5 tipov, ako sa stať správnym (eco)istom

V Európe recyklujeme len 6% plastového odpadu a ich likvidácia zapríčiňuje znižovanie kvality životného prostredia. Aj preto sme pripravili týchto 5 tipov ako byť správnym (eco)istom.

1. Nepoužívaj plastové kefky

Jednu zubnú kefku používame 1 až 2 mesiace, následne ju v lepšom prípade recyklujeme, v tom horšom hádžeme do smetí. Vieš si teda predstaviť, koľko ich približne minieš za celý svoj život. Správny ecoista chce však po sebe zanechať na planéte čo najmenšiu stopu plastového odpadu. Preto tie plastové vymeň za elektrické s vymeniteľnou hlavicou alebo za trendové drevené či bambusové. Otázkou však naďalej ostáva, čo so štetinkami. Na odpoveď si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Štýlové bambusové kefky nájdeš na instagrame alebo eshope slovenskej značky EcoHeart.

2. Daj zbohom igelitkám

Igelitky sa stali symbolom nezmyselnej záťaže planéty. Do koša ich zahodíme v priemere po necelej pol hodine používania, no planéte sa s nimi nepodarí vyrovnať v podstate takmer nikdy. Ako sme do tohto štádia ale dospeli? Veď si ešte určite pamätáš na to obdobie bez igelitiek. To obdobie, kedy si naše mami do obchodu nosievali vlastné plátenky či sieťky. Odpoveďou na otázku, prečo sa stali igelitky populárnejšie než plátené tašky, je určite naša pohodlnosť. Tu sa však môžeme vyhovoriť aspoň na obchodníkov, ktorí ju v nás poctivo vypestovali.

Trendy plátenky nájdeš na instagrame alebo eshope slovenskej eco značky Taschkēn.

3. Povedz nie rukaviciam na pečivo

Ak existuje väčšia hrozba pre životné prostredie ako igelitky, tak sú ňou bezpochyby plastové rukavice na pečivo. Skutočne môžeme s kľudným svedomím dovoliť našej paranoji zo všadeprítomných baktérii ničiť našu planétu? Pre lepšiu predstavu sme si spravili prieskum. V menších potravinách sa spotrebuje niečo cez 500 rukavíc na pečivo týždenne. V tých väčších viac ako 1500 denne. Prostou náhradou za ne sú rozhodne klieštiky. Asi si vieš zrátať aj sám, koľko sa ich spotrebuje v tých väčších supermarketoch týždenne, mesačne či ročne.

TIP: Ak ich pri pečive nevieš nájsť, môžeš si pomôcť sáčkom či vrecúškom, do ktorého si ho chceš vložiť.

4. Veľké nie plastovým slamkám

Bojovať za krajšie a zelenšie zajtrajšky môžeš aj takto jednoducho. Stačí, ak vymeníš nevkusné a hlavne neekologické plastové slamky za štýlovejšie – kovové, sklenené či bambusové. Tie môžeš použiť stále znova a znova. Prispeješ tým k znižovaniu produkcie zbytočných plastov. Ak sa rozhodneš takúto slamku kúpiť, predajcovia ti k nej zvyčajne pribalia aj kefku, ktorou si môžeš svoje slamky bezproblémovo vyčistiť za pár sekúnd. Tak čo? Vyskúšaš to?

Estetické nerezové slamky si môžeš objednať na tomto slovenskom eshope.

5. Nekupuj zabalené čistiace prostriedky

Áno, používame ich všetci a všetci veľmi dobre vieme, kam hádžeme ich prázdne obaly po spotrebovaní. Zmeniť to môžeš načapovaním tekutého praciaho prostriedku, okeny či iných čistiacich prostriedkov do vlastnej fľaše v bezobalovej drogérii. Ročne môžeš takto ušetriť nielen desiatky plastových obalov ale aj desiatky až stovky eur. Veď do jednej fľaše si môžeš načapovať svoj obľúbený saponát aj viac ako 30 krát. Je jednoduché byť ecoistom, však?

Takúto bezobalovú drogériu ako je napríklad Ecoterra nájdeš v Bratislave, Nitre, Senici, Trenčianskej turnej či Leviciach.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
4
Poslať správu
Brand Taschkēn bol založený pre ochranu našej planéty. Aj preto dbáme na to, kto, v akých podmienkach a z akej látky naše tašky vyrába. Veríme, že je v moci každého jedného z nás, robiť tento svet krajším. Buď ecoista aj ty, a prilož ruku k dielu.

Chceš vedieť, keď Taschkēn pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.