7.3.2018 15:14

Hlavné mesto Malty - Valletta a sprievodca perlou Stredomoria

Čo Ti napadne pri pomyslení na slnečnú Maltu? More, pláže, história? V prúde myšlienok o všetkých krásach tohto miesta sa nám vždy vynorí Valletta – hlavné mesto Malty a historické srdce Stredomoria.

VALLETTA AKO SÚČASŤ SVETOVÉHO DEDIČSTVA UNESCO

Písal sa rok 1980, kedy hlavné mesto Malty, ktorého názov získalo od rytierskeho majstra, prevzalo pod svoje krídla UNESCO. Dlhé ulice ako Merchants Street, alebo Repubic Street naberajú na popularite a my sa radi strácame v spletitých uličkách pouličných stánkov, obchodíkov a jedinečných pamiatok. Barokové katedrály striedajú budovy poznačené zubom času a bombardovaním počas druhej svetovej vojny, pričom jeden z najznámejších kostolov je Katedrála sv. Jána. Tá za svojimi dverami a 369 mramorovými doskami ukrýva pozostatky rytierov a kresby svetoznámeho Caravagia. Mesto neobíde ani všetkých milovníkov umenia a už vôbec nie knihomoľov. Neďaleko knižnice z 18. storočia sa tiahne palác Grand Master’s Palace, ktorý dnes predstavuje sídlo parlamentu a prezidenta Malty.

Obrázok: pixabay.com

SPOZNÁVANIE VALLETTY – HLAVNÉHO MESTA MALTY

Hovorí sa, že čo je malé, to je pekné a o Vallette to platí dvojnásobne. Vo Vallette nás priláka viac ako 500 ročná história a autentická atmosféra. Dlhé uličky, pouličný remeselníci, pieskovcové stavby, či stopy významných osobností zapísaných do bohatej histórie mesta. Z farebných drevených balkónov sa nesie hluk a ako kedysi spisovateľ W. Scott poznamenal, “toto mesto je jeden sen”.

Valletta však nie je iba mestská “džungla” pieskovcových domov a okrem množstva pamiatok a múzeí je aj plná kopcov, záhrad a neuveriteľných výhľadov. Chceš nazrieť za oponu a vedieť aké to kedysi bolo za čias dávnych rytierov? Stačí sa posadiť v záhradách Barrakka a predstaviť si ako sa hrdo prechádzajú cestičkami v tieni stromov. Z hornej časti záhrad – Upper pritom zažiješ pohľad na Grand Harbour, ktorý predstavuje najväčší prístav v Európe. A ak si fanúšikom seriálu Game of Thrones, prehliadku si o to viac užiješ. Dlaždené uličky mesta a Veľkého prístavu vytvárali kulisu v niektorých scénach Královho prístavišta. Okrem toho sa táto časť mesta objavila aj vo filme Gladiátor, alebo po novom aj v Assassin’s Creed.

Obrázok: pixabay.com

Pohojdávajúce sa loďky dhajsa – jeden zo symbolov Malty, slúžiace k presunu námorníkov z veľkých lodí na pevniny zaručene neuniknú žiadnemu zvedavému oku. Dnes rúčné veslovanie vystriedalo poháňanie motorom a vytvárajú jedno zo spojení Valletty s Three Cities na východnom pobreží Grand Harbour.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA VO VALLETTE

Valletta je plná miest, ktoré sa počas návštevy Malty zaručene oplatí vidieť. Aké sú naše odporúčania a obľubené zastávky počas cestovania po Vallette?

Katedrála sv. Jána – St. John’s Cathedral – umenie, architektúra a dejiny rytierov na jednom mieste. – Občas je dobré nechať sa unášať prúdom a bezmyšlienkovito objavovať zašité uličky plné suvenírov, pokrikujúcich predajcov a miestnych chutí. – Záhrady Barrakka a prístav Grand Harbour – prejdi sa po stopách rytierov a filmových kulís.

Velmajsterský palác – Grand Master’s Palace – okrem iného sa tu 3x denne premieta dokument o živote a histórii Malty. – Národná knižnica – stihneš si prelistovať viac ako 300 000 zväzkov kníh?

Ak sa Ti článok páčil a chceš zistiť viac informácií o Malte, navštív stránku www.bestest.sk.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Jazykové pobyty priamo na slnkom zaliatej Malte so zameraním na anglický jazyk.

Chceš vedieť, keď bestest pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.