Napriek tomu, tento populárny prvok prešiel dlhým a prekvapivo zaujímavým vývojom, a kým v niektorých častiach sveta o pergolách ešte ani nechyrovali, v iných ich už po stáročia využívali. Dnešné bioklimatické pergoly majú popri tom aj celkom odlišnú funkciu oproti svojim predchodcom.
Pergoly sú otvorené konštrukcie arkádového typu, ktoré čoraz častejšie zdobia záhrady a bezprostredné okolie rodinných domov. Jednoduchú konštrukciu z podpier a na nich položených horizontálnych trámov poznali už v starovekom Egypte, no názov im dali práve Rimania, ktorí si pergoly mimoriadne obľúbili. Samotný výraz „pergola“ pochádza z latinského slova „pergula“, čo môžeme voľne preložiť ako „prístrešok“.
V staroveku slúžili pergoly predovšetkým ako ochrana pred slnkom. Stáli pri vilách, v záhradách, parkoch a všade, kde bolo treba vytvoriť príjemné miesto na oddych. Okrem toho však boli pergoly veľmi užitočné aj z dôvodu, že sa využívali ako opora pri pestovaní viniča.
Počas stredoveku zdobili pergoly najmä záhrady v kláštoroch, pričom ich často zdobili náboženské motívy. Renesančná architektúra zas čerpala inšpiráciu z antického Grécka a Ríma, pričom aj v tomto období boli pergoly stále obľúbené, a to najmä medzi zámožnými občanmi.
Nič však netrvá večne a tak aj popularita pergol začala nástupom romantizmu postupne klesať. Vo väčšej miere začal záujem o pergoly stúpať na počiatku 20. storočia, pričom na ich stavbu sa používali najmä tehly. Dnes sa pergoly zhotovujú z rôznych kompozitných materiálov, hliníka, ale aj tradičného dreva, pričom vďaka moderným technológiám môže ísť o funkčný doplnok domu využiteľný po celý rok.
Foto: elements.envato.com, visio.systems
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď fadam pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.