Víkend v Budapešti

Toto mesto má neopísateľnú atmosféru. Úžasné pamiatky, krásnu kolonádu pri Dunaji, veľké námestia, na každom rohu dýcha na Vás história. A samozrejme je prekrásne cez deň. A má svoje čaro aj v noci.

Majú totiž neskutočne dobre osvetlené pamiatky :) A ja mám konečne fotky z ich parlamentom :) 

Náš výlet sme začínala príchodom do Budapešti v piatok večer. Po ubytovaní sa v centre, sme vyrazili do mesta. Hneď kúsok na ulici sme mali Baziliku, ktorá bola očarujúca. A potom naša nočná túr pokračovala naprieč mestom smerom k Budapešťskému oku :)

Tu sme si dali fakt skvelú limonádu. A zistili sme, že okrem maďarčiny sa asi ťažko budeme dorozumievať angličtinou. Na tento problém sme narazili vo viacerých prípadoch. No na druhej strane, keď ani my neovládame tak perfektné angličtinu je to celkom výhoda :))) 

Tiež to môžeme brať aj tak, že Maďari sú jednoducho národniari :) a keď nemusia, tak angličtinu nepoužívajú (samozrejme v hotely na recepcii to bolo o inom). 

Súčasná Budapešť vznikla spojením troch kedysi samostatných častí mesta nachádzajúcich sa na brehu Dunaja: Pešť, Buda a Óbuda. 

Budapešť je nielen prekrásne mesto so zaujímavou polohou, ale je jediným hlavným mestom na svete, v ktorom sa nachádzajú horúce pramene. Dve miesta v Budapešti sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Dunajská panoráma Budapešti a Budínska hradná štvrť a historická štvrť v okolí ulice Andrássy út.

Budapešť je zaujímavá aj množstvom prameňov, kúpeľov a studní. Je jediným hlavným mestom na svete, ktoré má okolo 100 termálnych prameňov a 12 liečivých kúpeľov. Najslávnejšie kúpele Gellért fürdő sú vybavené kompletným zariadením pre balneoterapiu, elektroterapiu a pre lekársku ambulanciu.

Najdôležitejšími pamätihodnosťami sú Kráľovský palác chrám Sv. Matyáša,  Dom maďarských vínBudínsky hradný labyrintRybárska bašta neďaleko Budínskeho hradu.

Centrum historickej časti Budapešti je námestie Vörösmarty tér a ulica Váci utca (tu sme si dali skvelý typický maďarský obed). Jedinečný výhľad z výšky 65 m s okružnou panorámou 360 stupňov ponúka návštevníkom Bazilika Sv. Štefana, najvyššie položený kostol v hlavnom meste (s kapacitou 8.500 osôb). 

Perfektne sme si oddýchli pri zámku, dnes maďarské múzeum poľnohospodárstva. V priľahlom parku sme si vychutnali pokoj pri vínku. 

Maďarská kuchyňa je  známa aj v zahraničí. Je pikantná a chutná. Typické maďarské jedlá ako maďarský guľáš, rybia polievka-halászlé, maďarská saláma (najlepšia značka Pick), famózne tokajské víno, cigánska hudba sú atribútmi maďarskej kuchyne, ktoré so zvláštnou atmosférou mesta Budapešť lákajú turistov na opakovanú návštevu. Tak sme ju teda vyskúšali aj my.  A bola výborná.

Okrem peši-busu :) Ktorý sme využili v niektorých prípadoch aj my - chceli sme vidieť čo najviac z pamiatok a mesta, je možné využiť viaceré možnosti dopravy. Doprava v Budapešti (www.bkv.hu) je kvalitná a frekventovaná. Zabezpečujú ju hlavne viac ako 200 MHD autobusových liniek, električiek, trolejbusov a samozrejme metro a ak si chcete ušetriť nohy môžete si požičaj v meste aj bicykle.

Budapešť má druhé najstaršie metro (po Londýne). Jazdí na troch trasách, ktoré sú farebne rozlíšené.

Rybárska bašta – Halászbástya s impozantným schodiskom poskytuje nádherný výhľad na mesto. Bola postavená v novorománskom štýle v rokoch 1899 až 1905 z bieleho pieskovca, nikdy však neslúžila obrane mesta. Naproti bašte sa nachádza Mátyášov kostol - Mátyás Templom, pomenovaný podľa kráľa Mátyáša Korvína. Pôvodná 60 metrov dlhá cirkevná stavba bola postavená v gotickom štýle ako farský kostol pre nemecké obyvateľstvo. Mnohokrát prestavovaný kostol dostal dnešnú podobu v rokoch 1874 až 1896. V kostole boli korunovaní poslední maďarskí králi. Menšia z oboch veží kostola je pokrytá farebnou majolikou, nesie meno kráľa Bélu. Druhá, 80 metrov vysoká veža, pomenovaná po kráľovi Mátyášovi je ozdobená jeho rodovým erbom. Kostol je zaujímavý aj z aspektu dejín hudby. Z príležitosti nástupu Františka Jozefa I. na trón tu prvýkrát odznela “Korunovačná omša“ od F. Liszta, aj dnes sa tu konajú koncerty cirkevnej hudby.

Parlament  postavený v neogotickom štýle bol vybudovaný na prelome storočí a stal sa symbolom Budapeštianskej panorámy na Dunaji. Vo vnútri budovy parlamentu si môžete pozrieť Svätú maďarskú korunu korunovačné klenoty. Budapeštianska synagóga s kapacitou 3.000 miest je najväčšia v Európe a druhá najväčšia používaná synagóga na svete. Na konci Andrássy út sa nachádza námestie Hrdinov /Hösök tér/.

Komplex je 268 metrov dlhý, 118 metrov široký, má 691 miestností. Pre vnútro sú typické rôzne štýly, sú tu prvky baroka, byzancie, renesancie. Je to najkrajší a najväčší parlament v Európe. Je tiež veľkým zážitkom pozrieť si priestory, vstup pre občanov EÚ je bezplatný. Podľa mňa osobne je krajší ako ten v Londýne :) 

Budapešť je nádherná. A ja dúfam, že sem ešte raz prídem.

Ak chcete vidieť a vedieť viac navštívte www.zivotpodlaseba.com

Alebo si môžete pozrieť krátke videjko :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Optimisticky naladené dievča, ktoré má rado smiech, hudbu, zábavu a cestovanie. Spoznávanie nových miest a hľadanie nových zážitkov je pre ňu najpodstatnejšie. Vyštudovaná magistra prírodných vied, ktorá založila blog tzv. na full time.

Chceš vedieť, keď Život podľa seba pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.