  Nesklamala som sa.  Za mesiac sa Miss B stala profíčkou vo vyplňovaní nudných papierov, písaní prijímacích správ a už začínala robiť pohovory s väzňami, takže ja som sa pomaly presúvala do role pozorovateľa, ktorý na jedno ucho počúva Miss B a na druhej strane sa venuje svojej nedokončenej práci.  Jedna malá nevýhoda je, že Miss B je štíhla dvadsaťročná mulatka s väčším poprsím a pohľadom Minnie Mouse, čo niekedy vyvolávalo u väzňov nechcené reakcie.  Hľadeli na ňu ako psy, ktorým z papule vychádza biela pena.  Napriek viacerým upozorneniam, Miss B stále nosila obtiahnuté tričká a košele s viac ako vhodným výstrihom, merajúc podľa väzenského metra.  

            Dnes sme mali na pláne vstupné pohovory.  Rýchly pohovor s každým prichádzajúcim väzňom, pár otázok pre každého jedného väzňa a dnes ich bolo presne 46.  Chvíľu mi trvalo, kým som sa naučila formulovať otázky tak, aby ma väzni hneď pochopili, alebo prerušovať tých, ktorí sa mi snažili vyrozprávať ich životný príbeh.  Naučila som sa jednať s agresívnymi, či mlčanlivými típkami a za pár sekúnd rozoznať príznaky psychickej choroby, či poruchy osobnosti.  Bola som v tom dobrá.  A teraz som si mohla užívať pozorovanie Miss B, ktorej sa občas zamotal jazyk, alebo zabudla na tú najdôležitejšiu otázku.  

            Ako to obyčajne býva, pred samotnými pohovormi sme museli vyplniť zopár nudných papierov a Miss B sa zmocnila tejto úlohy. Odrazu vzrušene vykríkla:

„To je on, Robbie, ten raper!“

Vzrušene ukazovala na fotku jedného z prichádzajúcich väzňov.  Nič mi to nehovorilo.  

„Pred dvomi týždňami bol v telke,“ vysvetľovala Miss B.  

Chvíľu som premýšľala.

„Myslím, že som dostala email, že dostaneme nejakého rapera,“ zalovila som v pamäti. „Označ to nejako, aby sme vedeli, že je to on.“

Viac sme sa na túto tému nebavili.  

            Prišiel čas pohovorov.  A to by ste mali vidieť, kde sa tieto pohovory odohrávali! Dole, v pivničných priestoroch, v niečom, čo vyzeralo ako drevená kadibudka s veľkým oknom a plexisklom medzi nami a väzňom.  Ledva sme sa tam dve zmestili.  A v lete tam teplota vystúpila asi na 50 stupňov, čo niekedy uľahčovalo našu prácu, lebo väzni si neželali nič iné, len odtiaľ vypadnúť.  Navyše vo vedľajšej miestnosti bola kuchynka pre strážcov a tak sa do tej našej kadibudky šírila vôňa sendvičov, cestovín, či pizze.  A všetko toto snímala kamera, takže som si ani nemohla zanadávať, alebo povedať niečo, čo by dalo bodku mojej úbohej kariére. 

            Všetko išlo hladko.  Miss B prešla zahrievacím kolom a pomaly sa dostala do dynamického tempa.  Ja som si písala svoje nedokončené prijímacie správy a už som ju ani nepočúvala. Do kadibudky vošiel ďalší väzeň a ku mne doľahol hlas Miss B.   

„Ahoj Robbie, ako sa máš?“

Prudko som sa otočila k Miss B.  Nevedela som totiž, či flirtujúci tón jej hlasu sa mi len zdal, alebo sa naozaj pokúšala zbaliť Robbieho.  Ale Miss B na mňa vôbec nereagovala, len klipkala mihalnicami a špúlila pery. Robbie si sadol a povedal coolovým tónom:

„Som v pohode...pred týždňom som bol v telke a teraz som tu, je to úplné bláznovstvo.“

Miss B posunula kúsok pripraveného papiera cez malý otvor v plexiskle smerom k Robbiemu a zaštebotala:

"Môžeš mi dať autogram?"

V šoku som rýchlo stiahla papier naspäť, pokrčila som ho a odhodila do koša.

„Dokončím to ja,“ oznámila som chladne Miss B snažiac sa o nastolenie profesionálnej atmosféry, ktorá už bola aj tak v keli.  Robbie bol v pohode.  Nebál sa, nebral lieky na spanie a odmietol umiestnenie v bloku so zvýšenou bezpečnosťou.  Síce mu pohľad odbiehal do výstrihu Miss B, ktorá sa stále na neho anjelsky usmievala, zaobišli sme sa bez ďalších trapasov.  

            Keď odišiel, naservírovala som jej prejav o nevhodnom chovaní a profesionalite, ale vlastne som sa na ňu ani nehnevala.  Bolo to jej prvé stretnutie s celebritou, len škoda, že ich rande prebiehalo vo väzenskej kadibudke.  Ja som už bola voči celebritám imúnna.  Mali sme veľa prípadov, ktoré sa pretriasali v médiách a na pár týždňov boli v centre pozornosti.  Zvykla som si na to.  Ale bolo milé pozorovať niekoho, kto túto imunitu ešte nemal a videl veci z iného uhla.  

Viac príbehov z väznice si môžete prečítať na väznicalive.com alebo vaznica.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Volám sa Nella a píšem príbehy...ako sa hovorí, každý človek má príbeh a ja by som pridala, že niektorí ľudia ich majú plné vrece. Mojou hlavnou inšpiráciou sú samotní ľudia s ich normálnymi starosťami, radosťami, neurózami, či mániami. Nadchýnajú ma osudy ľudí, ktoré ich donútili k netradičným reakciám, ale aj životy úplne obyčajných mužov a žien, ktorí strávia celý život od ôsmej rána do štvrtej poobede v jednej kancelárii. Veľa mojich príbehov je z väzenského prostredia a sú inšpirované mojou prácou s väzňami; každý deň počúvam náreky, vyhrážky, či emocionálne vzplanutia väzňov. Niektoré príbehy sú šokujúce, iné zase šokujúco komické. Prečítaj si, čo sa dnes vo Väznici udialo! A pozor! Vo väznici ma všetci volajú Miss M. väznicalive.com vaznica.com nellamrazic@gmail.com

Chceš vedieť, keď nella mrázič pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.