12.12.2018 23:01

Čím by bola zbraň bez človeka ?

Odpoveď by samozrejme mohla byť - kusom železa . Kusom železa, ktoré má svojich odporcov a milovníkov. Po prečítaní tohto článku možno podporíš dobrú vec. Alebo nás aspoň rešpektuj.

Na Slovensku máme udajne okolo 150 000 legálnych držiteľov zbrane. Predstavme si pod tým napríklad poľovníkov, športových strelcov, zberateľov ale možno aj obyčajného človeka, ktorému pištoľ leží v trezore na horšie časy. Táto skupina ľudí o svojich koníčkoch moc nehovorí, na verejnosti nosí zbraň skryto, dodržuje zákon. Preto sa z médií dozvieme o strelcoch niečo, len keď sa stane tragédia alebo sa niečo naozaj že pokazí. Alebo keď sa stane trestný čin. Ten je ale zvyčajne spáchaný nelegálne držanou zbraňou, kúpenou ako sme mohli tento rok vidieť napríklad za 1000 EUR , tak výhodne nakúpila istá partička v Nitre nelegálny samopal.

Slušní strelci sa však stretávajú každý víkend napríklad na súťažiach. Stane sa Vám občas , že v pravo od vás mieri na terč doktor a vľavo miestny prokurátor. Po súťaži sa všetci stretnú a prehodia pár inteligentných slov, zhodnotia deň a ide sa ďalej.

Všetko v maximálnej slušnosti. V záujme o históriu, šport, lov . Zbraň je nebezpečná, no tým ako sa použije , za to zodpovedá človek. Postupujeme podla zákona, poznáme prvú pomoc, pojmy ako nutná obrana a krajná núdza. Zbraň na verejnosti nevyťahujeme bezdôvodne, nie ako obyčajní chlapci s plynovkami, ktoré vyberú už pri prvej príležitosti a hraju sa na drsných.

Sme viac menej nenápadní. Možno ani preto ste nepostrehli, že sa chystá zmena zákona o zbraniach a strelive. Slovensko ako člen európskej únie musí prijímať zákony schválené v Bruseli. Nová smernica prináša viacero obmedzení, no nie sú také reštriktívne ako pre nás pripravili naši slovenskí zákonotvorci ( asi to nazvem tak) .

Nestrelca bude napríklad mrzieť, že po novom by mali byť obmedzené expanzné zbrane . Navštívili ste už niekedy akcie ako Sahara, Tankové dni v Trenčine alebo Slovenské piesky ? Pred vami sa stretnú dve bojujúce strany v ukážke z druhej svetovej vojny a nad hlavami Vám lietajú lietadlá. na tieto akcie chodia tisícky ľudí. Ale možno už nebudú. Všetky tie zbrane strielajú ,, slepé,, náboje. No po novom budu zakázané a obmedzené ak boli odvodené od samočinných zbraní. Všetky staré ruské a nemecké samopaly. Hercom zostane len drevená puška a zvuk z reprákov. Zážitok z akcie klesne o polovicu. Náklady na zbrane pre hercov zase stúpnu niekoľko násobne. Až likvidačne.

Strelcov , nie všetkých ale pomernú časť, sa zase dotkne zákaz samonabíjacich zbraní upravených zo samočinných. Všetky pušky , kedysi strielajúce dávkou, dnes upravené na jednotlivé rany budú zakázané. V lepšom prípade na výnimku. Tak obľúbený samopal VZ58 alebo AK47 prídu do nemilosti. Má ich mnoho vlastníkov a odrazu budú zakázané. Kam ich dáme ? Predáme do zahraničia a zas ich niekto donesie do Eú ? Napríklad aj na vianočné trhy ? Skráti sa aj platnosť zbrojného preukazu a psychotestov. Tento krok prinesie do štátnej pokladnice každých 5 rokov minimálne 150 000 x (cca 110eur). Zásobníky budu do 20 nábojov pre krátku a do 10 pre dlhu zbraň. Akonáhle u vás nájdu zásobník na 30 nábojov stratíte spoľahlivosť a pokuta skoro 1700 eur.

Zberatelia zbraní a milovníci histórie si zase nebudú smieť zo svojho kúsku legálne vystreliť na strelnici. Perkusné pištole , tlejákové všeličo neviem čo a predovky bude treba zbrojný preukaz. mnoho krát ide o repliky a kusy staré aj 150 rokov a ich držbu neriešil ani cisár Franz Jozef.

A mnoho dalšieho, mohol by som písat do rána. Podrobnú a pochopitelnú analýzu na odbornej úrovni pripravilo združenie Legis Telum a nájdete ju tu : http://legistelum.sk/wp-content/uploads/2018/12/Analyza-novely-06122018.pdf

Ak sa chcete zapojiť , či už ako strelecká alebo nestrelecká verejnosť do medzirezortného pripomienkovania tohto zákona , opäť pripravilo Legis Telum výbornú pripomienku. Drží sa európskeho zákona , no zároveň nám trošku uvoľňuje ruky. nájdete ju tu : https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/884/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3104342

ak ju chcete podporiť dovolím si napísať stručný návod :

Ako prvé sa treba registrovať na stránke Slov-Lex a po vyplnení mena adresy a podobných divočín ste registrovaný. Viac na tomto odkaze. https://www.slov-lex.sk/registracia

Po registrovaní a od kliknutí mailu od Slov-Lex sa treba prihlásiť a kliknúť na tento link : https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/884/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3104342

prelistovať pripomienku až na koniec a kliknúť podporiť pripomienku .

ďakujeme za podporu a snáď sa vidíme aj o rok na strelnici :-)

Nie som právnik a snažil som sa napísať článok tak aby to pochopil takmer každý. Naposledy som písal na škole sloh cez maturitu a to je dobrých 7 rokov dozadu. Cieľom nieje ani šíriť paniku ani nenávisť ale dostať aktuálnu situáciu do povedomia mladých. K pripomienkam v legislatívnom konaní sa môže vyjadriť ktokoľvek. či už súhlasí alebo nie. Skôr otváram diskusiu.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
31
Poslať správu
Multitalent ,čo píše čo ho napadne...

Chceš vedieť, keď Boris BK pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.