Zo zákulisia MotoGP

MotoGP nie je na Slovensku až tak ostro sledovaným športom, no mňa si získal už dávnejšie.

Je to neskutočná šou, ktorá ponúka množstvo súbojov na ostrie noža, ktoré mi berú dych. Zo zvuku motora a rýchlosti sa mi vždy zježia chlpy na tele a v neposlednom rade, čo vám budem klamať, mne ako žene sa na fešných pretekárov pozerá celkom dobre :D.

Tento víkend sa mi konečne naskytla unikátna možnosť, pozrieť sa do zákulisia tohto nadupaného športu, a to do Paddocku MotoGP- počas Veľkej ceny Českej republiky v Brne. Všetkých tých borcov, ktorých tak s obdivom sledujem na televíznej obrazovke som mala možnosť stretnúť naživo, ba dokonca im aj zakývať, pozdraviť, urobiť si fotku. Z faktu, že mám selfie s Jorgem Lorenzom, podpis od Daniho Pedrosu, či z toho, že Valentino Rossi mi kýval sa mi krúti hlava. Ale odhliadnuc od mojich fanúšikovských výlevov, vám chcem trochu priblížiť atmosféru z MotoGP Paddocku.

Celé to, čo som tam videla, by som prirovnala k cirkusu. Každý z nás dobre vie, ako funguje cirkus. Na nejakom mieste sa rozloží, ľudia sa chodia pozerať na neuveriteľné show, kde krotitelia zvierat krotia zvieratá, ľudia burácajú, tlieskajú, „humbuk“ opadne ,cirkus sa zbalí a znova rozbalí na inom mieste. Presne takto to chodí aj v cirkuse menom MotoGP. Ibaže v tomto prípade nám krotiteľov zvierat nahrádzajú piloti, ktorí krotia svoje divé beštie-motorky. Tiež sa to po predstavení-pretekoch všetko zbalí a znova rozbalí na inom okruhu.

Piloti podobne ako cirkusoví artisti žijú kočovným životom. Vždy na inom mieste si rozložia svoje „motorhomy“ a vedľa nich sušiče na prádlo, kde si sušia svoje ponožky a bielizeň, ako bežní smrteľníci :D. Niektorí pretekári cestujú s celými rodinami. Pri príbytku britského pretekára Cala Crutchlowa, bol napríklad detský bazénik a ružový kočiarik.

Pretekárov by som miestami prirovnala aj k cvičeným opiciam. Jeden úsmev tu, druhý tam, úsmevy rozdávajú na počkanie. Aj napriek tomu, že do Paddocku má vždy vstup len obmedzené množstvo ľudí, je ich tam dosť na to, aby nedali jazdcom dýchať. Hviezdy ako Rossi, Lorenzo, či Márquez sa pri tom množstve nadšencov nestíhajú ani obracať. Jeden podpis šum sem, druhý šup tam a hurá na ďalší tréning.

V Paddocku panuje dobrá nálada, iba krátko pred pretekmi nastane ticho ako pred búrkou. Počuť iba výkriky fanúšikov „Grande Vale“ , keď legendárny „The Doctor“ prechádza zo svojho kamiónu rovno do boxov. Jazdci takto jeden po druhom vychádzajú zo svojich kamiónov, plne sústredení na výkon. Fanúšikovia aj napriek tomu stále netrpezlivo čakajú na podpisy a fotky, no pretekári sú už mysľou v tretej zákrute. Marc Márquez sa pri pohľade na húf fanúšikov pri svojom kamióne zmohol už len na: „Sorry, I need to go.“ Jorge Lorenzo si pre istotu dal na uši obrovské slúchadla, aby ostal ničím nerušený. Paddock ostane nakoniec celkom vyprázdnený. Všetci sú na miestach, všetko je pripravené na štart. Červené svetlá zhasnú a je odštartované. Už viac žiadne ticho, iba rámus...

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď laura.mlynarova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.