Na čo si dať pozor pri kúpe stavebného pozemku

Plus reálne problémy z praxe. V tomto článku sa dočítate, čo vám môže predražiť, alebo úplne zmariť stavbu domu na svojom budúcom pozemku. Plus reálne problémy z praxe

V tomto článku sa dočítate, čo vám môže predražiť, alebo úplne zmariť stavbu domu na svojom budúcom pozemku. Odporúčania vychádzajú z reálnych prípadov mojich klientov v poslednom období.

Prístupová cesta

K pozemku sa treba dostať, to že ste prišli po nejakej ceste, nemusí znamenať že je to oficiálny prístup. Opýtajte sa predávajúceho ako je to s prístupom, odporúčam však kontrolu v katastrálnej mape , či ide o cestu vo vlastníctve obce, alebo ide o podielové vlastníctvo všetkých vlastníkov, čo je častý prípad pri domoch stavaných v niekdajších záhradách. Štandardne pri kúpe pozemku kúpite aj istý podiel z danej cesty. Ak sú na ulici 4 domy, mali by ste nadobudnúť 1/4 z cesty

Skutočný príbeh

Pred pár rokmi klient kúpil stavebný pozemok v menšej obci s cieľom stavať rodinný dom, pred jeho pozemkom sa nachádzal chodník a vedľa pozemku veľmi nepríjemný sused s cieľom zmariť všetky kroky klienta. Došlo k tomu, že sused odkúpil chodník od pôvodného vlastníka ( chodník nebol vo vlastníctve obce). Nakoľko na danom pozemku nebola el. prípojka, klient požiadal o pripojenie. K čomu došlo ?

Elektrárne sa museli podvŕtať pod daný chodník na pozemok klienta, k čomu vlastník pozemku potreboval súhlasné stanovisko suseda - ktorý vlastnil chodník. Výsledok? roky trvajúci súdny spor, kde na záver súd dal za pravdu vlastníkovi pozemku.

Ako zistiť či je pozemok naozaj určený na výstavbu

Na Slovensku neexistuje "stavebný pozemok" , takéto slovné spojenie na žiadnom liste vlastníctva nenájdete. Pokojne sa môže jednať o záhradu, ornú pôdu alebo zastavané plochy a nádvoria. To či na danom pozemku je možná výstavba zistíte podaním žiadosti na miestny stavebný úrad. Názov žiadosti Žiadosť o vydanie záväzného stanoviska .

Územný plán obce vám vie dať odpoveď na mnoho otázok, obec nad 2000 obyvateľov je povinná ho mať vypracovaný a verejne dostupný na webe

Príklady kedy sa na pozemku stavať nedá : ak ide o záplavovú zónu, zosuvovú zónu, ochranné pásma a tam kde je vydaná stavebná uzávera.

Hranice pozemku

Pri kúpe pozemku si nechajte geodetom overiť skutočné hranice v teréne, tie nie vždy nemusia korešpondovať s tými v katastrálnej mape. Cena geometrického plánu je približne 250 - 350 eur. Táto investícia sa oplatí hlavnej ak kupujete nejakú záhradu v obci s cieľom následne tam stavať.

Skutočný príbeh

Klientka sa pustila sama do predaja rodinného domu do záhradou. Predaj sa nedaril a následne oslovila našu realitnú kanceláriu. Po overení detailov sme zistili že viac ako 40 rokov nezákonne užívala záhradu ktorá jej nepatrila, avšak hranica pozemku ( plot) bol posunutý o viac ako 20 metrov na susedný pozemok. Výsledok? značný pokles hodnoty domu, komplikácie pri predaji.

Riešenie? Podali sme žiadosť o prešetrenie na Katastrálny úrad a oslovili dotknutých susedov s cieľom odkúpiť časť pozemku.

Pri kúpe stavebného pozemku si overte čo najviac faktov, ide o veľkú investíciu , niekedy na celý život. V jednom článku nie je možné spomenúť všetky riziká a nástrahy, preto pripravujeme článok číslo 2.

Tomáš Barány

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Živím sa ako realitný maklér a finančný sprostredkovateľ od roku 2009. Uznávam čestnú a pravdivú prácu.

Chceš vedieť, keď Tomáš Barány pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.