7.6.2018 19:47

Vymenené životy

Mám rada mnoho zaujímavých vecí a činností. Asi najradšej zo všetkého pozerám seriály - je to pre mňa veľmi zaujímavá a dobrá činnosť.

Zo všetkého asi najviac preferujem turecké seriály. Sú to väčšinou seriály o láske. Ešte skoro nikdy sa nestalo, že by sa mi niektorý z nich nepáčil. Jeden z najlepších bol seriál Vymenené životy, ktorý už bohužiaľ skončil. Najviac ma oslovil zaujímavý príbeh, ktorý tento seriál ponúka. Je to príbeh dvoch dospievajúcich dievčat, ktoré vymenili v nemocnici pri pôrode. Boli to Cansu (nevlastná dcéra známeho podnikateľa Cihana Gurpinara) a Hazal (nevlastná dcéra chudobnej ženy Gülseren Gulpinarovej). Veľkým paradoxom je to, že čo môže narobiť len jedno odlišné písmenko v priezvisku. To, že deti boli vymenené, sa zistilo vlastne iba vďaka tomu, že Cansu zrazilo auto a potrebovala transfúziu. Lekári však zistili, že ani jeden jej príbuzný nemá rovnakú krvnú skupinu ako ona.

Potom vypátrali Gülseren – jej pravú mamu. Neskôr si ju Cansu veľmi obľúbila. Jej otec Cihan zabezpečil pre Cansu a Gülseren dokonca jeden nádherný víkend, aby si urobili menšiu dovolenku, oddýchli si a zároveň sa bližšie spoznali. Už vtedy Cansu začala bližšie spoznávať Gülseren a zistila, že je veľmi dobrý človek. Veľmi pekne sa k nej správala, starala sa o ňu, nemusela skoro nič robiť, čo jej najprv nevyhovovalo, ale po čase si na to zvykla. Gülseren ju obsluhovala a robili všetko, na čo mali náladu. Cansu si asi najviac užívala to, keď jej Gülseren česala vlasy. Hovorila jej, že sa pri tom cítila veľmi príjemne a cítila, že je doslova v dobrých rukách. Vtedy som si povedala: „Ach, keby som to tak mohla vidieť.“, lebo to muselo vyzerať veľmi milo. Večer, keď išli spať, Cansu sa veľmi tešila, ako ju pekne Gülseren česala a bola zároveň trocha smutná, že ju tak nikdy nečesala mama Dilara a nikdy sa o ňu až takto dobre a príkladne nestarala.

Po čase sa Cansu presťahovala ku Gülseren, a Hazal do vily, kde si veľmi rýchlo zvykla na život bohatých ľudí a stala sa z nej rozmaznaná princezná. Stále túžila po veciach, ktoré si nemohla dovoliť, keď žila s Gülseren. Skoro vždy kvôli tomu na Gülseren kričala a niekedy s ňou dokonca ani nechcela bývať, utekala z domu. Potom si Gülseren dosť často vyčítala, že nemôže Hazal dať to, čo by chcela a mávala z toho zlú náladu, pocity úzkosti a často plakala.

Cansu veľmi netúžila po bohatstve, ktoré jej predtým poskytovala rodina Cihana Gurpinara. Veľmi rýchlo si zvykla na oveľa chudobnejšie a skromnejšie podmienky, ktoré jej dokázala poskytnúť Gülseren. Dokázala byť veľmi skromná. Stačilo jej, keď sa ráno zobudila, Gülseren bola pri nej a vedela ju objať a potešiť milým slovom. Bol to pre ňu veľmi dobrý liek na dušu, keď bola smutná, a vedela, že má pred sebou veľmi ťažký deň, mohla sa pri nej vyplakať a keď sa tešila, smiali sa spolu.

To, že Hazal bola taká, akou bola a robila si, čo sa jej len zachcelo, zapríčinila predovšetkým Dilara, lebo ona sa jej dostatočne nevenovala a niekedy jej bolo jedno, čo robí a kde sa poneviera. Cansu sa Gülseren odvďačovala dobrotou a láskou, zatiaľ čo Hazal sa robila v jej novom dome veľkou a veľmi dôležitou paňou. Gülseren si často vyčítala to, že nemohla Cansu poskytnúť lepší život. Veľmi sa pre túto skutočnosť trápila. Cansu ju však upokojovala tým, že ju má rada takú, aká je a k svojmu životu nepotrebuje žiadne bohatstvo.

Hazal mala dosť časté problémy v škole, zatiaľ čo Cansu sa snažila učiť čo najpoctivejšie, aby sa za ňu nikto nemusel hanbiť, a aby potom neskôr v budúcnosti niečo dosiahla. Boli medzi nimi veľmi veľké rozdiely. Keď sa im skončilo vyučovanie, Hazal prišla domov a nerobila vôbec nič, ale Cansu chodievala pravidelne zo školy do pekárne, kde pracovala Gülseren, aby jej pomohla. Gülseren bola pracovitá, na chlieb si zarábala poctivo vlastnými rukami, častokrát sa domov vracala neskoro v noci. Hazal sa na ňu častokrát za to veľmi hnevala a nadávala jej. S prácou jej pomáhala aj jej najlepšia kamarátka Derya, u ktorej niekedy aj bývala. Keď Gülseren bola smutná, Derya ju objímala a plakala spolu s ňou.

Keď ešte Hazal bývala s Gülseren, opustil ich jej nevlastný otec Özkan. Odišiel do Nemecka. Gülseren bola z toho veľmi smutná. Ten človek sa neskôr vrátil, ale kým bol preč, veľmi sa zmenil. Začal piť, hral hazardné hry a bol neznesiteľný. Jedného dňa prišiel domov totálne opitý a začal Gülseren ubližovať. Ona sa ho tak zľakla, že mu povedala, že ak neprestane, vyskočí z okna a zavolala políciu. Po istom čase sa Cansu s Özkanom zoznámila. Najprv jej nebol veľmi sympatický, ale po čase si k sebe našli cestu, dokonca ho mala aj rada. Keď sa hnevala na Cihana aj na Gülseren, odišla k nemu bývať.

Cihan bol milujúci a starostlivý otec. Vždy sa snažil každému pomôcť tak, ako len najlepšie vedel. Bol ku každému dobrý a čo najviac spravodlivý. Dilara bola stále zaneprázdnená a na rodinu veľmi nemala čas. Chodievala na rôzne večere, spoločenské akcie a podobne. Často sa hádavala s Cihanom. Tie hádky bývavali hlavne kvôli Gülseren. Dilara si totižto stále myslela, že Gülseren je najhorší človek na svete a chcela sa jej silou-mocou zbaviť. Neskôr si myslela, že Cihan s ňou niečo má, preto sa s ním aj rozviedla. Ozan bol ich syn. Bol to bežný tínedžer, neskôr dospelý muž, ktorý často krát neuvažoval triezvo a riešil veci zahorúca.

Keriman bola Gülserenina švagriná. Bola lenivá, stále odvrávala a nebola na nič súca. Bola veľmi zaťažená na jedlo. Stále by len jedla.

Pán Rahmi bol Cihanov otec. Počas svojho dlhoročného života narobil veľa zla a intríg. Často krát dlžil rôznym ľuďom peniaze a tieto dlhy potom musel Cihan po ňom splácať.

Hazal sa rada zoznamovala s ľuďmi cez internet. Takouto cestou si chcela nájsť lásku svojho života. Nie vždy to však boli dobrí a správni ľudia. Raz sa takto zoznámila s jedným chlapcom, ktorý bol veľký fanúšik motoriek. Po nejakom čase sa začali stretávať a kvôli nemu prestala aj chodiť do školy. Raz ju tento chlapec uniesol. Najprv jej to bolo veľmi príjemné, neskôr sa ho však začala báť, lebo sa k nej nesprával moc pekne. Z jeho moci ju vytrhol jej otec. Hazal mávala časté konflikty so svojou nevlastnou sestrou Cansu. Snažila sa jej robiť naprieky.

Keď Cansu raz vyhrala jazdeckú súťaž a všetci oslavovali, Hazal išla do stajne, kde mala Cansu koňa a zapálila ju. Ublížila tým aj sama sebe, lebo si pri zakladaní požiaru popálila ruku. Neskôr sa snažila zamaskovať stopy tak, že bundu, v ktorej bola oblečená, chcela cestou do školy zahodiť do smetí, ale Gülseren ju pri tom pristihla. Aj keď sa Hazal k nej správala dosť nepekne, aj tak ju Gülseren chcela chrániť a povedala, že to nikomu nepovie, a Hazal jej za to ešte aj vynadala. Neskôr povedali Cansu, kto jej podpálil stajňu a kto zapríčinil uhynutie jej najobľúbenejšieho a najlepšieho koňa. Bola z toho veľmi smutná, po čase na túto hroznú udalosť zabudla, ale nikdy Hazal úplne neodpustila.

Hazal bola za tento zločin potrestaná. Raz sa opäť hádali. Udialo sa to na schodoch ich vily. Zrazu Cansu omylom ťukla do Hazal a ona spadla zo schodov. Spôsobilo jej to dosť veľké a vážne zranenia. Na niekoľko mesiacov ochrnula, nemohla vôbec chodiť. Cansu si to stále vyčítala, cítila voči Hazal veľký pocit viny a zodpovednosti za jej zdravotný stav. Neskôr jej rodičia najali opatrovateľku, ktorá sa o ňu mala starať, kým budú oni v práci. Hazal sa vôbec nesnažila spolupracovať s terapeutmi, chcela byť do konca života na vozíku. Stále sa ľutovala, prečo je v takom stave, že nemôže chodiť. Keď raz išla s tou opatrovateľkou von, nešťastnou náhodou sa pošmykla s vozíkom a spadla do mora. Niekoľko hodín bola v nemocnici a skoro zomrela. Potom povedala, že nechce žiadnu opatrovateľku, že chce len mamu Gülseren. Cihan ju zavolal do ich domu. Vtedy začalo pre Gülseren ťažké obdobie. Musela s pokorou, a častokrát aj s ponížením, znášať Dilarine neustále výčitky a narážky. Dilara ju stále podozrievala z toho, že si začala niečo s Cihanom, čo bola v skutočnosti aj pravda. Medzi nimi sa zrodila veľká láska, vznikla cez ich spoločné úprimné rozhovory, ktoré sa častokrát medzi nimi uskutočňovali. Mali podobnú povahu a vyhovovalo im to.

Keď Gülseren už nevedela, ako má ďalej žiť svoj život, vždy bol pri nej Cihan a podporoval ju. Niekedy rozprávala o zážitkoch zo svojho detstva, ale aj z tých pätnástich rokov, ktoré prežila Hazal pri nej. Často vravela, ako ju k sebe túlila, keď nevedela zaspať alebo keď sa bála. Potom z nej opadol všetok strach a pochybnosti. Medzi Cihanom a Gülseren vznikla vzájomná hlboká dôvera.

Cansu sa najprv nevedela zmieriť s tým, že jej otec sa dal dokopy s jej pravou mamou. Najprv na oboch nakričala, potom odišla bývať ku Keriman a k Özkanovi do ich bytu, kde pre ňu neboli dobré podmienky, ale ona bola taká dobrosrdečná, že sa snažila dokonca im nakúpiť nejaké jedlo a veci. Boli jej za to veľmi vďační.

Po nejakom čase si uvedomila, že urobila nesprávnu vec. Vrátila sa ku Gülseren, objala ju a ospravedlňovala sa jej. Ona jej odpustila, lebo ona je skrátka taká. Na nikoho sa nedokáže dlho hnevať a odpúšťa, aj keď je to niekedy ťažké. Neskôr sa mali už zasa radi tak úprimne ako matka s dcérou.

Po nejakom čase si Hazal uvedomila, že sa musí sama snažiť o to, aby sa postavila doslova na vlastné nohy. Keď vynaložila väčšiu snahu a úsilie ako doposiaľ, po čase opäť chodila. Keď už chodila, najprv to tajila, lebo sa bála, že sa o ňu nebudú tak dobre starať ako doposiaľ, a že sa o ňu prestanú zaujímať. Jediný človek, kto vedel o tom, že chodí, bola Keriman, ktorá ju náhodou prichytila. Potom sa jej Hazal vyhrážala, tak jej to dlhý čas pomáhala tajiť. Potom sa to náhodou dozvedela Dilara, ktorá sa na ňu nahnevala tak, ako hádam ešte nikdy predtým. Vyhodila ju z vily a poslala za Gülseren, ku ktorej bola zasa veľmi drzá.

S týmto seriálom sa mi spája aj veľmi pekná hudba, ktorá tam často znela v pozadí. Niekedy mi to pripadalo priam magické. Často ma tá hudba dokázala rozplakať, ale zároveň som mala veľmi príjemný pocit na duši. Po čase som si zvykla na to, že keď tam boli scény s určitými ľuďmi, napríklad s Gülseren a s Cihanom alebo s Hazal, vždy tam išla v pozadí tá istá hudba. Takýmto spôsobom som si bola vždy na 50% istá, kto tam práve je, aj keď nič nevravel.

Po niekoľkých mesiacoch sa Cihan s Dilarou rozviedol, lebo si čoraz viac uvedomoval, že nežije v šťastnom manželstve. Najprv sa im to nepodarilo, lebo na Dilarinej strane stála ako právnička jej vtedy ešte najlepšia kamarátka Candan, ktorá sa jej zastávala, takže sa to súdne konanie veľmi pretiahlo.

Niekoľko týždňov od tejto udalosti mal Cihan s Gülseren svadbu. Gülseren bola nádherná nevesta. Všetko bolo krásne vyzdobené a každý sa tešil z tohto nádherného dňa. S prípravou tejto nádhernej udalosti pomáhala aj Derya. Všetko prebiehalo veľmi dobre. Po zosobášení tohto nádherného manželského páru išli novomanželia aj so všetkými hosťami na hostinu. Všetko prebiehalo veľmi dobre, ale neskôr tam prišiel jeden muž a zastrelil Gülseren.

Všetko sa stalo v zlomku sekundy. Mala som z toho veľmi nepríjemný pocit. Vplyvom tejto nepríjemnej udalosti som sa cítila veľmi sklamaná. Nevedela som, ako mám reagovať. Bolo mi to hrozne ľúto, potom som to už nevydržala a začala som plakať. Viem, že som možno reagovala príliš citlivo na túto situáciu, ale bola to moja prvotná reakcia. Najhoršie pre mňa bolo, keď ju pochovávali. Plakala som a skrývala som sa, aby ma nikto nevidel, lebo rodičia a asi aj babka by mi vraveli, aby som to nebrala príliš tragicky, aj keď po čase by som aj sama pochopila, že sa nič nestalo, lebo to bola len seriálová postava, aj keď ja som ju brala ako skutočného človeka. Smútočnú atmosféru ešte viac znásobila hudba, ktorú pri tejto udalosti hrali. Myslím si, že keby som ten proces a všetky obrady s ním spojené mala možnosť vidieť fyzickým zrakom, bolo by to pre mňa ešte horšie.

Keď som išla spať, veľmi ťažko sa mi zaspávalo. V noci sa mi dokonca o Gülseren snívalo. Bolo to príjemné, ale keď som sa zobudila, zasa som si uvedomila, že zomrela.

Aj jej vlastná a nevlastná dcéra Cansu a Hazal za ňou veľmi smútili. Cansu za ňou často chodievala na cintorín, aby jej vzdala úctu a postarala sa o to, aby odpočívala na príjemnom a tichom mieste. Hazal bola najprv nahnevaná na celý svet, ale potom si uvedomila, že sa nemôže hnevať na všetkých ľudí vo svojom okolí, ktorí sa jej snažili pomôcť vyrovnať sa s touto bolesťou.

Po nejakom čase som sa s tým aj ja vyrovnala. Uvedomovala som si, že sa s tým nedá nič urobiť a bola som si istá, že teraz už ten seriál nebude mať pre mňa tak veľmi veľkú hodnotu.

Časom Hazal aj Cansu dospeli. Cansu si našla lásku svojho života. Neskôr ten vzťah však nebol dokonalý, tak sa veľmi rýchlo rozpadol. Neskôr veľmi ťažko ochorela. Veľmi ju to trápilo. Musela sa však nejako zamestnať, aby sa neunudila na smrť. Zamestnala sa ako vychovávateľka v družine pre deti. Táto práca ju napĺňala, posilňovala a posúvala vpred.

Dilara si našla nového priateľa, s ktorým sa poznala už aj v minulosti, a s ktorým potom otehotnela. Mali krásne dieťa. Neskôr sa zistilo, že ten muž, s ktorým Dilara chodila, bol pravý otec Cihanovho nevlastného syna a ťažko sa s tým zmierovali.

Hazal sa opäť zaplietla s neznámymi ľuďmi. Jeden z týchto ľudí bol neskôr Cihanov spoločník. Chcel mu zničiť firmu. Aj napriek tomu ho Hazal milovala.

V závere sa mu to skoro podarilo, ale Cihan ho zastavil. Nakoniec sa opäť oženil s Dilarou, Cansu išla na operáciu do Ameriky, ktorá jej pomohla k jej vyliečeniu a všetci boli šťastní.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Lucula pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.