16.8.2018 10:58

Minimalizmus, luxus alebo romantika? Máme nápady pri zariaďovaní izby pre každý štýl

Vniesť štýlový esprit do interiéru nemusí nutne znamenať kompletnú výmenu pôvodného zariadenia a vyprázdnenie peňaženky.

Neraz postačí zmeniť drobné detaily alebo pridať nové zásadné prvky, ktoré aj z nudnej alebo ničím nevýraznej izby vyčarujú štýlové miesto pre život.

Ak aj ty túžiš dať zbohom všednosti a dotvoriť svoj interiér v znamení inovácie, možno ťa inšpiruje niektorý z našich nápadov.

Na úvod však základné pravidlo:

V intenciách jednoduchého štýlového prerodu platí, že budeš inovovať prevažne doplnkami, osvetlením a drobnými kusmi nábytku. Nosné zariadenie izby využiješ ako premietacie plátno alebo kulisy. Na nich vynikne detail alebo prvok, ktorému chceš dať vo svojom interiéri slovo.

Z toho logicky vyplýva, že čím je tvoje zariadenie neutrálnejšie, tým lepšie. Najlepšie sa experimentuje, ak máš na pozadí neutrálnu farbu stien, nábytok z masívneho dreva, prípadne v drevenom dekore či v bielej farbe. O niečo ťažšie sa mení štýl izby, ktorá už je sama o sebe špecificky nadizajnovaná. Tá si spravidla pýta o niečo zásadnejšie úpravy.

Nič však nie je nemožné, vrhnime sa do práce…

V štýle chladného severu

Škandinávsky štýl sa aktuálne teší stále väčšej obľube.

Ak si aj ty podľahla jeho jednoduchosti a priamočiarosti, možno sa budeš musieť časti svojho zariadenia vzdať. Severský štýl sa totiž nesie v znamení vzdušnosti, presvetlenia a preplnený interiér mu kontruje.

Naopak vhodný je minimalistický dizajn, čisté línie a základné farby s maximálne jedným výrazným akcentom. Výbornú službu ti urobia jednoduché stropné či stojanové svietidlá, textílie s hrubšou textúrou, vzorovanou potlačou, kožušiny a doplnky v prírodných materiáloch bez zbytočného zdobenia. Okrem dreva je na mieste aj kameň, sklo a kov. Podlahu odokry, prípadne použi len malé koberčeky a behúne.

V luxusnom štýle

Vniesť exkluzivitu do interiéru vôbec nemusí byť náročné. Budeš k tomu potrebovať predovšetkým číre brúsené sklo, kov a honosne pôsobiace textílie.

Na mieste je satén, hodváb, ale napríklad aj zamat. Dôležitý je lesk, ktorý dodá priestoru želaný luxus. Na mieste sú sklenené a kovové doplnky, saténové obliečky na vankúše, honosne pôsobiace lustre a svietidlá. Kúskov, ktoré pôsobia exkluzívne a draho iste nájdeš na bežnom trhu veľa.

V interiéri ich však umiestňuj striedmo a s citom. Všetkého veľa škodí. Z farieb ti urobí výbornú službu čierna, ale napríklad aj sivá, hnedá alebo biela. Pôsobia elegantne.

V štýle nežnej romantiky

Ktorá z nás by nemala z času na čas chuť na kúsok romantiky.

Ak si rozhodnutá v tomto nežnom duchu ladiť aj svoj interiér, stav na jemné farby, ideálne pastely, hladké textílie s ladnými abstraktnými alebo kvetinovými vzormi, s volánmi alebo s čipkou. Na mieste sú, samozrejme, sviečky, lampy a vázy so živými kvetmi.

Biele drevo je v romanticky ladenom interiéri na nezaplatenie. Oknám pristanú záclony aj ľahké závesy. Na podlahu polož teplé koberčeky a predložky. Vyhýbaj sa tmavým, zemitým farbám a ťažkým materiálom. Tiež sa vyvaruj prehnane sladkému dizajnu, ktorý sa ti pravdepodobne rýchlo zunuje.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Domadoma je magazín a sprievodcom dobrým bývaním. Píšeme užitočne a jednoducho o tom, ako si nájsť svoje prvé bývanie, prerobiť a zariadiť si ho podľa seba.

Chceš vedieť, keď domadoma pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.