13.4.2018 12:26

Ideálna spálňa podľa vašich predstáv

Rozmýšľate i vy nad tým, ako zariadiť spálňu? Neviete, ktorým smerom sa vybrať, ako rozmiestniť nábytok, prípadne, ako doladiť detaily?

Ponúkame vám rady, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní spálne a výbere tých správnych posteľných obliečok.

Prvoradé je cítiť sa v spálni dobre. Je to miesto odpočinku a celková atmosféra priestoru, by mala vo vás vyvolávať želaný efekt.

Spálňa nám primárne slúžiť na odpočinok. Je dôležité, aby sme sa v miestnosti cítili príjemne, preto ak vám to priestory dovoľujú, oddeľte miestnosť určenú na spánok od tej pracovnej. Zariaďte si spálňu podľa vlastného vkusu, nezabudnite ani tie na najmenšie detaily, ktoré spravia izbu útulnou a vašou.

Posteľné obliečky

Obliečky sú súčasťou bytového i hotelového textilu. Dopĺňajú celkový dizajn postele, sú tiež odzrkadlením čistoty a pohodlia. V hotelových izbách je obzvlášť dôležité vybrať pekné obliečky a naaranžovať posteľ. Prispievame tým k lepšiemu dojmu, ktorý hosť nadobudne, hneď po príchode do izby.

Požitok zo spánku dosiahneme najmä kvalitným matracom, avšak svoje zastúpenie na ňom majú i periny. Našuchorené periny spríjemňujú spánok. Kvalitné obliečky pridávajú na celkovom pohodlí. S modernou dobou sa rozšírila ponuka obliečok. Zatiaľ čo v minulosti sa obliečky vyrábali viac-menej v rovnakých farbách a vzorom, dnes je dostupné naozaj veľké množstvo posteľnej bielizne s rôznou potlačou.

Vybrať si môžeme z rôznych materiálov. Medzi veľmi žiadané patria obliečky vyrábané čisto z prírodných materiálov. Najčastejšie sú obliečky šité zo 100% bavlny, ale nájdeme i rôzne iné varianty, ktoré si získali svojich priaznivcov. Obľúbenú sú bambusové obliečky, ktoré sa ľahko prispôsobia telesnej teplote a navyše sú antibakteriálne. Menej známe sú obliečky vyrábané z viskózy. Ide o čisto prírodný materiál, ktorý väčšina ľudí nepozná. Obliečky sa vyrábajú v kombinácii viskózy a bambusu, čím sa dosahuje vysoká kvalita posteľnej bielizne. V chladných mesiacoch dominuje jednoznačne flanel. Látka skvele drží teplo a rýchlo sa zahrieva. Saténové obliečky sú veľmi jemné na dotyk. Veľa ľudí si práve satén spája s chladom, čo však nie je úplne pravda. Pokiaľ si kúpite kvalitné saténové obliečky uvidíte rozdiel. Látka je prispôsobivá akémukoľvek počasiu.

Ako zariadiť spálňu

Ideálne je umiestniť izbu na severozápad, prípadne na severovýchod. Chlad zo severnej strany oceníte najmä počas horúcich letných dní. Pokiaľ sa teda rozhodujete, ktorá miestnosť bude pre spálňu najvhodnejšia, máte o výber postarané. Stačí zobrať do rúk kompas a ten vám napovie.

Vhodné je situovať spálňu do tichej časti príbytku a vyhnúť sa oknám, ktoré sú umiestnené smerom do ulice.

Najdôležitejšou súčasťou spálne je posteľ. Preto venujte zvýšenú pozornosť výberu postele s kvalitným roštom a matracom. Zabezpečia vám plnohodnotný spánok. Šírka postele sa zvyčajne odvíja od toho, koľko ľudí ju bude využívať. Minimálne šírka postele pre dospelého človeka je 80cm, pri dvoch je tento rozmer dvojnásobný. Samozrejme, súčasťou spálni je najčastejšie manželská posteľ.

Posteľ musíte umiestniť tak, aby ste k nej mali prístup z oboch strán. Áno, v niektorých prípadoch to priestor nedovoľujete, a vtedy je nutná improvizácia. Pokiaľ však máte možnosť, určite sa snažte posteľ umiestniť tak, aby ste ju nemali natlačenú z jednej strany ku stene. Vyhnite sa oknám a balkónom, z ktorých môže prúdiť nepríjemný chlad.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Femweb.sk pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.