Predaj fungujúcej firmy

Predaj firiem - porovnanie exkluzívneho rokovania s jedným investorom a tendrom s viacerými oslovenými investormi.

V podnikateľskej praxi sa stáva, že podnikateľ je oslovený investorom, ktorý má záujem kúpiť jeho firmu. Vtedy býva často konfrontovaný s tým, či rokovať so záujemcom exkluzívne, alebo osloviť aj iných investorov a vytvoriť medzi nimi súťaž o najlepšiu ponuku - teda zorganizovať predajný tender. Zo skúseností vo všeobecnosti vyplýva, že práve takýto tender dokáže vygenerovať lepšiu cenu a podmienky pre predávajúceho, pretože investori si navzájom konkurujú. Predajný tender môže vyzerať komplikovane, avšak pri profesionálnom vedení je predaj firmy pre majiteľa najlepšou možnosťou. Proces predaja firmy sa zároveň dá zjednodušiť a ušiť na mieru danej firme.

Je potrebné si uvedomiť, že niekedy na strane kupujúceho stojí skúsený investor, ktorý už absolvoval viacero transakcií a vie predaj firmy zmanipulovať vo svoj prospech. Stáva sa, že spolu s nezáväznou indikatívnou ponukou dá podpísať tzv. exkluzivitu a teda zamedzí aby o firmu súťažil aj iný investor. Následne dostáva informácie o firme, robí si due diligence (previerku firmy) a identifikuje slabé miesta a problémy firmy, ktoré využíva na ďalšie zníženie ceny. V procese prípravy zmluvnej dokumentácie zase tlačí na nevýhodné podmienky z pohľadu predávajúceho: napríklad ďalšie úpravy ceny v závislosti od budúceho vývoja spoločnosti, nevýhodné rozloženie zaplatenia za kúpu firmy do budúcich splátok kúpnej ceny a pod.

V konečnom dôsledku sa predávajúci dostane do nevýhodnej pozície a nižšej kúpnej ceny za predaj firmy než pri úvodnom oslovení investorom. Do veľkej miery takýto investor počíta aj s tým, že ak majiteľ firmy investoval svoj čas a kapacitu do dlhých rokovaní s ním, už nebude mať ochotu vycúvať z predaja firmy aj za nevýhodných podmienok.

Napriek tomu, že predajný tender a oslovenie viacerých investorov môže byť náročnejšie na komunikáciu a riadenie samotného procesu, vo finále sa majiteľovi firmy môže omnoho viac oplatiť.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
9
Poslať správu
Firemné financie a ekonomika

Chceš vedieť, keď shety.email pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.