Bitcoin tak predstavuje príklad tzv. deflačnej meny. Pri raste dopytu po nej bude stúpať aj jej hodnota.
Oproti bežným inflačným menám, centrálna banka nemôže pristúpiť k výrobe nových bankoviek alebo mincí. V praxi to znamená, že s rastom hodnoty bitcoinov sa bude potrebné množstvo mincí na nákup tovaru zmenšovať. Priemerná veľkosť transakcie sa zníži a bude pravdepodobne nutné ju vyjadrovať v podjednotkách bitcoinu, napr. MBTC (milibitcoin alebo mikrobitcoin).
Bitcoin umožňuje používateľom elektronicky rozosielať peniaze rovnako jednoducho, ako keď odošlete e-mail alebo SMS správu. Transakcie sú realizované prostredníctvom bitcoinových peňaženiek a kvôli bezpečnosti sú opatrené špeciálnym digitálnym podpisom. Zároveň každý v sieti vie o všetkých existujúcich transakciách. Históriu každej transakcie možno stopovať až k samotnému počiatku kedy bol bitcoin vyprodukovaný.
Prvý fakt je ten, že neexistujú žiadne bitcoiny, ale iba záznamy o bitcoinových transakciách. Ak chcete teda poslať bitcoin, potrebujete na to len dve veci – verejnú bitcoinovú adresu príjemcu a váš privátny kľúč. Verejná bitcoinová adresa je generovaná náhodne a ide o dlhú postupnosť čísel a písmen, to platí aj pre privátny kľúč, ale s tým rozdielom, že ten je tajný a poznáte ho iba vy.
Privátny kľúč v kontexte bitcoinu je tajné číslo, ktoré vám umožňuje bitcoin minúť. Každá peňaženka obsahuje jeden alebo viac takýchto kľúčov, ktoré sú uložené v súbore peňaženky. Privátne kľúče môžu byť uchované aj v počítačových súboroch alebo vo forme QR kódov.
Samotná transakcia začína tak, že svoj privátny kľúč použijete na podpísanie a tým pádom zabezpečenie správy, ktorá obsahuje vstupné informácie, množstvo (koľko bitcoinov odosielate) a výstupnú informáciu (verejná bitcoinová adresa príjemcu). Celá táto správa je následne odoslaná z bitcoinovej peňaženky do rozsiahlej bitcoinovej siete. Ťažiari následne overia validitu transakcie, zahrnú ju do nového bloku spolu s ďalšími transakciami. Nakoniec potvrdí aj celý blok. Teraz už je v záznamoch všetkých transakcií uvedená aj prípadná vaša schránka s bitcoinovou adresou, ktorá má o pár mincí menej. Keďže však žiadna bitcoinová adresa nie je zviazaná s konkrétnou osobou alebo organizáciou, je vo virtuálnom svete takmer nemožné kohokoľvek prepojiť s transakciami, ktoré uskutočnil.
Kompletný priebeh bitcoinovej transakcie je, samozrejme, extrémne zložitý a vyžaduje si ďalšie naštudovanie.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Kristína Chmurčiaková pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.