Aká vŕtačka je najlepšia na vŕtanie do panelu?

Bývanie v paneláku sa vyznačuje typickými výhodami i nevýhodami.

Na jednej strane stojí relatívne veľký priestor štandardizovanej dispozície, ktorý je možné veľmi dobre využiť, na druhej často zastaralé riešenie a pomerne vysoký hluk, ktorý sa nesie konštrukciou. Paneláky, ktoré boli stavane v druhej polovici minulého storočia ako riešenie dopytu po rodinnom bývaní prechádzajú v posledných rokoch veľkými zmenami – nahradzujú sa umakartové jadrá, obloky sa menia za plastové a obvodové steny sa zatepľujú. Bývanie v paneláku je tak i dnes rozšíreným štandardom, ku ktorému patrí zútulnenie podľa vlastných predstáv, ktoré sa spravidla nezaobíde bez vŕtania do steny – viete, aký nástroj je k tomuto účelu vhodný?

Nástroje na vŕtanie

K vŕtaniu v domácnosti pristupujeme väčšinou pri inštalácii poličiek, závesných doplnkov pre bytový textil či dekorácie apod. S ohľadom na hmotnosť či požadovanú nosnosť závesného prvku je nutné vytvoriť do steny dostatočne hlboký vývrt, do ktorého sa uloží hmoždinka a potom priskrutkuje nosná časť prvku. Pre vyvŕtanie diery je nutné použiť vhodný typ zariadenia, ktorého výber závisí predovšetkým na materiály steny. V bežnej ponuke sú tieto nástroje:

elektrická vŕtačka

aku vŕtačka

elektrická vŕtačka s príklepom

pneumatické vŕtacie kladivo

Okrem týchto nástrojov je možné používať i ďalšie typy vrátane manuálnych, tieto sú však tie najčastejšie používané a cenovo dostupné.

Čo použiť v paneláku?

Ak sa chystáte vŕtať do betónového panelu, potrebujete nástroj s relatívne veľkým výkonom a pevným hrotom. Bežná elektrická vŕtačka je v tomto prípade nevhodná, a to nielen kvôli malému výkonu, ale i pomerne mäkkým nástrojom. Betónový panel je o mnoho tvrdší v porovnaní s tehlou či drevom, preto je lepšie siahnuť po výkonnejšom zariadení. Obdobne aku vŕtačka neprinesie veľké výhody pre takto pevný materiál, a to ani v prípade, že je opatrená príklepom. Príklepová vŕtačka je o niečo lepším variantom, najmä ak je vybavená tvrdším nástrojom, do potrebnej hĺbky sa ale dostanete za oveľa dlhší čas než pri vŕtaní do tehly, čo môže byť nepríjemné najmä pre susedou. Ideálnym nástrojom je tak elektropneumatické kladivo s pevnými vrtákmi.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď magazeen pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.