Recenzia knihy Ján Vojtaššák biskup v dejinách 20. storočia

Kniha sa zameriava na rôzne aspekty života Jána Vojtaššáka. Kniha je súborom štúdií uverejnených na vedeckej konferencií v Spišskej kapitule v marci 2017.

V 1. kapitole sa píše o rodinnom živote Jána Vojtaššáka. Kapitola vlastne rozoberá výskum v archíve v Bytči kde sa zameriava na jeho život a reálie a kto ho formoval v kňazskom povolaní.

V 2. kapitole a v ďalších častiach knihy sa rozoberá jeho služba na fare vo Veličnej a jeho činnosť na spišskom biskupskom úrade kde pôsobil. Následne prenasledovanie Jana Vojtaššáka komunistickým režimom a jeho obvinenie v procese s tromi slovenskými biskupmi. V časti knihy kde sa píše o jeho väznení vo Valdiciach sa píše o tom čo všetko musel robiť vo väzení.

Ako veľmi zaujímavá je časť knihy kde sa spomína kauza Baldovských kúpeľov sú tam veľmi dobré opísané okolnosti celej kauzy a ako to vnímal samotný biskup Vojtaššák. Dôležité je taktiež spomenúť Vojtaššákové kontakty v zahraničí, hlavne so slovenskými krajanmi v Amerike.

V závere knihy je opísaný Vojtaššákov pobyt v charitnom domove v Senohraboch pri Prahe kde aj 4. augusta 1965 zomrel.

Kniha nie je určená pre niekoho kto nemá rád knihy písané odborným štýlom, pretože niektoré časti knihy sú viac na zamyslenie. Milovníci životopisných kníh si ale prídu na svoje

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Patrik Pjentek pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.