Appky, weby a rozšírenia, ktoré potrebuje každý študent

TOP appky, weby a rozšírenia, ktoré ti uľahčia učenie, pomôžu ti s disciplínou a sústredením a uhľačia ti úlohy bežného študenta.

Pre jednoduchšiu orientáciu som všetko roztriedila podľa oblasti, v ktorej ti tieto pomôcky budú užitočné.

Učenie, online vzdelávanie, vyhľadávanie zdrojov a ďalšie

Skillshare

Chceš sa naučiť, ako si urobiť poriadok v živote určením tých pravých priorít?

Alebo sa chceš konečne venovať svojmu hobby (ako fotografovanie, kreslenie alebo učenie jazykov) viac, ale nemáš čas ani peniaze chodiť na kurzy v tvojom meste?

Skillshare super web, na ktorom nájdeš vyše 15 000 kurzov. Je to online komunita, zameraná na učenie sa. Každý môže objavovať, absolvovať a vyučovať kurzy. Pomáha v kariérnom raste, v sebarozvoji, v zlepšovaní života a predovšetkým umožňuje ľuďom robiť to, čo ich napĺňa.

Môžeš sa učiť o fotografovaní, blogovaní, písaní či produktivite, ale tiež tam nájdeš kurzy o programovaní, kreslení či maľovaní, financiách alebo varení. Už neexistuje žiadna výhovorka – všetky tieto veci sa môžeš naučiť doma.

Pracovný jazyk Skillshare je angličtina, odporúčaná úroveň je aspoň B1.

Memrise

TOP appka na rozširovanie slovnej zásoby. Používa audiovizuálne prvky, ktoré ti pomôže slovíčka si zapamätať, využíva tiež princíp, podľa ktorého funguje ľudská pamäť (čiže opakovanie v intervaloch), navyše je to zábavná a milá aplikácia, má aj offline mode a je tam veeeeľmi veľa jazykov. Za 10 minút denne sa vieš naučiť veľa a rýchlo.

Appka dostupná v Google Play aj iStores.

Voice of America

Aktuálne správy, videá, články, kvízy, gramatika, všetko potrebné pre zlepšovanie angličtiny nájdeš na VOA. Všetok obsah je rozdelený do rozličných levelov, takže každý si príde na svoje. Odporúčam tiež v prípade, že zápasíš s gramatikou alebo nemáš veľa času na čítanie románov v angličtine.

PS: Stránka funguje aj v španielčine!

Spanishpod101.com

Webstránka, ktorú som vychválila už v článku o cudzích jazykoch. Najjednoduchší spôsob, ako si napočúvať španielčinu, naučiť sa nové slovíčka a porozumieť gramatike, zároveň si udržať angličtinu a robiť to kľudne cestou do školy. Od-po-rú-čam! Vhodné aj pre úplných začiatočníkov (angličtina aspoň úroveň B1 potrebná).

Jazykový mentoring

Neskutočne vydupaná stránka sympatickej slovensky Lýdie, ktorá učí ľudí, ako sa učiť jazyky zábavne a efektívne, tak, aby videli skutočné výsledky. Niet o čom, ak ešte nesleduješ Lýdiu na Facebooku a nepoznáš jej videá, tak veľmi odporúčam ešte pred začiatkom školského roka!

Najlepšie slovníky, aké poznám!

SpanishDict je španielsko-anglický slovník, ktorý tiež zahŕňa gramatiku, skloňuje a časuje, navyše má perfektný prekladač (prekladá podľa mojej skúsenosti presnejšie ako Google Translate!!!). Angličtina tu je základ.

Thesaurus je výkladový jednojazyčný slovník, ktorý ponúka definície slov, vyhľadáva synonymá a antonymá a vďaka nemu budú tvoje eseje v angličtine znieť ako od profíka! Ak sa anglicky ešte len učíš, aj tak ti odporúčam využívať výkladový slovník namiesto prekladového, dlhodobo to má lepší účinok (naučíš sa vyjadrovať v tom jazyku skôr a efektívnejšie). Tiež tam nájdeš grammar tips.

Poznámky z kníh a učebníc, vypracované maturitné témy

Tu niet čo dodať. Rovno ti ponúkam zoznam.

zmaturuj.sk  (vypracované maturitné témy)

oskole.sk (pomôcky od učiteľov a študentov, vysvetlenia k učivu, eseje a vypracované maturitné témy)

SparkNotes (eseje, poznámky a rozbory literárnych diel a tiež web, ktorému vďačím za Áčka z literatúry!)

Scribd (knihy, audioknihy, časopisy)

Shmoop (ľudia zo Stanfordu, Harvardu a ďalších univerzít pripravili poznámky, eseje a testy; ďalší web, ktorému vďačím za Áčka)

Zdroje!

Robíš na prezentácii alebo eseji do školy? Píšeš bakalárku? Hľadáš ďalšie zdroje? Nech sa páči:

Google Scholar. Poďakuješ mi neskôr.

Extra tip: Využi bibliografiu z napísanej eseje, ktorú nájdeš online, pre tú tvoju. *žmurk*

Sústredenie, disciplína, time management a produktivita

Momentum

Momentum je nádherné rozšírenie pre Chrome. Vidíš čas, svoje to-do, NÚD (najdôležitejšia úloha dňa) a nejaké príjemné, nerozptyľujúce pozadie s motivačným citátom. Dokoncalé pozadie v prípade, že sa učíš s hudbou a chceš mať zapnutý počítač, zároveň ale pracuješ offline a nechceš čumieť na Facebook.

Pozadie vidíš v novom tabe v prehliadači, a na väčšinej mojich fotiek na instagrame si ho už mohol zhliadnuť.

Forest

Forest je krásna kombinácia motivácie a produktivity. Založený na klasickom Pomodoro systéme (25 minút práca, 5 minút prestávky) funguje ako aplikácia do telefónu ako aj rozšírenie pre Chrome.

Forest je vlastne časovač. Nastavíš si, koľko minút chceš pracovať, a spustíš. Počas práce ti bude rásť stromček. Pokiaľ v tom čase otvoríš appku (či webstránku), ktorú máš na Blackliste, stromček ti umrie – a my nechceme, aby stromčeky umierali! Jemná psychológia a skvelo fungujúca metóda Pomodoro ti pomôžu pri každodenných domácich úlohách, ale tiež pri väčších projektoch, kedy je naozaj dôležité mať rovnováhu medzi pracovným časom a prestávkami.

Google Kalendár

Ak ešte nepoužívaš Google Kalendár, netuším, ako si spravuješ čas alebo plánuješ výlety! Jednoznačne ti ho odporúčam, najmä preto, že je so všetkým zosynchronizovaný, jednoducho zdieľateľný a všade dostupný. Odporúčam ti doňho zapisovať všetko.

Fakt všetko. Vlož si doň rozvrh. Stretnutia. Výlety. Dokonca ti ponúka možnosť stanoviť si cieľ a pracovať na pravidelných návykoch, a má skvelú funkciu, ktorá ti vyhľadá voľný čas, počas ktorého môžeš na tom cieli pracovať.

Loop – Habit Tracker

Jednoduchá, minimalistická aplikácia pre meranie pravidelnosti, s akou sa venuješ návykom, ktoré si chceš vybudovať. Cvičenie, dostatok tekutín, čítanie, štúdium či meditácia – táto appka ti pomôže merať svoj progres a nezabudnúť napríklad poliať kvety alebo si vypočuť ďalšiu lekciu španielčiny (áno, to sú moje návyky, orchidea ešte žije, ďakujem za opýtanie!).

Doodle – Jednoduché plánovanie

Či už s kamošmi hľadáš vhodný deň na grilovačku alebo sa potrebujete stretnúť kvôli prezentácii, Doodle je web, ktorý ti naozaj odporúčam uložiť si do záložiek. Jednoducho si tam vyklikáš možné dni, všetkým rozpošleš link, počkáš, kým označia, kto kedy môže a voilá! Jednoducho a bez MILIÓNOV SPRÁV V SKUPINOVOM ČETE zistíš, ktorý deň vyhovuje všetkým (alebo aspoň väčšine).

Dve super stránky, ktoré ti stačí navštíviť raz, a za 10 minút máš oveľa čistejší a prehľadnejší email!

Unroll.me je web, ktorý zozbiera informácie o všetkých newslettroch, na ktoré si sa prihlásil už ani nevieš kedy a pomôže ti jednoducho sa z nich odhlásiť. Zaberie ti to 5 minút, ale prestaneš mať preplnenú emailovú schránku a budeš mať viac času (a peňazí) počas roka!

Mailtrack mi poradil kamoš, je to celkom múdra funkcia pre Gmail, ktorá ti umožní vidieť, či boli tvoje odoslané emaily doručené a prečítané. Pomáha to najmä na vysokej škole, keď si napríklad dohaduješ stretnutie s učiteľom a je pre teba kľúčové vedieť, či ten email čítal. Vieš, kedy niečo poslať opäť alebo rovno zavolať. Nastaviť to opäť trvá 5 minút (aj menej).

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Redaktorkou v Refresheri som bola v rokoch 2019 - 2023. Otváram témy ľudských vzťahov, sexuality a sexuálneho a reprodukčného zdravia bez hanby a odsudzovania. Rozoberám otázky o plodnosti, nevere či láske. Často zabŕdnem aj do tém, o ktorých bez chichotu nevieme poriadne v spoločnosti hovoriť, napísala som napríklad sériu článkov o tom, ako si zlepšiť sexuálny život. Kriticky a nezaujato píšem aj o biznise s krásou, najmä o kozmetike a starostlivosti o pleť. Vo voľnom čase čítam fantasy a sci-fi knihy. Všade na socials ma nájdeš ako @timeapise, DMs mám otvorené.

Chceš vedieť, keď Tímea Krauszová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.