Bolesť zuba neignorujte: toto všetko vám hrozí!

Bolesť zubov dôverne pozná väčšina dospelej populácie. Vo všeobecnosti je práve bolesť signálom, že niečo nie je v poriadku a týmto spôsobom sa telo upozorňuje na problém.

Bolesť zubov je zvlášť nepríjemná, no v určitých prípadoch sa objavuje len občas, napríklad v dôsledku pôsobenia studeného či teplého. Ani občasnú či miernu bolesť zuba sa však neoplatí ignorovať, prečo?

Najčastejšou príčinou bolesti zubov sú kazy, fraktúry zuba, rôzne infekcie v ústach či zapálené ďasná. Prvou pomocou môžu byť rôzne babské recepty, či bežne dostupné lieky proti bolesti. Hoci uľavia, samé o sebe príčinu neriešia a časom sa všetko ešte len zhorší. Akúkoľvek bolesť zuba by ste tak už v počiatočných štádiách mali konzultovať s odborníkom.

Pulpitída – ľudovo „zápal nervu“

Neriešený zubný kaz môže relatívne rýchlo spôsobiť pulpitídu, kedy jedinou možnosťou je odborné ošetrenie koreňových kanálikov a v tom horšom prípade vytrhnutie zuba. Ide o veľmi častý dôsledok toho, že sa pacient o svoje zuby nestará a problémy s kazmi necháva zájsť ďaleko. Obvykle až tak, že bolesť je natoľko silná, že k návšteve zubára dovedie aj tých najustráchanejších.

Rozšírenie zápalu do okolia zuba

Ak ani pulpitídu nebudete riešiť, hrozí, že zápal sa rozšíri na ďalšie tkanivá a prípadne aj do tzv. okostice. V tomto prípade už ide o vážny stav, ktorý sa ignorovať naozaj nedá. Jediné dostupné riešenia v tom prípade už ponúkne len chirurgická stomatológia Bratislava so svojim skúseným tímom. Aj napriek zákroku sa však treba pripraviť na to, že celková liečba môže byť pomerne zdĺhavá. Strach treba preto hodiť za hlavu a problémy s bolestivými zubami riešiť čím skôr.

Foto: elements.envato.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď fadam pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.