Chcete predať nehnuteľnosť? Pripravte si ju

Jedna z najdôležitejších vecí pri predaji nehnuteľnosti je na Slovensku častokrát úplne odignorovaná.

A pritom najmá vďaka nej je možné predať nehnuteľnosť rýchlejšie, prípadne za ňu dostať o pár tisíc eur viac.

Ľudia radšej venujú svoj čas a nervy špekuláciám o cene, ktorú aj tak určuje trh.

Dobrý realitný maklér by vás mal na toto upozorniť a navrhnúť postup, aby príprava nehnuteľnosti bola čo najefektívnejšia. V prípade exkluzívneho makléra, by mal hlavne naaranžovanie nehnuteľnosti zabezpečiť on.

Z praxe viem, že investícia do prípravy nemusí byť vysoká, 200-300 eur vám môže zabezpečiť predajnú cenu vyššiu kľudne aj o 5 000 eur.

Príprava nehnuteľnosti pozostáva zo štyroch fáz: vypratanie, opravy viditeľných poškodení, upratanie a naaranžovanie. Nie vždy sú potrebné všetky štyri fázy. Keď napríklad predávate holostavbu, je samozrejmé, že tam vypratávať a opravovať nie je čo.

Najefektívnejším a finančne nenáročným krokom je vypratanie nehnuteľnosti. Stačí si požičať dodávku, doviezť kontajner a zbytočnosti, veľké kusy nevkusného nábytku môžu ísť preč. Investícia 30-120 eur. Zbavte sa všetkého, čo si nebudete brať so sebou do nového. Osviežte a presvetlite priestory. Záclony, koberce, všetkého sa zbavte. Záujemcovia si musia vedieť lepšie predstaviť, ako si nový domov zariadia a na to potrebuju vidieť čo najprázdnejší priestor.

Opraviť nehnuteľnosť nemusíte celú, úplne postačí, keď zatrete praskliny a vymaľujete špinavé, vyblednuté steny. Väčšie opravy zbytočne neriešte, záujemca si na to trúfne sám, keď uvidí prázdny priestor a nebude musieť strácať čas nudným vypratávaním. Pokiaľ ide o veľmi starú nehnuteľnosť, aj tak ju bude musieť zrekonštruovať celú, čiže v tomto prípade opravy nemusíte riešiť vôbec.

Po tom, ako ste vyhodili záclony, staré žalúzie, koberce, nábytok, je čas na upratanie. Umyte okná, podlahu a špeciálne sa venujte kuchyni a kúpeľni s WC. Tie priestory musia žiariť, pretože na ne pozerá potencionálny záujemca najviac kriticky. Podľa nich zhodnotí, či bude musieť investovať ďaľšie peniaze do rekonštrukcie, alebo vydrží pár rokov žiť s ich terajším stavom.

Styling nehnuteľnosti je posledná časť prípravy na predaj, ale o tom si povieme až v ďaľšom blogu, pretože by som sa tomu rád povenoval obšírnejšie. Celkovo je príprava jednoduchá a za tie peniaze, ktoré môzete za vašu nehnuteľnosť dostať navyše, to stojí.

V prípade otázok ma môžete kontaktovať, prípadne ma môžete sledovať aj na Instagrame : #vasrealitnyporadca

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Realitný agent pre Trnavu, Hlohovec a Piešťany. #bezplatné a nezáväzné ocenenie nehnuteľnosti podľa aktuálneho vývoja na trhu, #realitnéporadenstvo #komplet servis pri predaji a kúpe nehnuteľnosti. Instagram: #vasrealitnyporadca

Chceš vedieť, keď #vasrealitnyporadca pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.