Okúsil si už ochotnícke divadlo? Zisti či budeš sklamaný alebo nadšený

Profesionálne divadlá sú overené, výkony hercov kvalitné, spracovanie skvelo pripravené. Je tomu vždy tak? Kde zaostávajú ochotníci a čo navyše môžu ponúknuť? Vysvetlené po lopate.

Návšteva divadla je vždy spoločenská udalosť. Mnohí k tomu tak aj pristupujú a dajú si záležať na svojom zovňajšku. O to viac, ak chcú dobre zapôsobiť na svojho partnera či partnerku. To, ako sa vhodne chovať a vyzerať v spoločnosti popisuje známy český zástanca etikety, pán Ladislav Špaček, v tomto videu.

Áno, požadované správanie a výzor divákov nám výrazne napovedajú to, v ktorom type divadla sa nachádzame. Opomenúť však nemôžeme ani budovu či ponúkané služby. Najmä väčšie profesionálne súbory majú ako domácu scénu honosnú, historickú budovu, ktorá je bohato a luxusne zdobená. Taktiež ponúkajú priestranné šatne a počas prestávky ľahké občerstvenie.

Komornejšie divadlá sa svojím vzhľadom a pôsobením čiastočne približujú k ochotníckym divadlám. Nakoľko ochotníci zväčša nemajú k dispozícii viac finančných prostriedkov, uvítacie priestory nepôsobia až tak očarujúco a možnosť odloženia si kabátov je skromnejšia, o občerstvení nehovoriac. Výnimkou môže byť špeciálne predstavenie, ako napríklad 100. predstavenie Divadla TANDEM alebo premiéra novej hry.

Takzvané "pozlátko" profesionálnych predstavení je však spojené aj s väčšou formalitou a samozrejme vyššou cenou. Priznajme si, kvalita predstavení alebo spôsob spracovania nám niekedy jednoducho nemusia sadnúť. Predsa len každý sme iný. No v prípade známych hercov vieme drobné chybičky prehliadať, pretože nám sú sympatickí.

Ako teda môžu zaujať ochotníci?

Aj keď rozdiel v cene za lístok je značný, nielen cena je rozhodujúca. Mnohí profesionáli stavajú na tom, že hrajú dobre známe hry, ktoré pútajú už len svojím názvom. Za to ochotníci sa sústredia na tvorbu úplne nových inscenácií, ktoré ponúkajú nový pohľad na život, vybočenie z normálu a často aj hru so svetlom a zvukmi. Návšteva ochotníkov potom prináša nový zážitok z divadla a úplne iné pocity - vybočenie z mainstreamu (hlavného prúdu).

Samozrejme nesmieme zabúdať ani na to, že ochotníci za predstavenia nedostávajú platové ohodnotenie. Robia to dobrovoľne, pretože ich to baví, chcú sa naučiť niečo nové a pracovať na svojom talente. Okrem divadiel vytvorených pre štúdium múzických umení sú herci väčšinou obyčajní ľudia, ktorí popri hraní pracujú alebo študujú. Logistik, medik, učiteľ, maklér, úradník aj manažér - ktokoľvek môže chcieť byť niekým iným.

Možno aj vďaka tomu, že to berieme ako hobby, vieme sa po predstavení uvoľniť a ľudia nás môžu vidieť zblízka takých, akí sme.

Uvoľnený prístup alebo aj rozhovor s hercami po predstavení sú jednoznačne plusom, ktorý si môžete vychutnať len u ochotníkov. Preto odporúčame ochotníkov nielen ľuďom, ktorí sa úplne necítia ako divadelné typy, ale aj tým, ktorí sú v divadle ako doma a radi by "zašli niekam von".

Ochotnícke divadlo často ponúka prvú pomocnú ruku aj v prípade, keď sa človek chce vypracovať k divadlu profesionálnemu. Avšak hranie na divadelných doskách prináša úžitok aj tým, ktorí sa len chcú stať sebavedomejšími, výrečnejšími, odvážnejšími a možno aj trochu známejšími.

Už vieš čo máš od ochotníckeho divadla čakať? Príď si svoj odhad otestovať na výnimočnú recesívnu komédiu už v piatok večer. Dozvieš sa pikantnosti O hlúpej kráľovnej, zistíš ako to vyzerá a chutí u ochotníkov a možno vyhráš aj voľné vstupenky. Ako s tým naložíš ďalej je už na tebe.

Sú medzi ochotníkmi a profesionálmi rozdiely, ktoré ešte neboli spomenuté? Hlodá v tebe zvedavosť a chceš vedieť zo života ochotníkov niečo viac? Napíš nám do komentára a na tvoje postrehy i otázky budeme reagovať.

Autor článku: Monika Vrobelová

Foto zdroj náhľadového obrázka: René Miko

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Divadlo TANDEM pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.