Pandémia koronavírusu zasiahla optimistické trhy v roku 2020 a spôsobila obrovský výpredaj v letectve, športoch, turizme a všetkých ostatných odvetviach, ktoré neboli počas COVID-19 „víťazné“, uvádza AMPE FX.
Spoločnosti naopak zamerané na technológie, ako napríklad Netflix, Amazon a Zoom, a farmaceutické firmy vrátane spoločností Pfizer a Moderna zažívali vynikajúci rok 2020, keďže sa investori aj spotrebitelia a podniky hrnuli k ich službám uprostred pozastavení prevádzok a vysokého dopytu po dištančnej práci a operáciách.
Objavili sa vakcíny, ktorým sa dôverovalo po celom svete, a mnohé ekonomiky sa plne zotavili z epidemických hĺbok do šiestich mesiacov. Národy tvrdo bojovali viac ako šesť rokov za to, aby sa zotavili z neslávnej finančnej krízy v 2008, takže covidové zotavenie bolo naozaj chvályhodné a príhodné.
Avšak nie všetkým krajinám sa podarilo odraziť od covidového dna. Čína sa ako prvá otvorila a zmiernila obmedzenia, ale vracajúce sa vlny nových kmeňov znovu poslali krajinu do zabudnutia. Ruka v ruke so slabými domácimi číslami idú aj problémy čínskych trhov s rastom v jeseni 2022.
Čína predstavuje 18 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP), teda 16,8 biliónov dolárov. To je v dlhodobom aj krátkodobom horizonte zlá správa pre vyhliadku globálneho rastu. Momentálne je tento ázijsky národ obeťou desivého opätovného výskytu koronavírusu, čo podnietilo oživenie prísnej iniciatívy „COVID Zero“. To viedlo k nízkym výsledkom vo výrobe a výdavkoch.
Nezamestnanosť mladých je extrémne vysoká, prekážky v dodávateľskom reťazci poškodzujú výrobu a trh s nehnuteľnosťami výrazne kolabuje. Ak sa domáce podmienky budú i naďalej zhoršovať, globálny makroekonomický rast by sa mohol zastaviť. [1]
Mierne povedané, jeseň 2022 predstavuje rastúce obavy. Neistota je na úplne nových úrovniach, kým centrálne banky tlačia hore úrokové sadzby, aby skrotili infláciu, makropolitické problémy číhajú v pozadí a svetové trhy nemajú žiadny jasný krátkodobý ani dlhodobý smer.
Medzinárodný menový fond (IMF) očakáva, že sa rast HDP spomalí na 3.2 % v roku 2022, ale veľa bude záležať na makropolitických podmienkach a na tom, ako krajiny odpovedia na covidové škody a momentálne inflačné tlaky. [2]
Zdroj: Svetová banka
Aký dopad mal COVID-19 na ekonomický rast
Pozrime sa späť na jeseň 2020, keď sa ekonomiky rozpadali. Krajiny po celom svete hlásili nové prípady neslávneho vírusu a počet infikovaných každý deň rástol. Čo v roku 2020 nerástlo, bol HDP. Práve naopak. HDP v roku 2020 klesol o 3,3 %, ale rok 2021 priniesol trochu úľavy.
Na jeseň 2021 HDP narástol podľa Svetovej banky o 5,8 % na rok aj napriek opätovnému výskytu vírusu a jeho početných variantov. Index S&P 500, ktorý presne odráža makroekonomiku, ukazuje, že ekonomiky počas šiestich mesiacov s aktívnymi obmedzeniami a opatreniami znovu zobudili.
Zdroj: Svetová banka
Peter Svoreň
Výkonný riaditeľ APME FX TRADING EUROPE LTD
Upozornenie na riziká: Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 86,36 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
[1,2] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď apmefx pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.