Dôvodov prečo práve tvoja práca sucks môže byť viac, ako si myslíš. Kolektív, nuda, príliš veľa práce, nezmyselná práca, šéf, kľudne si doplň, čo trápi teba. Ale vždy to môžeš zmeniť... zamysli sa, a začni konať.
Hľadanie novej práce vie byť stresujúce, viem. Taktiež predstava samotného pohovoru v mnohých vyvoláva hrôzu. Ale sú tu aj opačné prípady, kedy sú kandidáti sebavedomí až príliš, a ani nevedia ako, a pokazia si celý dojem o sebe.
Celý proces hľadania novej, či dokonca prvej práce je relatívne náročný. Začína sa to už samotnou predstavou o tom, čo by sme chceli najradšej robiť v našej dennodennej rutine, čo by nás napĺňalo, čo nám zarobí dostatočnú sumu peňazí na mesačnej báze, ale aj či je v danej oblasti možnosť rastu, a jednoducho len nestáť na jednom mieste niekoľko rokov.
Na druhej strane však prichádzajú na rad otázky, čo vlastne viem, čo viem ponúknuť danej firme, a je to postačujúce? Čiže prídu na rad pochybnosti, strach, a nevyhnutné kompromisy v očakávaniach.
Paulie Garand v jednej z mojich obľúbených skladieb rapuje: „Šťastnej je ten, kdo dokáže najít rovnováhu mezi svojí touhou a možností.“
A to si myslím, že platí aj pri hľadaní si tej správnej práce, keďže - buďme k sebe úprimní, trávime prácou osem hodín denne, a to nie je málo. Sme na Slovensku, na 4-dňový, či 4-hodinový pracovný čas ešte na nejaký ten rok zabudnime. :)
Svoje šance môžeš pri pohovore, ale už aj pri prvotnom oslovení firmy, znásobiť, stačí si dať pozor na zopár dôležitých aspektov, a tie sú najmä viditeľné cez:
Životopis : Životopis nie je samozrejmosťou, o to viac nie kvalitný životopis.
Motivačný list : Naozaj si ho nedávaj písať ChatGPT, či dokonca ho len neprekladaj z prvej anglickej stránky.
Sprievodný email firme : Prečo sa toto neučí na stredných školách?
Prvé kolo pohovoru : Oblečenie, spôsob self-predaja, menej je niekedy viac (to si už istotne počul).
Prípadová štúdia : Áno, občas treba dokázať už na mieste, že ste tam správne.
Ponuka : Dá sa pohnúť s ponúknutou plácou?
Ak si aj ty hľadáš svoju prvú prácu, alebo chceš zmeniť svoju terajšiu prácu, rád ti s tým pomôžem. Na základe skúseností z praxe ti pomôžem so životopisom, zazdieľam ti personalizované tips&tricks, či dokonca si môžeš vyskúšať simuláciu pohovoru v slovenčine, či angličtine.
Tvoj Employment Coach
Píš sem.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Employment Coach pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.