20.11.2017 10:12

Fashion abeceda - žiadna veda /A/

Módny seriál o pojmoch, ktoré ovláda každý módny nadšenec. Patríš medzi nich aj ty?

Vo svete módy sa za celé tie roky vývoja nazbieralo veľmi veľa výrazov, pomenovaní a významných mien, ktoré by mala poznať každá módna nadšenkyňa. Rozhodla som sa pre vás spísať pre mňa tie najzákladnejšie, ktoré by vo vašom slovníku určite mali mať miesto. Pri hľadaní informácií do tejto abecedy som sa aj ja sama podozvedala množstvo zaujímavých vecí, preto dúfam, že aj vás o niečo obohatí a bude sa vám dobre čítať. :-)

"A" ako ASYMETRIA

Mnohým perfekcionistom pri tomto pojme "stoja vlasy dupkom" a spájajú si ho s niečím nepravidelným, nesúmerným a niečím, čo nie je v súlade. Na počudovanie však môže asymetria pôsobiť aj harmonicky. Najčastejšou predstavou asymetrie sú modely šiat s jedným rukávom, ktoré sa na módne móla vracajú čím ďalej, tým viac. Ja som si pre vás pre príklad pripravila pár modelov našej dielne.  Pre mňa osobne sú top páskavé kraťasy so zaujímavým záhybkom, ktoré do vášho prazdninového šatníka vnesú kúsok osobitosti a obľubené sú aj moje šedé maxišaty s výstrihom v prednej, dolnej časti (viď obrázok).

AUDREY HEPBURN

"Pozerajte do očí iným, aby boli vaše oči pekné. Hovorte zmierlivé slová a vaše ústa budú nádherné. A aby bolo bolo držanie tela krajšie, myslite na to, že nie ste samé, keď kráčate."

Inšpirácia toľkých žien, stelesnenie šarmu, elegancie, príťažlivosti a nevinnosti v jednom. To je známa módna ikona Audrey. Kabátiky s veľkými gombíkmi, šaty s lodičkovým výstrihom, klobúčiky, či jednofarebné sukne v kombinácii s jednoduchými blúzkami, predstavujú len zlomok z toho, čím Audrey inšpirovala mnohé ženy. Jej poznávacím znamením bola jednoduchosť a elegancia v spojení s dievčenským vzhľadom. Preferovala tiež úzke 7/8 nohavice a topy a bez svojich perlových náušníc nevychádzala z domu.

Z farieb obľubovala najmä čiernu, bielu a tlmené odtiene béžovej, slabo ružovej či zelenkavej. Čo sa make-upu týka, keď sa jej nevenovali maskérky pri natáčaní, líčila sa sama a vraj tomu nevenovala veľa pozornosti. Rada hovorievala, že verí v manikúru a v nosenie rúžu, aj keď je len sama doma.

Možno ste netušili, že doslova milovala čokoládu, piekla veľa koláčov so šľahačkou a varila veľa cestovín s pomodorom. Aj počas ciest si so sebou v batožine niesla aj olivový olej a parmezán.

ÁČKOVÝ STRIH

Skutočne ženskú "líniu A" obľubujú ženy po celom svete intenzívne už desaťročia.. Možno aj preto, že šaty a sukne v tomto štýle majú na páse úzky, priliehavý strih a smerom dole od pása sa rozširujú. Tým sa krásne zvýrazní driek každučkej ženy a vedia šikovne zamaskovať tie oblasti - bokov a spodného bruška - s ktorými je väčšina žien menej spokojná.

V našej dielni sú áčkové sukne tými najžiadanejšími kúskami, pretože okrem rafinovanosti sú aj veľmi romantické a s vhodným výberom materiálu sú vhodné nielen na spoločenské udalosti ale aj len tak do mesta "ku Converskám."

ALEXANDER WANG

No schválne; Kto by ho nepoznal? Tento 33-ročný Američan s taiwanskými koreňmi a jemne ženskými črtami tváre pozná svet ako úspešného návrhára a bývalého kreatívneho riaditeľa značky BALENCIAGA (k nej sa hlbšie dostaneme v nasledujúcom článku, kde sa budeme venovať druhému písmenu našej /fashion/ abecedy).

Dizajnu ako taký ho pohltil už v päťnástich v kreatívnej škole, no veľkým krokom v jeho kariére bolo presťahovanie sa z Califonie do New Yorku. Po založení vlastnej značky v roku 2005 pokračoval v jej uvedení a kolekciou z pleteniny. O dva roky neskôr prvýkrát predviedol kompletnú ženskú konfekciu na newyorskom móle a ešte v tom istom roku spustil svoju prvú zbierku kabeliek. Dnes je uznávaným a oceňovaným návrhárom a má za sebou mnohé významné spolupráce (napríklad s veľkou spoločnosťou Samsung, Adidas a sily spojil aj s H&M, kde sme si jeho modely mohli kúpiť aj my, bežní smrteľníci...) :-)

Wang je známy svojimi urbanistickými návrhmi a aj keď v minulosti predviedol farebné, resp. prevažne jednofarebné modely, má rád hlavne čierne textílie.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Mladá módna značka, fashion inšpirácie a šitie na mieru. To je MariL. Priblížme si spolu tie najzaujímavejšie módne témy a nazrite do zákulisia tvorby na Slovensku.

Chceš vedieť, keď MariL pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.