Ako vyčistiť fasádu svojpomocne?

Je už najvyšší čas na vyčistenie vašej fasády? Premýšľate ako na to a myslíte si, že to zvládnete aj sami? Poradíme vám na čo nezabudnúť, na čo si dať pozor ale aj ako predísť znečisteniu.

Pravidelné čistenie fasády je kľúčové pre udržanie vášho domu v dobrom stave. Fasády sú neustále vystavené pôsobeniu rôznych vplyvov ako kyslé dažde, prach, smog či organické nečistoty, čo sa môže prejaviť vo forme rôznych škvŕn, rias alebo plesní. Ak sa chystáte čistiť fasádu svojpomocne, budete potrebovať vhodné čistiace prostriedky a spoľahlivý tlakový čistič, teda tzv. „vapku“.

Vplyv prostredia na stav fasády

Stav fasády môže ovplyvňovať množstvo faktorov. Krupobitie či silný vietor môže spôsobiť okamžité poškodenie, zatiaľ čo ďalšie vplyvy, ako kyslé dažde a prachové častice, spôsobujú atmosférické znečistenie, ktoré sa na fasáde usádza postupne. Častým problémom býva výskyt rias a plesní, ktoré sa zvyknú tvoriť na severných a východných stranách fasády alebo v oblastiach s vyššou vlhkosťou. Pravidelným čistením môžete týmto problémom predchádzať a zároveň predĺžiť životnosť fasádnych materiálov.

Pred čistením fasády: Na čo myslieť?

Predtým, než začnete s čistením fasády, je vhodné zvážiť tieto tri faktory:

Typ znečistenia: je fasáda pokrytá bežnou špinou, alebo je napadnutá riasami a plesňami?

Úprava fasády: je fasáda zateplená alebo bez zateplenia?

Materiál fasády: aký materiál budete čistiť – či už ide o betón, kameň, drevo, tehlu alebo rôzne typy omietok (akrylátová, silikátová, silikónová)?

Výber čistiaceho prostriedku

Pre svojpomocné čistenie fasády budete potrebovať kvalitný čistiaci prípravok. Zvoľte čistiaci prípravok podľa materiálu vašej fasády (napr. tehla, omietka, drevo). Na trhu je množstvo produktov špeciálne navrhnutých pre fasády, ktoré zohľadňujú rôzne typy povrchov a druhy znečistenia (organické, anorganické a pod). Avšak tieto voľno predajné produkty často neobsahujú dostatočné množstvo a koncentráciu účinných látok na dôkladnú dekontamináciu vašej fasády a výsledky často nemusia byť také ako s profesionálnou firmou. Je to z dôvodu bezpečnosti pri manipulácií s týmito látkami. Profesionálne aplikačné firmy majú svojich dodávateľov, ktorí im pripravujú špeciálne produkty vo vysokej kvalite a dôkladne preškolení tím vie ako s nimi zaobchádzať. Takéto vysoko-kvalitné prípravky na fasády sú šetrnejšie k životnému prostrediu a omnoho účinnejšie (čo sa odzrkadľuje aj v cene samotného čistenia).

Postup čistenia fasády

Pri čistení fasády je dôležité dodržiavať správny postup:

Príprava priestoru – pred začatím čistenia zabezpečte okolie – zakryte citlivé rastliny a záhony, záhradný nábytok či iné predmety, ktoré by mohli byť poškodené vodou alebo čistiacimi prostriedkami. Môžete zvoliť veľké celty, maliarske igelity, plachty a pod.

Nanesenie čistiaceho prípravku – čistiaci prostriedok najprv naneste na povrch fasády (riadiac sa pokynmi na obale), najlepšie maliarskym valčekom, nízkotlakovým rozprašovačom alebo kefou. Nechajte ho pôsobiť podľa odporúčaní výrobcu, aby sa nečistoty dostatočne uvoľnili.

Čistenie tlakovou vodou – po pôsobení čistiaceho prostriedku pokračujte tlakovým čistením fasády. Použite tzv. vapku s nastavením vhodného tlaku a dostatočnou vzdialenosťou od fasády, aby ste povrch nepoškodili. Ideálne je čistenie vlažnou vodou; teplota by nemala prekročiť 50 °C, aby ste nepoškodili fasádne pojivo alebo fasádny náter.

Kontrola a opakovanie čistenia – ak sú po prvom čistení stále prítomné odolné škvrny alebo usadeniny, opakujte proces ešte raz, prípadne použite prostriedok určený na silne znečistené povrchy. Postup je niekedy nutné opakovať niekoľko krát pre dosiahnutie perfektného výsledku a dôkladnú dekontamináciu štruktúr fasády.

Ochrana fasády po čistení: Prečo sa oplatí investovať do odborníkov?

Po dôkladnom vyčistení fasády je nesmierne dôležité ju ošetriť tak, aby sa na nej riasy, plesne a iné organické nečistoty neobjavili už po prvom roku od náročného vyčistenia. Tento krok však väčšina domácich majstrov zanedbáva, alebo naň jednoducho nemá dostatočné vedomosti a skúsenosti. Impregnácia fasády totiž vyžaduje nielen kvalitné produkty, ale aj odborné posúdenie, ktorý prípravok je vhodný pre konkrétny povrch. Napríklad na strechu, betónový obklad či omietku sa používajú rozličné druhy ochranných prostriedkov, ktoré zaisťujú optimálnu ochranu a dlhodobý efekt.

Profesionálne firmy nielenže presne vedia, aký produkt použiť na daný povrch, ale zabezpečia aj jeho správnu aplikáciu, čím minimalizujú riziko chýb (vznik hnedých fľakov, stekancov a pod.) . Investícia do odborníkov sa preto rýchlo vráti v podobe ušetreného času, energie a zbytočných problémov, ktoré by mohli vzniknúť pri nesprávnom postupe. Ak chcete, aby vaša fasáda vyzerala dlho ako nová a aby ste sa vyhli opakovanému čisteniu už po prvom roku, nechajte túto prácu radšej na profesionálov. Viac informácií o odbornom čistení a impregnácii fasád nájdete na JetWash SK.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Technik JetWash SK pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.