Skvelou správou je, že mnohé administratívne úkony sa dajú riešiť online - priamo s daňovým úradom či cez odborných konzultantov zo Slovenska. Kedy efektívne využijete služby slovenskej poradenskej spoločnosti?
Súčasťou práce v zahraničí, či ste zamestnancom, živnostníkom alebo zamestnávateľom, sú okrem nových pracovných skúseností a benefitov i nevyhnutné administratívne záležitosti.
Daňové povinnosti, sociálne výhody a ďalšie formálne náležitosti v súvislosti s podnikaním platia bez výnimiek pre každého.
Popri štandardoch, ako je podanie daňového priznania, žiadosť o prídavky na dieťa (Kindergeld) či oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane (Freistellung) sa určite stretnete s daňovým číslom Steuernummer, elektronickým podpisom Elster či hlásením k registrácii pre daň zo mzdy zamestnancov.
Je niektoré pre vás novinkou? Načerpajte potrebné informácie a vybavte ich čím prv, pokojne v spolupráci s konzultantom zo Slovenska.
Zamestnávate na práce v Nemecku vlastných zamestnancov? Potom pre vás platí povinnosť podávať takzvané Lohnsteuer-Anmeldung, teda hlásenie k dani zo mzdy za zamestnancov s výkonom práce na území Nemecka.
Dôležité je, že sa musí podávať na predpísanom tlačive a elektronicky podpísané konateľom spoločnosti alebo jeho oprávneným zástupcom.
Termíny, kedy sa podáva, môžu byť ročné, kvartálne alebo mesačné - podľa výšky zrazenej dane zo mzdy v predchádzajúcom roku.
Tip pre podnikateľov a firmy: Zamestnancov, ktorých vysielate za prácou do Nemecka, musíte prihlásiť na colný úrad – Zollamt a tiež do nemeckého dovolenkového fondu – SOKA BAU.
V Nemecku sa pre online komunikáciu s daňovým úradom Finanzamt používa elektronický podpis Elster. Pomocou neho sa podávajú daňové priznania, žiadosti o Freistellung, hlásenia Lohnsteuer-Anmeldung, ale aj akékoľvek iné zmeny v súvislosti s podnikaním v Nemecku.
Keď si vybavíte Elster, bude vám platiť 3 roky. Potom si ho musíte vybaviť opätovne na ďalšie 3 roky.
Ak budete pracovať v Nemecku na stavbe, zaujímavým dokumentom je pre vás Freistellung, teda oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane. Ak ho nebudete mať, váš objednávateľ vám bude strhávať Bauabzugsteuer (stavebnú zrážkovú daň) vo výške 15 % z vášho hrubého príjmu.
No skôr, ako si začnete vybavovať Freistellung, potrebujete nemecké daňové číslo Steuernummer. Slovenským podnikateľom (s.r.o. a SZČO) ho prideľuje nemecký daňový úrad Chemnitz Süd.
Vo všetkých prípadoch vám poradí a pomôže konzultantská spoločnosť zo Slovenska. Výhodou je, že má mnohoročné skúsenosti s nemeckým sociálnym a daňovým systémom, ako aj s rôznymi životnými situáciami Slovákov v Nemecku.
Popularita online komunikácie prenikla aj do poradenstva. Ak ste niekedy museli chodiť na osobné stretnutia a vypĺňať siahodlhé formuláre, teraz vám postačí vyplniť žiadosť a priložiť dokumenty z vášho mobilu, kdekoľvek ste. Pokojne aj popoludní u vás doma pri šálke čaju.
Vo svete podnikania sú na prvom mieste zákazníci a predaj. Vďaka skúseným odborníkom to nebudú nevyhnutné administratívne vybavovačky - aj keď podnikáte v Nemecku.
Foto: elements.envato.com, tj-legal.com
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď fadam pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.